Steve Jobs v najnovšom filme: Maniak, ktorému ide len o zisk!

  • Príbeh Alexa Gibneyho začal smrťou Stevea Jobsa v roku 2011. “Mojou motiváciou na produkciu tohto filmu bolo zistiť, prečo toľko ľudí plakalo, keď ho pritom vôbec nepoznali,” prezradil Gibney tým, ktorí sa prišli pozrieť na premiéru filmu Steve Jobs: The Man in the Machine.
image_1441616442.jpeg
  • Príbeh Alexa Gibneyho začal smrťou Stevea Jobsa v roku 2011. “Mojou motiváciou na produkciu tohto filmu bolo zistiť, prečo toľko ľudí plakalo, keď ho pritom vôbec nepoznali,” prezradil Gibney tým, ktorí sa prišli pozrieť na premiéru filmu Steve Jobs: The Man in the Machine.

 

Začiatok filmu ukazuje práve ľudí, ktorí plačú a zdvíhajú do vzduchu svoje iPady a iPhony.

Gibney prezrádza, že sám má Mac a iPhone. A že tieto produkty miluje. “Vyrástol som na IBM a bežných PC a keď som potom vyskúšal Mac, bolo to ako oslobodenie,” tvrdí. “Vstúpil som do nového sveta a toto boli moji ľudia.” No jeho zanietenosť produktmi Apple pominula po tom, čo začal s podporou CNN natáčať spomínaný dokument. “Reagujem na neho inak. Občas ma poriadne štve,” povedal Gibney o svojom iPhone.

 

 

Vo filme ukazuje Jobsa ako marketingového géniusa, ktorý spôsobil revolúciu v osobných počítačoch a neskôr aj v mobilných telefónoch. No za tým všetkým ho vykresluje Gibney ako maniaka, ktorý manipuloval okolím. Napríklad, keď jeden zo špičkových zamestnancov Apple odchádzal, Jobs mu pripravil reč ako z Godfathera – ak si so sebou vezme ďalších ľudí, pôjde “dole”.

 

Iný nebol Jobs ani v osobnom živote. Film zobrazuje jeho prvé dni s dcérou Lisou, ku ktorej sa nechcel priznať. Keď DNA test dokázal jeho otcovstvo, Steve jej zo svojho miliónového platu posielal len päť stoviek mesačne. “Nechcel som urobiť oficiálnu biografiu. Práve naopak,” hovorí Gibney. Preto mu aj mnoho ľudí zatváralo dvere pred nosom.

 

 

Keď sa Gibney skúšal spojiť so zamestnancami Apple, dostával ako odpoveď jasné “nie”. Oslovil aj vdovu Laurene, no tá ho rovnako poslala preč.

 

“Musel som si nájsť iné spôsoby, ako sa dostať k informáciam a preto to ani nemôžem nazvať biografiou. Ale nie je to o tom. Je to o otázke: Prečo je pre nás tak dôležitý?” 

 

Gibney sa teda vydáva po stopách CEO Apple, ikony jednej z najväčších spoločností na svete. No zároveň odhaľuje veci, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa. V továrni Foxconn v Číne pracujú ľudia za šialene nízke mzdy, hrozí im nervové zrútenie a pravidelne tu prichádza k samovraždám. Ako vážny musí byť tento problém, keď firma v okolí budovy nainštalovala záchranné siete?

 

 

Gibney ďalej odhaľuje, ako si firma zabezpečovala obrovské daňové úniky. Tieto zistenia prinútili režiséra zamyslieť sa, čo vlastne pre neho iPhone znamená a dúfa, že v divákoch vyvolá podobné reakcie. No zároveň vie, že to bude ťažké. Prakticky sme sa už stali ich otrokom.

 

“Apple vytvoril niekoľko fantastických produktov, ktoré robia ľudí šťastnými. No napokon je to stále len korporácia. Korporácia, kde ľudí vytrénoval Jobs tak, aby zarábala čo najviac peňazí,” myslí si.

 

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá