Veľká Británia plánuje od roku 2017 zakázať plastové mikroguličky

  • Zákazom používania a tvorby plastových guličiek sa veľmi potešili nielen ekológovia, ale aj zvieratá a celkovo životné prostredie. Veľká Británia sa chce znova posúvať vpred v oblasti ekológie a zanechania čistejšej planéty pre nasledujúce generácie.
dn25773-1_800
  • Zákazom používania a tvorby plastových guličiek sa veľmi potešili nielen ekológovia, ale aj zvieratá a celkovo životné prostredie. Veľká Británia sa chce znova posúvať vpred v oblasti ekológie a zanechania čistejšej planéty pre nasledujúce generácie.

Vláda vo Veľkej Británii odsúhlasila zakázanie výroby a predaju kozmetiky a hygienických výrobkov, ktoré budú obsahovať, aj keď len malé kúsky plastu. Tento zákon naberá platnosť od roku 2017. Medzi hlavné produkty s obsahom plastových mikroguličiek patria krémy na tvár, zubné pasty a sprchové gély. Drobné kúsky umelej hmoty sa pridávajú do produktov, aby získali exfoliačné vlastnosti.

extra_large-1473076776-cover-image

Foto: iflscience.com

Každé použitie takéhoto výrobku vypúšťa do tvojej kože až 100 000 týchto plastových guličiek.  Všetky látky, z ktorých sú vyrobené, pritom nie sú prírodne rozložiteľné, a preto sa môžu hromadiť. Sú natoľko malé, že sa môžu dostať aj cez filtráciu vody.

Bolo preukázané, že až 280 druhov morských zvierat a 50 druhov morských vtákov požívajú tieto mikro plastové guličky. Zatiaľ nie je dokončený výskum aký vplyv majú plastové guličky na človeka, ale mnoho vedcov sa hlavne zaoberá vplyvom plastu na zvieratá a životné prostredie.

„Viac ako 680 ton mikroguličiek sa používa každý rok iba vo Veľkej Británii. To je obrovské množstvo voči odpadkom, ktoré dobrovoľníci zbierajú z pláží v Anglicku. A to znamená, že to nie je triviálne množstvo,“ povedal profesor Richard Thompson, morský biológ z Univerzity v Plymouthe, pre BBC.

microbeads01

Foto: Virginia Institute of Marine Science

Mnoho výrobcov už dobrovoľne začalo rušiť výrobu plastových guličiek alebo ich miešanie s inými látkami do produktov. Niektorí výrobcovia skúmajú prírodné alternatívy, ako sú orechové škrupiny alebo soli, ktoré by mohli nahradiť plasty.

„Pridávanie umelých alebo plastových látok do produktov je úplne zbytočné, keďže môžu byť použité prírodné a neškodné spôsoby. Mnoho ľudí by sa zdesilo, ak by vedeli, aké majú následky na životné prostredie a život zvierat tony plastu, ktoré sa nestíhajú recyklovať,“ povedala tajomníčka pre životné prostredie pre Veľkú Britániu.

V USA sú tieto plastové guličky zakázané už od roku 2015 a totálny zákaz aj v kozmetických produktoch platí od nasledujúceho roku. Následne sa k nim pridali aj Taliani, ktorí taktiež schválili zákaz s platnosťou od tohto roku.

Zdroj: iflscience.com, Zdroj titulnej fotografie: newscientist.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá