Virtuálna realita pomáha paralyzovaným ľuďom navrátiť cit do nôh

  • Výsledky tohto liečebného programu sú naozaj skvelé.
maxresdefault-1
  • Výsledky tohto liečebného programu sú naozaj skvelé.

Ôsmim ľuďom, ochrnutým od pása nadol v dôsledku poranenia miechy, sa podarilo opäť získať niektoré z pocitov a svalovú kontrolu vo svojich nohách po tom, ako sa zúčastnili celoročného tréningového programu s virtuálnou realitou. Všetci pacienti boli ochrnutí od 3 do 13 rokov a už po 12 mesiacoch tréningu u všetkých ôsmich došlo k zlepšeniu somatických pocitov, vďaka čomu sa u polovice z nich zmenila diagnóza z kompletného na čiastočné ochrnutie.

081016_mr_brain-machine_main

foto: sciencenews.org

Tieto úžasné výsledky boli dosiahnuté vďaka novému revolučnému liečebnému programu, ktorý vymysleli výskumníci z Duke University a vykonáva sa v neurorehabilitačnom laboratóriu AASDAP v Sao Paulo. Najprv sa pacienti naučili ovládať postavu vo virtuálnej realite iba pomocou svojich mozgových vĺn. Podľa spoluautora štúdie Miguela Nicolelisa, to „obnovilo reprezentáciu dolných končatín v mozgu pacientov.“

Akonáhle účastníci zvládli toto cvičenie, začali novú etapu fyzického tréningu s použitím postrojov a mozgovými vlnami riadených exoskeletonov, zabezpečujúcich rovnováhu a podporu, zatiaľ čo sa pokúšali pohybovať nohami.

maxresdefault

foto: cosmosmagazine.com

Hoci sa miera úspešnosti od pacienta k pacientovi líšila, vedci píšu, že všetkých osem “získalo úmyselnú motorickú kontrolu v kľúčových svaloch.” Tiež sa zlepšila ich schopnosť cítiť bolesť v nohách, a tiež získali mieru kontroly nad močovým mechúrom a hrubým črevom. To je významné, pretože paralyzovaní ľudia sú tak menej závislí na preháňadlách a katétroch, ktoré sú pre nich často potenciálnym zdrojom život ohrozujúcich infekcií.

Medzi najväčšie úspechy patrí žena, ktorá bola s podporou popruhov schopná vedome pohybovať nohami prvýkrát po viac ako desiatich rokoch.

Hoci ešte nie je jasné, ako presne je tento efekt dosiahnutý, Nicolelis je presvedčený, že vzdelávací program umožňuje pacientom znovu prepojiť ich mozgy s niekoľkými miechovými nervami, ktoré prežili nehodu, po ktorej ostali ochrnutí. “Jedna predchádzajúca štúdia ukázala, že veľké percento pacientov, ktorí sú diagnostikovaní s kompletnou paraplégiou, môže mať ešte niektoré miechové nervy nedotknuté,” vysvetlil vo vyhlásení.

140612-brazil-neuroscientist-test-330a_4678761a9f8be94b8dc90219ba3cce80-nbcnews-ux-2880-1000

foto: nbcnews.com

zdroj: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: youtube.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá