10 brainstormingových techník, vďaka ktorým nebudeš mať o nové nápady núdzu

  • Brainstorming je východiskovým bodom, ktorý vedie k väčšine skvelých nápadov. Možno sa práve zamýšľaš nad tým, akým smerom by sa malo uberať tvoje podnikanie, aké logo si vybrať, či ako získať viac spokojných klientov. Týchto 10 brainstormingových techník ti pomôže nájsť odpovede na všetky tieto otázky.
  • Brainstorming je východiskovým bodom, ktorý vedie k väčšine skvelých nápadov. Možno sa práve zamýšľaš nad tým, akým smerom by sa malo uberať tvoje podnikanie, aké logo si vybrať, či ako získať viac spokojných klientov. Týchto 10 brainstormingových techník ti pomôže nájsť odpovede na všetky tieto otázky.

#1 SWOT analýza

Starý známy nástroj strategického plánovania, ktorý však ani po rokoch nestratil na svojej sile. SWOT analýza sa používa na prehodnotenie silných stránok, slabých stránok, príležitostí a hrozieb konkrétneho projektu. Niekedy totiž nepotrebuješ naozaj nič viac, než všetky svoje myšlienky hodiť na papier.

#2 Zmeň prostredie

Áno, riešenie celého tvojho problému je niekedy takéto jednoduché. Nové prostredie totiž podporuje kreativitu a podporuje tvorbu nových myšlienok.

#3 Začni robiť čokoľvek iné

Určite si už niekedy zažil situáciu, kedy si nad nejakým problémom úporne premýšľal, no riešenie jednoducho neprichádzalo. Tak si sa začal venovať niečomu inému a riešenie zrazu prišlo samé. Keď to nejde, jednoducho to nesil.

#4 Prvá myšlienky býva niekedy tá najlepšia

Ak o niečom diskutuješ so svojím tímom, skúste nasledovnú techniku: nech každý na papier napíše, čo mu napadne ako prvé. Všetky postrehy hoďte do krabice a po jednom ich vyberajte a nahlas čítajte. Prvotné myšlienky tak ako skupina môžete skvele doplniť.

#5 Zápisník maj vždy so sebou

Možno si to už zažil – dostal si nejaký skvelý nápad, no nezapísal si si ho a keď si sa naňho snažil spomenúť, bol jednoducho fuč. Predíď tomu a zápisník maj so sebou naozaj vždy a všade. Použiť môžeš aj svoj smartfón, no nápady si naozaj zapíš vždy ihneď vtedy, keď prídu.

foto: pexels.com

#6 Čo by robil XY?

Každý má nejaký vzor. Spýtaj sa preto sám seba, čo by dotyčný človek robil v tejto situácii, prípadne ako by sa rozhodol.

#7 Pozri sa na problém očami niekoho iného

Veľakrát do vecí vkladáme až priveľa „seba“. Niekedy to môže byť samozrejme skvelé, no niekedy sa želaný efekt môže minúť účinku. Skús sa preto na celú vec pozrieť nezaujato, ako keby očami niekoho iného. Ak to nedokážeš, popros o pomoc niekoho zo svojich blízkych.

#8 Vrát sa späť v čase

Úprimne – väčšinou platí staré známe: najlepšie riešenie je to najjednoduchšie riešenie. Ak si bezradný, spýtaj sa preto sám seba, ako by sa táto vec riešila pred 5, 10 či 20 rokmi, keď nebolo všetko komplikované viac, než by si to veci žiadali.

#9 Pracuj so svojím budgetom

Polož si 2 otázky: „Ako by som postupoval, keby som nemal žiadne voľné prostriedky? A ako by som postupoval, keby som mal k dispozícii neobmedzené množstvo prostriedkov?“ Odpovede na tieto otázky ťa môžu nakopnúť viac, než by si si vedel predstaviť.

#10 Zamysli sa nad vecami, ktoré ti skutočne vyšli

Spíš si všetky svoje najlepšie nápady. Majú niečo spoločné? Nejaký spoločný „vzorec úspechu“? Ak ho nájdeš, môžeš ho aplikovať aj na veci, s ktorými nemusí mať zdanlivo nič spoločné.

Zdroj: lifehack.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá