Wadi Drone – mladý Slovák vyvíja drony v Abú Dabí

  • Tento článok je o mladom Slovákovi Martinovi Šlosaríkovi, ktorý v súčasnosti študuje na pobočke NYU v Abú Dhabi. Je súčasťou projektu riešiaceho mierové využitie dronov a veľkou nádejou stať sa úspešným Slovákom, ktorý sa presadil aj v zahraničí. O tom, ako sa dostal do Abú Dhabi, o projekte Wadi Drone a o jeho plánoch do budúcna nám povie v tomto článku.
image_1429561664.jpeg
  • Tento článok je o mladom Slovákovi Martinovi Šlosaríkovi, ktorý v súčasnosti študuje na pobočke NYU v Abú Dhabi. Je súčasťou projektu riešiaceho mierové využitie dronov a veľkou nádejou stať sa úspešným Slovákom, ktorý sa presadil aj v zahraničí. O tom, ako sa dostal do Abú Dhabi, o projekte Wadi Drone a o jeho plánoch do budúcna nám povie v tomto článku.

 

 

Martin, skús nám v krátkosti porozprávať o tom, ako si sa dostal zo Slovenska do hlavného mesta Spojených arabských emirátov?

Vyrastal som v Hlohovci a vždy ma priťahovala myšlienka študovať v zahraničí. Pamätám si ako som s obľubou čítal blogy študentov, ktorí študovali na vysokých školách v Spojených štátoch. Posledné dva roky strednej školy som dostal príležitosť urobiť si medzinárodnú maturitu IB. Napriek tomu, že som vtedy nehovoril veľmi dobre anglicky, po pár mesiacoch som sa uchytil a dosiahol som dobré výsledky. Podal som si prihlášky na vysoké školy na celom svete a New York University Abu Dhabi ma okúzlila najviac.

 

Aké je tam štúdium, čo ťa najviac prekvapilo a kde vidíš najväčšie benefity?

Študujem na New York University, ktorá ma okrem Abu Dhabi pobočky v New Yorku a Šanghaji. NYU New York má 60,000 študentov ale tu je nás menej než 1000, takže máme ohromný osobný prístup a profesorov z celého sveta, aj keď hlavne zo Spojených štátov. Emiráty sa tiež rozvíjajú závratným tempom a vláda sa snaží diverzifikovať ekonomiku, takže je tu množstvo podpory pre inovatívne projekty.

 

 

Ako vznikol projekt Wadi Drone? Čo je jeho cieľom?

Wadi Drone bol vyvinutý pre ochranárov v národnom parku Wadi Wurayah v Spojených Arabských Emirátoch. V tomto parku je rozmiestnených okolo 60 foto pascí, ktoré sú najdôležitejšou pomôckou na monitoring zvierat, ktorú v parku žijú. Ochranári doteraz museli manuálne zberať SD karty z týchto automatických fotoaparátov a trekovať v teplotách, ktoré dosahujú cez 50 stupňov. V letných mesiacoch, počas ktorých je nemožné sa k týmto zariadeniam dostať, si tento park najímal helikoptéru za viac než 200,000 € ročne. My sme vyvinuli aplikáciu dronov, pri ktorej dron priletí k foto pascám a bezdrôtovo stiahne fotky, ktoré sa na nich nachádzajú. Tým pádom ochraňuje zdravie rangerov a parku šetrí peniaze.

Za náš prototyp dronu pre Wadi Wurayah sme získali kapitál okolo 260,000 € v súťaži UAE Drones for Good. No toto je len jeden príklad využitia tejto technológie a veríme, že môže mať využitie aj na ďalších miestach. Wadi Drone je efektívna alternatíva na prenos dát z miest, ktoré konvenčné metódy ako bezdrôtový internet nedosiahnu alebo sú príliš drahé ako v prípade satelitného pripojenia.

 

 

V súťaži UAE’s Drones for Good ste boli naozaj úspešní. Získali ste veľkú sumu peňazí a ukázali ste sa svetu. Aké máte teda momentálne plány?

S týmto kapitálom plánujeme projekt technologicky vyvinúť ďalej. Zatiaľ sme postavili funkčný prototyp a teraz ho plánujeme optimalizovať. Využijeme väčšie lietadlo a rozsiahlejšie otestujeme našu bezdrôtovú prenosovú technológiu. Tým, že sme stále na vysokej škole, tak pracujeme po víkendoch ale cez leto 2015 to potlačíme do ďalšej fázy. Do konca leta plánujeme poskytnúť naše poznatky vybraným partnerom po celom svete, ktorí majú záujem technológiu otestovať. Čo sa týka aplikácie našej technológie pre Wadi Wurayah, chceme maximalizovať dostupnosť pre ochranárov na celom svete a publikovať naše riešenie ako open-source.

 

 

Dostáva sa vám aj podpory z kruhov mimo univerzity a súťaže?

Ako som už povedal, dron sme vytvorili v spolupráci s ochranármi z World Wildlife Fund tu v Spojených Arabských Emirátoch. Tiež sme konzultovali s množstvom expertov na drony, no najviac sme sa naučili od členov komunity UAV, ktorí sú vždy ochotní poradiť. Drony boli dlhodobo vyvíjané tajne veľkými korporáciami na vojenské účely, takže množstvo verejne prístupných informácií pochádza od malých open-source a hobby developerov.

 

Myslíš, že by si bol schopný vytvoriť takýto projekt aj ak by si študoval na Slovensku?

Ak by som dokázal dať dohromady podobný tím, s akým pracujem tu, tak v tom nevidím problém. Čo sa týka financií, tak vývoj nebol veľmi nákladný. Snažíme sa pracovať ako lean startup a riadime sa krédom dvakrát meraj, raz strihaj. Úspech sme dosiahli vďaka dlhým nociam a množstvu energie, ktoré sme do projektu investovali.

 

 

Nedávno si podnikol cestu do Indie. Za akým účelom si tam šiel?

Čo sa týka mojej cesty do Bombaja, profesor z našej školy tu zorganizoval workshop počas jarných prázdnin. Je to experimentálny intenzívny program, počas ktorého zblízka spoznáme miestnu komunitu a skúmame malé inovácie, ktoré miestni dokážu vytvoriť s obmedzenými zdrojmi a ktoré miestni nazývajú „jugaad.“ Spolupracujeme s organizáciou Urbz, ktorá má priestory v slum-e Dharavi a ktorej mnohí zamestnanci v tejto komunite aj žijú. Je to prvý rok programu tu v Bombaji, takže sme také laboratórne myši. Z dlhodobého hľadiska je cieľ týchto workshopov spoznanie rozvojového trhu, ktorým India je a využitie „design thinking“ v tomto prostredí. Krátkodobo tu počas štyroch dní pracujem s miestnymi krajčírmi a zisťujeme, aké využitie tu môžu mať elektronické textílie („e-textiles“). V tíme so 4 ľuďmi vyvíjame jednoduchý prototyp odevu pre jeden z indických festivalov Diwali a využívame miestne prostriedky a pracovnú silu na to, aby sme ten prototyp vyrobili.

 

Za celý tým SIU Martinovi prajeme veľa úspechov a nakoľko nám poslal veľkú kopu fotografií, tak na záver pridávame ešte menší fotoalbum:)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ešte zopár fotiek z Martinovho pôsobenia v Indií :)

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá