Žena, ktorá stojí za najvyššou budovu Ameriky

  • Technická riaditeľka 1 World Trade Center, Nicole Dosso, je tou najznámejšou architektkou, o ktorej ste ešte nikdy nepočuli.
image_1438695307.jpeg
  • Technická riaditeľka 1 World Trade Center, Nicole Dosso, je tou najznámejšou architektkou, o ktorej ste ešte nikdy nepočuli.

 

Zabudnite na mená ako Daniel Libeskind či David Childs – architekti, ktorí neúspešne zápasili s formálnymi kvalitami a poetickými vlastnosťami 1 World Trade Center. Tá, ktorá budovu nakoniec postavila a o ktorej ste pravdepodobne ešte nepočuli, sa volá Nicole Dosso. Nicole pracuje ako technická riaditeľka New Yorskej pobočky Skidmore Owings & Merrill (SOM). Od roku 2006 až do konca stavby, čo by malo byť pravdepodobne do konca tohto roku, bola Dossová jediným senior technickým koordinátorom reprezentujúcim SOM na každodenných prácach na tejto budove. Inými slovami, najvyššia budova Severnej Ameriky – ktorá mohla byť na chvíľu aj tou najvyššou na svete – rástla pod vedením ženy.

 

 

Budova 1 World Trade Center (1 WTC) mohla byť so svojou výškou 541m na chvíľu tou najvyššou budovou sveta. Kvôli zdĺhavej stavbe svoj moment slávy však nestihla a dnes je ledva štvrtým najvyšším mrakodrapom na svete. Prvenstvo drží o 300m vyššia Burj Khalifa v Dubaji, ktorú dokončili ešte v roku 2010. Ak by sme do celkovej výšky 1 WTC nerátali aj anténu, tak by bola dokonca nižšia než Willis Tower a Trump International Hotel and Tower v Chicagu.

Nicole Dosso však nie je žiadna nudná kockatá hlava bez štipky humoru. Architektúru ukončila na univerzite v Syracuse a v roku 1998 nastúpila do SOM. „Začala som svoju kariéru ako junior architekt a v tom mladom veku ma rovno vystrelili na oddelenie konštrukčnej administratívy.“ Ako dcéra dodávateľa stavby strávila väčšinu svojho času na stavbách, aby sa uistila, že sa budovy postavia podľa špecifikácie architekta. „Už od môjho prvého projektu ma fascinovala táto stránka architektúry. Prácu na stavbe som si užívala.“

Pred 11. septembrom Dossová pracovala na viacerých projektoch pre Skidmore Owings & Merrill. No pár mesiacov po 11. septembri bola pridelená do tímu pracujúceho na budove 7 World Trade Center (7 WTC). Pôvodná budova sa zrútila v ten istý deň ako dvojičky. Vzhľadom na to, že sa v tejto budove nachádzali dôležité rozvodne, musela byť čo najskôr znovu postavená na nohy. Mrakodrap 7 WTC bol dokončený v roku 2006.

 

 

Túto pracovnú skúsenosť popisuje Dossová ako najlepšiu skúsenosť vo svojom pracovnom živote: „Táto budova bude mať vždy výnimočné miesto v mojej profesionálnej kariére. Najmä vďaka ľuďom, ktorých som stretla počas tohto projektu. Všetci boli pozorní a každý z nich mal srdce na správnom mieste.“ Spomína na stavbu 7 WTC ako na „epicentrum pozitívnej energie uprostred zúfalstva“.

Výstavba 1 WTC bola podľa nej rovnako inšpiratívna, no príbeh, ktorý sa s ňou spája, bol zložitejší. „Mojou zodpovednosťou bolo reprezentácia firmy SOM. Dizajn sme mali k dispozícii od Davida Childsa a SOM. Ja som mala zabezpečiť, aby daná stavba zodpovedala dizajnu.“ Ľahšie sa to povie ako spraví.

Podľa Dossonovej stavbu 1 World Trade Center sťažovali dve veci: tou prvou bola rôznorodosť klientov a tou druhou bol fakt, že miesto, kde sa celá stavba mala uskutočniť, nebolo normálnym stavebným pozemkom. Riadny stavebný projekt totižto prichádza s jasne definovaným majiteľom, no v tom prípade tu bolo niekoľko vrstiev byrokracie, ktoré sa odkrývali v momente, keď bolo nutné vyriešiť problém alebo získať povolenie od klientov.

 

 

Niekedy nejasné línie zodpovednosti boli tým najmenším problémom v porovnaní so staveniskom: „Podzemné priestore majú rozlohu 46,500 metrov štvorcových,“ podotýka Dossová. „Spodné poschodie susedí s pamätníkom 9/11. Susedíme tiež so železničnou traťou, ktorá vedie popod budovy. Boli tam vlaky a metro. Museli sme brať do úvahy aj predstaničné priestory dopravného uzla, s ktorým sme susedili a ktorý mali na starosti iní architekti a inžinieri. Ak si to všetko zrátate, môže sa ľahko stať, že vám to prerastie cez hlavu.“

A potom tam boli ruiny: „Už od začiatku sme mysleli na zachovanie pozostatkov WTC. Takže, keď sme navrhovali budovu 1 WTC, v podstate sme ju museli celu navrhnúť okolo existujúcich základov. Dokonca tam bola existujúca stena ešte zo zrútených dvojičiek. Aby sa nezrútila, museli sme postaviť ďalšiu stenu súbežne s tou pôvodnou.“

Trvalo takmer tri roky kým 1 WTC dostali na povrch z podzemných poschodí. Ďalšou výzvou bolo postavenie vstupnej haly, ktorá musela niesť celú stavbu. Na to im poslúžili 45cm hrubé betónové múry a ďalšie podporné steny pri východnom a západnom vstupe do haly. Potom čo dodávateľ prekonal 15m vysokú halu a 40m vysokú strojovňu – kde sú umiestnené vitálne systémy budovy – už boli stavebné procesy oveľa jednoduchšie. Typické kancelárske poschodia od 56m až po 406m boli hračkou. Ďalším krokom bolo osadenie 128m vysokej a 720 ton ťažkej antény, ktorá stojí na vrchu budovy. Bola dodaná z Quebecu na lodi v niekoľkých kusoch a finálna sekcia bola umiestnená pomocou žeriavov v máji minulého roka.

 

 

Keď sa Dossovej opýtali, čo sa jej na 1 WTC páči najviac, odpovedala, že je to eskalátor do suterénu: „Ten výhľad, keď v 1 WTC idete dolu do haly B2 – miesto kde vstupujete do predstaničných priestorov dopravného uzla (Transportation Hub) – je úžasný.“

Dossová je na 1 World Trade Center veľmi hrdá. Raz, keď bola na špeciálnej akcii v Múzeu pamätníka 9/11, sa na ceste domov na chvíľku zastavila na Memorial Plaza a po prvý krát sa zahľadela zdola na 1 WTC: „Musela som sa na sekundu zastaviť. Bola som veľmi dojatá.“

 

 

Hoci si Dossová nepripisuje zásluhy za celý projekt – ako to robia dizajnoví architekti, ktorí majú na starosti dizajn budovy – s nadšením rozpráva o remeselnej práci na budove, o ceste do Talianska, kde získala ten najlepší mramor do vstupnej haly alebo o dohliadaní na výrobu oceľových komponentov, aby do seba dokonale zapadali. Tento cit pre detail je to, čo z nej robí skvelú technickú riaditeľku. Technickí riaditelia ale nevyhrávajú zlaté medaile, ani iné ocenenia. Ceny pre architektov vychádzajú z tej romantickej predstavy, že budovy sú výsledkom umenia osamelých vizionárov. Každý, kto o architektúre aspoň čosi tuší, vie, že dnešné budovy sú výsledkom spolupráce stoviek ľudí.

Vďaka jej chápavému prístupu a tichým kompetenciám je nepravdepodobné, že budú Dossovej pripísané zásluhy za postavenie tej najvyššej budovy na západnej pologuli. Je zaujímavé, že sa na tom celom výrazne podieľala žena, ktorej meno ste pravdepodobne nikdy nepočuli. Žena, ktorá vie ako postaviť neuveriteľne vysokú vežu z hlbokého podzemia až po najvyšší bod antény lepšie, než tí najslávnejší architekti, ktorí zbierajú ocenenia.

 

zdroj: fastcodesign.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá