Z nuly až na vrchol svetového rebríčka. Med z Dolného Zemplína valcuje prestížne medzinárodné súťaže

  • Doprava medov do juhoamerického Čile nebola vôbec jednoduchá
  • Včelár tiež radí, ako rozpoznať kvalitný med
Tibor Vargapál, med
Ilustračný obrázok, Archív/Tibor Vargapál, Unsplash/Art Rachen
  • Doprava medov do juhoamerického Čile nebola vôbec jednoduchá
  • Včelár tiež radí, ako rozpoznať kvalitný med

Medy z včelej farmy rodiny Vargapálovcov z Dolného Zemplína dosiahli mimoriadny úspech na najprestížnejšej svetovej včelárskej súťaži APIMONDIA.

Nielen, že získali najviac ocenení spomedzi všetkých účastníkov, ale podieľali sa až siedmimi medailami z deviatich na celkovom výsledku Slovenska, ktoré získalo najviac ocenení zo všetkých krajín.

Tibor Vargapál z včelej farmy rodiny Vargapálovcov, kde sa včelám a výrobe včelích produktov venuje celá rodina vrátane syna a manželky, povedal: „APIMONDIA 2023 v Čile bola mimoriadne náročná, keďže sme súťažili v silnej konkurencii juho- a severoamerických medov. Amazonské pralesy južnej a tajgy severnej Ameriky poskytujú mimoriadne kvalitné medy.“

Zároveň poukázal na to, že napriek tomu sa ukazuje, že slovenské medy, a najmä východoslovenské medy, sú aj v celosvetovom meradle mimoriadne. „Veľmi sa tešíme, že porota zložená z odborníkov na medy z celého sveta ocenila až sedem našich medov. Je to historický úspech, ktorý si mimoriadne ceníme.“

Doprava medov do juhoamerického Čile, kde sa súťaž konala, nebola vôbec jednoduchá. Na hraniciach museli vzorky prejsť mimoriadne náročnou kontrolou, pri ktorej colníci dokonca niektoré z nich zničili. Hoci sa 48. ročník medzinárodného včelárskeho kongresu APIMONDIA konal ešte v septembri 2023, závery testov medov boli zverejnené len pred pár dňami.

Dôvodom boli zdĺhavé a precízne laboratórne testy zamerané na overovanie pravosti, obsahu rezíduí pesticídov zisťovanie kvality medov, ktorých realizácia a vyhodnotenie trvali niekoľko mesiacov. Tieto skúšky pritom pre rôzne nedostatky vyradili až polovicu medov postupujúcich do finále.

Včelár radí, ako zoženieš kvalitný med

Slovensko získalo na APIMONDII 2023 prvé miesto s počtom 9 udelených medailí. Druhý najvyšší počet ocenení získala Brazília so siedmymi medailami a na štvrtom mieste so štyrmi ocenenými medmi sa umiestnila Čína. Zo slovenských medov bolo pritom až sedem ocenených medov zo včelej farmy rodiny Vargapálovcov.

Strieborné medaily získali za lipový med, medovicový lipový med i jednodruhový lipový med. Bronzové medaily im porota udelila za medovicový lipový med a jedľový medovicový med. Striebornú i bronzovú medailu si odniesli za plástikové zmiešané medy, kde ich predstihol len jediný med z Kanady.

„Sme mimoriadne šťastní z nášho i slovenského úspechu. Zároveň sa ukazuje, že slovenský spotrebiteľ nemá vôbec žiadny dôvod siahať po zahraničnom dovoze. Naše medy sú unikátne a dosahujú najvyššiu svetovú kvalitu. Odporúčame preto, aby si spotrebitelia pozerali na balení krajinu pôvodu a predovšetkým, aby si našli svojho slovenského včelára. Obavám z falšovaného a nekvalitného medu sa tak vyhnú najlepšie,“ uviedol včelár z východného Slovenska.

APIMONDIA je najvýznamnejšia svetová včelárska súťaž a vedecký kongres, ktorý sa koná raz za dva roky. V roku 2025 sa uskutoční v Dánsku a v roku 2027 v Tanzánii.

Príbeh ako z rozprávky

Tibor Vargapál sa nenechal odradiť skeptickými názormi starých včelárov a rozhodol sa splniť si svoj sen o chove včiel. Práve vďaka jeho odhodlaniu a tvrdej práci sa dnes môže hovoriť, že najlepší med pochádza z Košického kraja. Tiborovi sa totiž v krátkom čase podarilo vypracovať na absolútny vrchol svetového rebríčka producentov medu.

Tibor pochádza z dedinky Hraň v Trebišovskom okrese, kde vyrastal v gazdovskej rodine. Odmalička mal blízky vzťah k prírode, čo ovplyvnil aj jeho starý otec, ktorý pracoval ako agronóm na miestnom roľníckom družstve. Nie je preto prekvapením, že práve starý otec bol tým, kto Tibora priviedol k včelárstvu.

Celý inšpiratívny príbeh o tom včelárovi si môžeš prečítať v tomto článku.

Zdroj: TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá