Vedci vytvorili prístroj, ktorý bez prestávky vyrába víno

  • Toto miniatúrne zariadenie dokáže na mieste vyprodukovať nekonečné množstvo vína. Potrebuje na to iba hroznovú šťavu a kvasinky.
collage
  • Toto miniatúrne zariadenie dokáže na mieste vyprodukovať nekonečné množstvo vína. Potrebuje na to iba hroznovú šťavu a kvasinky.

Táto „mikro vináreň“ dokáže premeniť hroznovú šťavu na alkoholické víno už za jednu hodinu. Tento spôsob je omnoho rýchlejší ako klasická metóda výroby vína v sudoch, čo môže trvať niekoľko týždňov.

Prístroj bol vytvorený Danielom Attingerom z Iowa State University a aj napriek jeho očividným výhodám je určený najmä na výskumné účely a nie do tvojej kuchyne. Attinger tento systém vytvoril na to, aby pomohol expertom a výrobcom vína lepšie porozumieť procesu fermentácie.

Kvasinky sú uložené v malých priehradkách a postupne sú uvoľňované do šťavy cez tenkú membránu s miniatúrnymi nanopórmi. Po skombinovaní so šťavou nastáva rovnaký proces ako pri klasickej výrobe vína – kvasinky premenia cukor na alkohol a oxid uhličitý.

131260202-red-wine-2

foto: sciencealert.com

„Povedzme, že vinár niekede vo Švajčiarsku zistí, že určitý typ kvasiniek alebo určitá teplota kvasenia vedie ku príliš horkému vínu. S našim prístrojom môže rýchlo otestovať alternatívy“ hovorí Attinger.

Schopnosť rýchlo otestovať rôzne ingrediencie a teploty by sa mohla vinárom hodiť najmä teraz, keď globálne otepľovanie začína meniť podmienky pestovania hrozna.

„Klimatické zmeny vplývajú na kvalitu hrozna na celom svete,“ hovorí Attinger. „Niektoré druhy dozrievajú skôr ako v minulosti a vína končia s vyšším obsahom alkoholu alebo s inou chuťou. Musíme nájsť spôsob, ako sa na tieto zmeny adaptovať.

texas-wine-country

foto: fokuzz.com

Vedci nevylúčili možnosť, že tento prístroj budú môcť používať aj bežní ľudia na fermentáciu vlastného vína. No nebude to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Prvou nevýhodou je, že tento prístroj vyprodukuje iba 1 ml vína za hodinu. Takou rýchlosťou by si na jeden pohár čakal 4 dni. Druhou nevýhodou je chuť. Víno vyprodukované týmto systémom je dostatočne vhodné na testovanie, no nie je určené na bežné pitie. „Na výrobu vína sa využíva zjednodušený proces a výsledok nie je taký dobrý, ako normálne víno.“

Toto varovanie ale pravdepodobne nebude stačiť na odradenie milovníkov vína, ktorí už teraz slintajú nad myšlienkou nekonečného zdroja ich obľúbeného nápoja.

zdroj: sciencealert.com,  zdroj titulnej fotografie: jp-tastings.be / sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá