Chceš vlastný biznis? Buduj ten svoj po večeroch

  • Niekedy je ťažké začať budovať niečo vlastné. Najmä je to nepretržitá práca, ktorá si vyžaduje mnoho úsilia či energie. Začni pomaly – potom, čo skončíš v práci. Ak máš dostatok energie.
IMG_4910
  • Niekedy je ťažké začať budovať niečo vlastné. Najmä je to nepretržitá práca, ktorá si vyžaduje mnoho úsilia či energie. Začni pomaly – potom, čo skončíš v práci. Ak máš dostatok energie.

Ak ti po dlhom dni v práci konečne padla a netešíš sa na nič iné, ako na dobrú večeru a posteľ, možno bude dobre, ak nebudeš nič meniť. Ak však stále rozmýšľaš nad tým, že chceš niečo viac, niečo iné, niečo nové, tu je 10 typov biznisov, od ktorých sa môžeš odraziť. Možno nenájdeš priamo to, čo hľadáš, ale myšlienku prevezmeš, modifikuješ a vznikne z toho to pravé orechové.

  1. Jedlo ide prvé

Jedným z najúspešnejších biznisov je produkt, ktorý je založený na ľudských potrebách. Alebo na tom, čo ľudia milujú. Ak rád varíš, pečieš a máš prístup do kuchyne, už si na pol ceste tam. To, na čo sa chceš špecializovať, je len na tebe. Ak je jedlo tvojou vášňou, je cesta, ako začať podnikať práve v tomto odvetví.

  1. Predaj to, čo vieš

Keď dnes vojdeš do kníhkupectva, vidíš mnoho kníh možno aj neznámych autorov. Pretože niečo vedia, chcú sa o to podeliť a chcú na tom zarobiť. Ľudia sú ochotní platiť za to, aby sa niečo nové naučili. Nemusí to byť nevyhnutne kniha v knižnej väzbe. Skús na začiatok ebook. Okrem toho môžeš viesť online kurzy, neskôr možno prezentovať niečo vlastné. Robí to čoraz viac ľudí a je úplne jasné, prečo. Skús niečo podobné aj ty.

foto: hubspot.com

  1. Zabav a nauč

Keď už je reč o online kurzoch, zostaňme ešte pri slove online. Čo tak využiť YouTube na to, aby si si urobil meno? Okrem toho, aj na Slovensku sa dá na YouTube vysielaní zarobiť, keď vieš, čo robíš. Ak to ale nie je tvoja primárna snaha a iba si chceš vybudovať obecenstvo, nahraj pár videí, zdieľaj na Facebooku, pošli známym odkaz na mail a už len pokračuj v dobre odvedenej práci.

  1. Staraj sa o účty na sociálnych sieťach

Ak už aj tak tráviš dosť času na sociálnych sieťach, prečo si na tom aspoň neskúsiť privyrobiť? Na Facebooku sú tisícky malých firiem, ktoré by potrebovali pomoc druhých. Slovenské firmy a firmičky možno nie sú práve tie, ktoré niekoho hľadajú, ale pokiaľ aspoň ako tak ovládaš angličtinu, skús napr. Hootsuite, kde môžeš mať na starosti viacero účtov a odtiaľ už uvidíš, či je to pre teba to pravé. Počet biznis stránok na Facebooku sa stále zvyšuje a s nimi aj šanca, že niektoré z nich potrebujú pomoc.

  1. Bloguj

V prípade, že ťa baví písanie a chceš sa so svetom podeliť o svoje vášne, blogovanie je skvelá príležitosť, ako si trochu privyrobiť. Nemusí to byť vždy jednoduché, najmä zo začiatku určite nie, pretože potrebuješ čítanosť, aby si mal reklamu. Ale s trochou trpezlivosti sa udejú aj zázraky. Či už je to jedlo, móda, cestovanie, zdravý životný štýl, zábava alebo motivácia, ľudia čítajú a chcú vedieť viac.

coffeeshoplaptop

foto: somethingawful.com

  1. Nauč sa grafický dizajn

Dnes je veľkou výhodou, ak máš skúsenosti aj s grafickým dizajnom. A ak to myslíš vážne, nemusíš utrácať za drahé kurzy. Môžeš sa učiť sám. Vyžaduje si to síce pevnú vôľu, odhodlanie, vášeň a trochu kreativity, ale uvidíš, že to pôjde a bude ti to len úžitok. Skús niektoré z tých dostupnejších Adobe softvérov, alebo vyskúšaj stránky ako Canva či Visme.

  1. Baví ťa hudba? Stavaj na tom

Ak je hudba to, pre čo žiješ, ale ešte si neprerazil do sveta, skús dávať hodiny hudby. Začni v malom, individuálne, neskôr si možno vybuduješ meno a budeš vyučovať aj skupinky. Je to iba na tebe. Školy sa dnes čoraz menej venujú hudbe a umeniu, a to práve to môže byť tvoja šanca. Nájdi si nejaké stránky, napr. doučma alebo kvalitnédoučovanie či individuálnedoučovanie. Ak ti okrem toho ide aj slovenčina, matematika, fyzika alebo jazyky, skúsiť môžeš aj viacero vecí naraz.

  1. Vyvíjaj aplikácie

Možno máš pocit, že dnes už existuje aplikácia na čokoľvek a áno, máš tak trochu pravdu, to ale neznamená, že nemôžeš vylepšiť to, čo už existuje. Ak už vieš základy programovania, je na tebe, koľko času do vyvíjania a vytvárania aplikácie vložíš. Buď sám sebe pánom. A potom, keď príde ten správny čas, ti programovanie môže pomôcť rozbehnúť aj veľký biznis. A stránka freelancer ti môže tiež pomôcť, skús.

lfhg

foto: lifehack.org

  1. Využi svoju lásku k zvieratám

Ak miluješ zvieratá a okrem toho, že si chceš trochu zarobiť, ti ide naozaj aj o ich dobro, v tomto odvetví je toho tiež vcelku hojne. Či už začneš s nejakým salónom, hotelom pre psíky, tzv.petsittingom, je to na tebe. Spoj príjemné s užitočným a premeň svoju lásku v biznis.

  1. Hodinový manžel

Inak povedané, ak si v domácnosti šikovný a vieš, ako opraviť všetko od rozbitého okna po prasknuté potrubie, môžeš skúsiť a domáceho „kutila“. Keďže by si pracoval mimo bežných pracovných hodín, tvoje hodiny môžu byť obmedzené, ale určite sa nájdu ľudia, ktorí budú tvoje služby potrebovať aj mimo bežných pracovných hodín a ocenia fakt, že im nebudeš rátať obrovské prirážky za to, že nevolali v bežnom pracovnom čase. Tečúcej toalete nerozkážeš.

Pracovať mimo bežného pracovného času môže byť pre teba výhodou, navyše ti to dáva skvelú príležitosť vybudovať niečo vlastné počas toho, ako zarábaš v práci. Chce to len trpezlivosť a môžeš si pomaly, ale iste, budovať meno v mnohých odvetviach. Stačí si len vybrať, prispôsobiť svojim potrebám a môžeš začať.

Zdroj: Sujan Patel entrepreneur.com, zdroj titulnej fotografie: teamdebello.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá