Ztohoven otvára nový hacker place v Prahe

  • Kreatívno-aktivistická skupina Ztohoven otvorila v Prahe nový hacker space, kde sa chce zamerať na nástroje typu Tor a Bitcoiny.
image_1413184303.jpeg
  • Kreatívno-aktivistická skupina Ztohoven otvorila v Prahe nový hacker space, kde sa chce zamerať na nástroje typu Tor a Bitcoiny.

V českých Holešovicích vyrástol fungl nový hacker space susediaci s prominentným klubom La fabrika a ďalšími novými kreatívnymi firmičkami. V bývalom priemyselnom parku vyrástol komplex Paralelní Polis. Vysoké stropy, obrovské okná a 3 poschodia, by mali stačiť aj tým najnáročnejším hacker fajnšmekrom – presne tí si potrpia na 3 metrové stropy :D. 

Celý priestor otvoril 3 denný Hacker Congress, kde sa vystriedali niektoré zaujímavé mená z českých internetových hlbín. Bežným ľudom sa má takto ukázať, ako sa dajú využiť nové technológie 21. st. a šíriť osvetu o technologickom pokroku.

„Pre nás laikov bolo prvé stretnutie s možnosťami technológií fascinujúce,“ hovorí člen Ztohoven Roman Týc. Ten spoločne so svojimi kolegami na myšlienke Paralelného Polisu začal pracovať asi pred tromi až štyrmi rokmi. „Boli sme vtedy na jednej akcii v Žiline, kde som sa prvýkrát stretol s hackerom,“ spomína. Ten hacker, s ktorým sa Roman stretol, bol známy Wilder.

 

 

Samotný názov vymyslel jeden z bývalých českých disidentov Václav Benda a mal znázorňovať vlastný malý pararelný svet v reálnom svete. Pri vchode do Polisu nájdete bankomat na Bitcoiny, ktorými si vo vnútri Polisu môžete nakúpiť občerstvenie alebo nájomné do priestorov. Práve táto virtuálna mena, ktorá nepodlieha žiadnym štátnym regulám a obmedzeniam, má byť cestou ako vytvoriť alternatívny svet. 

„Inšpirovali sme sa cypherpunkem. Cypherpunkeri už niekoľko rokov vyvíjajú rôzne šifrovacie nástroje a od roku 2009 pribudol aj Bitcoin. Vtedy si komunita uvedomila, že už existujú technologické nástroje, ktoré umožnia sa od systému odstrihnúť,“ vysvetľuje hacker s nickom Wilder. „Paralelní Polis má byť experimentom, či sa nám to podarí.“

Keďže celý place založili ľudia zo Ztohoven, čo je z veľkej časti aktivistická a kreatívna organizácia, patrí hackerom iba jedno poschodie. Pravdepodobne to nebude úplne ten klasický hacker space, aký si predstavujete – plný geekov. Určite sa nemá takto nahradzovať už dobre známy Brmlab alebo podobné miesta. Tento priestor má byť skorej politicky zameraný a angažovaný. Ak by sme vychádzali z minulých projektov Ztohoven, kde napríklad zverejnili telefóne čísla českých politikov, tak sa už celkom teším, čo sa tu uvarí ako ďalšie.

Obmedzovanie slobody a ďalšie veci s tým spojené sa teraz bežne dejú aj v kybernetickom svete, len o tom bežní ľudia nevedia. Sledovanie a monitorovanie sa deje na mnohých frontoch a z mnohých dôvodov, ale tie dôvody nie sú skutočné,“ hovorí jeden z  členov Ztohoven.

Z čoho bude Paralerní Polis žiť? Prevažne to má byť z členských príspevkov. No existuje aj možnosť donorského príspevku, kde sa veľa českých podnikateľov a miliardárov neostýcha pridať ruku k dielu. Takýmto spôsobom prispievajú napríklad miliardár Karel Janeček, člen skupiny J&T Štěpán Ašer, riaditeľ zo Sekyra Group Leoš Andrle, či internetový podnikateľ Jan Barta.

 

Zdroj: zive.cz

 

 

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá