Zosaďme si ružové okuliare, sedíme na časovanej bombe

  • Startupy tlačia trh s akciami do neba, veľké spoločnosti ich hltajú za obrovské peniaze a miliarda sa stáva novým miliónom. A teraz pozor! Píše sa rok 1999! Iba rok pred prasknutím známej dot-com bubliny, kedy firmy krachovali, ich akcie stratili hodnotu, a startupy sa stali zlomom. Dnešná situácia takmer presne odzrkadľuje rok 1999.
image_1435775281.jpeg
  • Startupy tlačia trh s akciami do neba, veľké spoločnosti ich hltajú za obrovské peniaze a miliarda sa stáva novým miliónom. A teraz pozor! Píše sa rok 1999! Iba rok pred prasknutím známej dot-com bubliny, kedy firmy krachovali, ich akcie stratili hodnotu, a startupy sa stali zlomom. Dnešná situácia takmer presne odzrkadľuje rok 1999.

„Kámo, Kevin Systrom to naozaj pos*al, keď predal Instagram za miliardu.“, ozýva sa mi za chrbtom na letisku v San Franciscu. Myslím, že so mnou budete súhlasíť. Dnešný svet je absurdný. Miliarda v ňom stráca hodnotu. Pár rokov nazad sa firmy kupovali za pár miliónov a ľuďom pri tom padali sánky. Dnes? O akvizícii sa rozpráva až keď sa spomenie miliarda.

Dáva to zmysel? Svet sa mení rýchlejšie ako kedykoľvek predtým. Trh s technológiami, na čele s mobilnými zariadeniami a internetovými firmami naberá na rýchlosti každý deň. Rýchlosť jeho rastu je takmer exponenciálna. Netreba sa čudovať. Firmy menia aplikáciami svet. Nahradzujú taxikárske spoločnosti, hotely, spájajú ľudí a výrazne menia naše životy. Začína to však vyzerať, že takmer každý môže vybudovať miliardovú spoločnosť.

 

Ako som už spomínal, táto situácia sa veľmi ponáša na rok 1999, kedy miliardové akvizície boli na týždennom poriadku. Startupy boli ako horúce rožky, často bez zisku a jasného cieľa. Akcie firiem dosahovali rekordné hodnoty a dva roky na to: bankrot. Takže, späť do „budúcnosti“… Je veľmi podobná a predsa iná. Väčšina dnešných startupov má príjem, zriedka zisk, nehrnú sa ponúkať akcie verejnosti a udržujú spoločnosť vo vlastných rukách, pokiaľ to je možné. Blížime sa však naspäť k roku 1999. Ešte tam možno nie sme, možno to tak neskončí, ale niečo sa chystá. Ako hovoria slová Marka Twaina: „História sa neopakuje, ale často sa rýmuje.“  

Zaujímavé fakty

Americký Super Bowl mal najviac nových inzerujúcich od dôb prasknutia dot-com bubliny. Boli to zväčša firmy financované VC fondmi, rovnako ako v 99-tom. Počet startupov s hodnotou presahujúcou miliardu sa z minuloročných 40 zvýšil na 114! Podobne ako v roku 1999, startupy s minimálnymi maržami dosahujú obrovské ohodnotenia. Do tých 114 patrí dokonca viacero startupov, ktorých existencia závisí od iných startupov. Šialené.

Minulý rok pribudlo na rebríček bohatých 23 čerstvých „tech“ miliardárov… Koľko ich bude koncom roku? Výška nájomného v San Franciscu neustále rastie… Priemerný jednoizbový byt vychádza na vyše 3000$ mesačne. V porovnaní s minulým rokom to je 15%-ný nárast. Priemerný ročný plat programátora tu je 130 000$. Bez bonusov a akcií. To sú však malí hráči. Programátori, po ktorých je najväčší dopyt majú vlastných agentov a platy obrovské. Známi investori, ktorí zažili dot-com bublinu sú rovnakého názoru. Pomer neúspešných startupov a absurdné výšky ohodnotení neskončia dobre. Mali by sme sa mať na pozore.

“Startupová komunita, kapitálové fondy, či Silicon Valley – riskuje sa vo veľkom. Situácia je z istého pohľadu rozumnejšia ako v 99-tom, z iného pohľadu horšia. Nik sa neobáva, všetci sú chamtiví, ale raz to skončí.” – Bill Gurley, Benchmark Capital

V 99-tom bolo 80% nových spoločností na akciovom trhu bez zisku. Minulý rok to bolo 76%. Dva roky predtým iba 46%. Vzniká toľko startupov, že ich sledovanie sa stalo biznisom – Product Hunt je hodnotený na 22 miliónov dolárov.


Nechápte ma zle, som veľký fanúšik startupov. Uvedomujem si však množstvo pokrokov a inovácií, ktoré prinášajú. Umelá inteligencia prejavuje známky života, našimi cestami brázdia autá bez šoférov a drony mi čoskoro doručia už aj zubnú pastu. Riešia sa však aj dôležité veci, problém je s financiami v pozadí. Ak niečo nezmeníme, zmena nás prekvapí sama. Obávam sa, že aktuálne hodnoty spoločností nie sú udržateľné a na konci dňa si to odnesieme sami. Investori, zakladatelia, ale aj množstvo zamestnancov… Či sa tak naozaj stane neviem. To zistíme časom. Možno sa nič nestane a naozaj sme už iba dosiahli úroveň exponenciálneho rastu. A možno sa za pár rokov iba chytím za hlavu, no moje obavy nemiznú.

Zdroje: medium.com, blogs.ft.com, GDS Infographics/Flickr

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá