Vzostup hviezd z východu – Boli sme na konferencii RISE 2015

  • Vyše 5000 účastníkov, 72 krajín sveta, 140 rečníkov, 300 investorov a 525 startupov sme mohli stretnúť na prvom ročníku RISE Conference na prelome júla a augusta v Hongkongu. Vďaka agentúre SBA sme sa na dva dni stali súčasťou stretnutia startupov a investorov na sesterskej konferencii dublinského Web Summitu.
image_1439541589.jpeg
  • Vyše 5000 účastníkov, 72 krajín sveta, 140 rečníkov, 300 investorov a 525 startupov sme mohli stretnúť na prvom ročníku RISE Conference na prelome júla a augusta v Hongkongu. Vďaka agentúre SBA sme sa na dva dni stali súčasťou stretnutia startupov a investorov na sesterskej konferencii dublinského Web Summitu.

 

Hoci konferencia samotná trvala len dva dni (31.7.-1.8.2015), organizátori si na účastníkov pripravili sprievodné akcie počas celého týždňa. My sme sa zúčastnili Startup Pub Crawl, kde sme boli rozdelení do skupiniek vymetajúcich najlepšie hongkongské bary. Po pár baroch sme sa všetky skupinky stretli na jednej veľkej startup party vo vyhradenom podniku. Zľava 10% pre účastníkov RISE.

 

Počas konferencie sme boli prekvapení organizovanosťou. Jedny dvere pre vstup, jedny dvere pre východ. Naopak ani náhodou. Vnútri výstavnej haly to šumelo ako v úli. Všade sa pohybovalo množstvo ľudí, záujemcov, vystavovateľov startupov, investorov, médií a podobne. Každý deň sa v stánkoch predstavovalo asi 200 rôznych startupov zväčša z Hongkongu a Indie, ale našli sa tu nápady prakticky z celého sveta.

 

 

Okrem obrovského množstva nápadov sa tu nachádzalo päť stejdžov rozdelených tematicky na biznis, technológie, marketing, stroje a všeobecné témy. Nepríjemné bolo, že hoci sme si mohli vyklikať svoj vlastný program, vôbec sme sa nemuseli na niektoré prednášky dostať. Organizátori s počítadlami v rukách pri naplnení kapacity nemilosrdne zakazovali vstup do prednáškových sál, pred ktorými sa tvorili dlhé rady. Do budúcna by preto bolo fajn priestory rozšíriť.

 

Okrem samotných startupov a prednášok sme mali možnosť (a aj využili) zúčastniť sa menších stretnutí pri okrúhlych stoloch. My sme si takto pokecali so zakladateľmi offline chatovacej aplikácie FireChat, ktorá zažila masový záujem koncom minulého roka počas protestov práve v Hongkongu.

 

Ťažko spomenúť všetky startupy, ktoré boli na RISE 2015 niečím výnimočné. Preto spomenieme iba niektoré:

 

Nanu – volacia aplikácia, ktorá údajne funguje bezproblémovo aj na 2G sieti a ponúka telefonovanie zadarmo aj na pevné a mobilné čísla. Na Slovensku zatiaľ len na pevné linky.

 

Sinergized – prvé recyklovateľné žiarovky vyrobené z kukuričného odpadu. Rozložiteľné v prírode na vyše 90%, teda až na tie LEDky vnútri.

 

RenderForest – online tvorba animovaných videí, predstavení produktov, foto prezentácií a všetkých vecí, na ktoré zvyčajne potrebujete profesionálny video a animovací softvér.

 

 

Na RISE sme neboli jedinými zástupcami zo Slovenska. Spolu s nami sa tam prezentovali dáma a páni z projektu FaceMedia, ktorí vyvíjajú systém na lepšie cielenie reklamy pomocou zisťovania pohlavia a veku. Okrem toho sme tu nečakane našli hongkongský startup, ktorého tím sa skladá zo Slovákov. Chalani z Asman Project sa pustili do prepájania vedcov, výskumníkov, študentov a univerzít s investormi a ich projektami zameranými (nielen) na životné prostredie. No a aby sme to uzavreli, my sme investorov oslovovali s projektom Pribe, ktorý sa zameriava na nekonečné eventy. Viac o nás už čoskoro.

 

 

Ak by sme konferencii mali niečo vytknúť, boli by to jednoznačne dlhé rady, kým sa človek dostal na prednášku. Okrem toho sme boli prekvapení, že v cene lístka (pre našinca značnej) nie je žiadne občerstvenie na mieste okrem vody z automatu. V tomto smere preto milujeme Pioneers vo Viedni :-)

 

Celkovo sme boli z RISE Conference 2015 veľmi spokojní, dokonca aj keď sme náš produkt priamo nevystavovali. Startupový život vo svete má úplne iný charakter ako u nás. Dovolíme si tvrdiť, že svet je viac otvorený novým myšlienkam a investori nie sú až takí ustráchaní zainvestovať aj do nápadov, ktoré sa javia ako zbytočnosti. Práve preto, že vo svete je veľa priestoru, nikdy neviete, ktorá „blbosť“ sa nakoniec stane tou „the next big thing“.

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá