Venture kapitál v praxi

  • Ako vlastne venture kapitál (rizikový kapitál) naozaj funguje? „Mám pocit, že som už o financovaní a rizikovom investovaní čo-to prečítal. Ako ale naozaj pracujú títo rizikoví investori? Ako vedia, do čoho ísť a ako uvažujú?“
image_1395925062.jpeg
  • Ako vlastne venture kapitál (rizikový kapitál) naozaj funguje? „Mám pocit, že som už o financovaní a rizikovom investovaní čo-to prečítal. Ako ale naozaj pracujú títo rizikoví investori? Ako vedia, do čoho ísť a ako uvažujú?“

Toto je článok z mojej mini-série, ktorá sa zaoberá kolobehom investícií v startupe a jeho špecifikami v CEE regióne. Ide o  investorov, ktorí sú v našom regióne a ich  hodnota  a investície zodpovedajú takej veľkosti, akú by ste asi čakali. Cieľom tohto postu je vniesť trochu svetla do toho, čo sa vlastne deje na druhej strane: ako sa investori rozhodujú? Aká je logika ich investovania? Keďže sú moje vedomosti v tejto oblasti limitované na jediný fond, ktorého som súčasťou, môžete brať tento post ako jeho case study.  Podľa toho, čo sa ku mne dostalo, sú tieto informácie aplikovateľné aj pri iných fondoch. Takže už bez ďalších omáčok – prípadová štúdia Credo Ventures.

 

Tím: Aké sú jeho interné úlohy?

Základné informácie si môžete pozrieť na našom webe, avšak cieľom tohto postu je poskytnúť viac informácií o kontexte a zákulisí investovanie. Začnime teda s tímom. Credo má troch partnerov, dvoch spoločníkov a zvyčajne jedného praktikanta (v prípade záujmu o 3 mesačnú stáž sa nám ozvite) a neustále narastajúci počet venture partnerov. Vo väčších fondoch sa môže vyskytovať ešte tzv. principal (riaditeľ), ktorý vystupuje ako niekto medzi partnerom a spoločníkom, jeho úlohy budú rozobraté nižšie.

Partneri sú tí, ktorí to majú všetko pod palcom. Rozhodujú o tom, do čoho bude Credo investovať a potom zasadnú ako výkonná rada do kresiel portfóliových spoločností. Snažte sa čo najviac spoznať partnera, ktorý bude riadiť investície vo vašej firme. Ešte skôr ako investovanie skutočne začne. Uistite sa, že medzi vami funguje chémia, pretože s tým človekom budete tráviť veľa času, v dobrom aj v zlom (a verte mi, že takmer určite dôjde na oboje). Niektorí opisujú investovanie ako vstup do manželstva. Pri takejto analógii berte teda partnera, ktorý sedí v kresle vašej  výkonnej rady ako svoju manželku. A pokiaľ sa vaša firma dostane až do Série A alebo vyššie, zvykajte si na polygamiu. 

Spoločníci podporujú partnerov tam, kde je treba. V rôznych firmách môžu mať rôzne úlohy a zodpovednosti. Tento zoznam som si požičal od Marka Sustera, pretože presne opisuje, ako to funguje u nás v Credo:

  •      Zabezpečujú partnerom zdroje
  •      Robia screening
  •      Podporujú a podrobujú analýze portfóliové spoločnosti
  •      Budujú portfóliovú  komunitu
  •      Robia recenzie z danej oblasti
  •      Stávajú sa adminmi venture kapitálu
  •      Analyzujú firemnú politiku a fondy VK
  •      Pomáhajú “prezentovať” VK na kľúčových stretnutiach
  •      Spolupracujú s absolventmi
  •      Dohadujú podporu, analýzu, expertov na investovanie, a iné právnické veci, ktoré partner potrebuje zvážiť

Rizikoví partneri v Credo Ventures majú za úlohu priniesť svoje know-how, ktoré by mohlo byť pri investovaní potrebné. Zvyčajne  disponujú vedomosťami z daného odvetvia, ktoré dokáže naše portfólio poskytnúť. Nie sú zamestnaní na plný úväzok, sú skôr kolegovia, na ktorých sa v prípade potreby môžeme obrátiť.  Naša  výkonná rada plní podobnú úlohu, avšak z vyššej perspektívy. Niekoľkokrát do roka pozveme vybraných investorov a všetky portfóliové spoločnosti na stretnutie s radou, ktorá pozostáva z významných svetových investorov akými sú Esther Dyson, Reshma Sohoni alebo Stuart Chapman. Oni im poskytnú svoj feedback, kontakty a poradia ohľadne mentoringu.

Externé úlohy: Ako tím pomáha portfóliovým spoločnostiam?

“Ako mojej firme pridáte na hodnote?” je najčastejšie kladená otázka a musím podotknúť, že je na mieste. Odpoveď na ňu by mala byť jedným z hlavných dôvodov, prečo si vybrať toho alebo iného investora.

Je ťažké na túto otázku odpovedať bez toho, aby sme sa vyhli klišé. Akú veľkú hodnotu pridá firme investor, záleží od toho, či bude stáť pri jej zakladateľoch, keď ho budú potrebovať. Mať po svojom boku toho správneho partnera je hodnota, ktorú často nevedia doceniť práve mladí zakladatelia. CEO je dosť osamelá pracovná pozícia, pretože pred zamestnancami musíte vždy pôsobiť pozitívne a s entuziazmom.

Musíte vyzerať, akoby ste mali odpoveď na všetko a stratégiu premyslenú do bodky. Pravdou je, že často nemusíte mať žiadne odpovede alebo sa pristihnete na dne  emocionálnej horskej dráhy,  kam vás startup neustále dostáva. Ak máte po svojom boku skúseného partnera, ktorý si takéto situácie nejedenkrát zažil, môžete s ním prebrať všetky otázky alebo obavy, ktoré vás trápia. Práve toto je veľká výhoda, ktorú však nedoceníte, pokiaľ ste to už raz nezažili. Odporúčam opýtať sa svojho partnera, ktorý by mal teoreticky viesť investície,  ako veľmi sa plánuje vo firme angažovať.

Okrem pridanej hodnoty by sa však mal investor snažiť pokryť aj ďalšie úlohy:

  • Otvárať dvere k zákazníkom. Credo má momentálne viac ako 30 súkromných investorov, vrátane najúspešnejších firiem v našom regióne akými sú AVG Technologies, Avast alebo Linet, a tí teda vedia otvoriť nejedny dvere! K tomu ešte pridajte sieť našich tímov a mentoring  našej výkonnej rady a máte otvorených dverí a dverí. Vezmime si príklad zo súčasnosti: V ten istý deň ako sme podpísali investíciu Excalibur, zorganizovali sme pre tím možnosť predstaviť ich partnerské stanovisko pred CTO a tiež pred šéfom korporátneho rozvoja na AVG.  
  • Získavať zamestnancov. Startupy vždy potrebujú dobrých a talentovaných  technikov a predajcov. Cognitive Security potrebovala rozšíriť svoj tím o seniorských predajcov, a tak sme pre nich našli viceprezidenta pre sales, aj riaditeľa predaja pre východnú Európu.
  • Nájsť ďalších pomocných investorov. Žiaden investor nevie všetko. Ak to tvrdí alebo sa tak správa, tak klame nielen vás, ale aj seba. Credo má spoluinvestora, ktorý priniesol svoje veľmi hodnotné know-how do každej investície, do ktorej sme v roku 2013 išli, vrátane: Index Ventures, Flybridge Capital Partners, Baseline Ventures, Y Soft VC, Kima Ventures, XG Ventures alebo Seedcamp.
  • Poskytovať funkčnú podporu. Len si prečítajte zoznam úloh a zodpovedností, ktoré má spoločník.

Ako si môžete overiť, že investor skutočne poskytuje tú pridanú hodnotu, ako sám tvrdí? Opýtajte sa jeho portfóliových spoločností. Vážne. Je úplne bežné pýtať si referencie.

Ako sa dívame na možnosti investovania?

Pokúšať sa racionálne vysvetliť proces, ktorý je od svojej podstaty založený na odhadoch a pocitoch je veľmi náročné. Samozrejme, máme určitú stratégiu na papieri, ktorú sa snažíme dodržiavať. Ale tiež máme kopec výnimiek, ktoré idú mimo nej. Ale to len preto, že v konečnom dôsledku vždy podlieha rozhodovanie o tom, či investovať alebo nie, subjektívnym kritériám: aký je tím a ako vie konať. 

Ak sa ako podnikateľ so svojou víziou investorovi zapáčite, môžu sa stať dve veci: buď do projektu investuje alebo nájde niekoho, kto by o to mal záujem. Pokiaľ to neurobí, tak si takého investora aspoň môžete vyškrtnúť zo zoznamu potenciálnych zdrojov financovania , pretože mu nevyhovujete alebo nie je dobrým investorom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá