10 chýb v práci, ktorým radšej predíď

  • Je dobré sa učiť zo svojich chýb. Lepšie je, učiť sa z chýb druhých.
cover
  • Je dobré sa učiť zo svojich chýb. Lepšie je, učiť sa z chýb druhých.

Mnoho z nás skuša rôzne cesty v živote. Skúšame raz jednu vec, potom inú. Niekedy robíme to isté a čakáme iné výsledky. V tomto článku som, ako inšpiráciu použil článok od Dariusa Forouxa, v ktorom píše o nelineárnej kariére a o možných chybách, s ktorými sa často a možno až stále stretávame.

Predpokladať, že tvoja kariéra bude lineárna

Toto je jedna z najdôležitejších lekcií, ktoré som sa naučil. V prvom rade, predpoklady sú vždy zlé. Častokrát robíme závery bez toho, aby sme o tom zistili viac alebo sa spýtali. Jeden z týchto predpokladov je aj to, že kariéra má lineárny rast.

Takto to chodí: Získaš vzdelanie. Ideš na stáž. Zostaneš tam na pár mesiacov/rokov.  Skúsiš pozíciu manažéra menšieho tímu. Po pár rokoch sa kariérne vyšvihneš. A ak budeš mať možnosť, zmeníš pôsobisko vo firme kvôli lepšie platenej pozícii.

Alebo to chodí aj takto: Staneš sa freelancerom. Na začiatku pracuješ na projektoch zadarmo. Robíš to niekoľko mesiacov/rokov. Ledva alebo vôbec nemôžeš vyžiť z tak minimálneho zárobku. Nájdeš si prácu. Skončíš v práci, lebo ju neznášaš. Začneš si pýtať peniaze za prácu, ktorú robíš a baví ťa. Každým rokom a úspechom si zdvihneš svoju úroveň peňažného ohodnotenia.

A posledná možnosť: Si podnikateľ, vytvoríš si nejaký biznis, rastieš, myslíš si, že si úžasný, minieš viac ako zarobíš, pokúsiš sa získať investorov, tí si teba a tvoj nápad privlastnia a skončil si.

cover

foto:forbes.com

Znova: Prečo robíme stále to isté a tie isté chyby dokola? Je to tak predvídateľné! Život je príliš krátky na to, aby sme robili stále tak nudné veci.

Musíš zrýchliť tvoju krivku učenia. Zameraj sa na hodnotné veci. Uč sa viac, zarábaj viac. Rob skoky. Niekedy si možno myslíš, že učením robíš krok vzad, ale to nevadí, v budúcnosti to mnohonásobne využiješ a budeš viac zarábať.

V dnešnom svete je to viac o tom, čo vieš ponúknuť. Prvýkrát v histórii, mnoho spoločností (nie všetky) nepozerajú na vek, pohlavie, rasu, náboženstvo alebo titul zo školy, ale na to čo vieš ponúknuť. Takže ponúkni niečo zaujímavé. Ako? No stačí sa učiť a príde to samé.

 

Uprednostnenie peňazí

Robí to mnoho ľudí a robil som to aj ja. Sú 3 možnosti, ktoré sa môžu udiať:

  1. Skončíš v práci, ktorú neznášaš.
  2. Staneš sa agresívne orientovaným podnikateľom alebo freelancerom.
  3. Povieš áno práci, ktorá ťa nenapĺňa.

Nejde mi o to stopnutie tvojho príjmu. Ale okrem zameriavania sa na peniaze, prečo sa nezamerať aj na niečo hlbšie a viac napĺňajúce? Napríklad vzdelanie, skúsenosti, robiť prácu, ktorá ťa baví a prinášať hodnotu do životov iných ľudí.

Myslíš, že veľa ľudí bude nasledovať túto radu? Asi ťažko. Nikto nechce povedať peniazom stop. Je iba jedno jednoduché pravidlo k peniazom a slobode: Ži pod svoje prostriedky. A áno je to veľmi ťažké.

Ak chceš vedieť viac o zlepšení sa v nezávislosti na peniazoch, prečítaj si túto knihu.

Strácanie času

V dnešnom svete snáď každý niekedy prokrastinuje a stráca čas, ktorý je najhodnotnejšie aktívum, aké máme. Koľko hodín ľudia strácajú čas pred televízorom, bezdôvodným chodením von, nakupovaním alebo akoukoľvek neobohacujúcou aktivitou? Jasné, oddych je dôležitý, ale netreba oddychovať každú sekundu tvojho voľného času. Pozri, toto je tvoj život a tvoja kariéra. Ber to vážne.

Môžeš mi povedať, aké zručnosti ovládaš? V čom si výnimočný?

Ak nepoznáš odpoveď je čas s tým niečo spraviť. Začni sa vzdelávať, stretávať so zaujímavými ľuďmi, ktorí ťa môžu obohatiť. Rob čokoľvek, aby si sa stal expertom v nejakom odbore.

04-woman

foto: lifehack.com

Výber práce na rozdiel od spoločnosti

V posledných rokoch ľudia skúšajú šťastie aj v niekoľkých spoločnostiach po sebe a niekedy aj v rozdielnych odvetviach. Pri každom príchode do novej firmy sa musíš učiť ich históriu, dôvod toho, čo robia, spoznávať ľudí a nepísané pravidlá atď. Niečo sa ti tam nebude páčiť a znova hľadáš ďalšiu. Toto všetko ľudia praktizujú len preto, lebo si firmu dopredu neprekuknú a nezistia, ako funguje.

Taktiež to nie je dobrá taktika, lebo sa nikdy nestaneš expertom v jednom odbore. Vyber si prácu a v nej sa snaž zdokonaliť čo najviac. Vyhliadni si konkrétne firmy, ktoré sa ti páčia a oni ti za tvoje kvalitné informácie a adekvátne zaplatia.

Pohodlnosť

Veta typu: „Ah, už som pracoval tvrdo, nateraz som v pohode.“, sa už nepoužíva. Prečítaj si ju znova a porozmýšľaj. Nikdy nie si v bezpečí.

Život je súťaž a niekedy až boj. Nejaká osoba v budúcnosti už teraz trpezlivo čaká a rozmýšľa, ako ťa poraziť, vhrnúť sa na teba a previať tvoju pozíciu. Toto je dôvod, prečo by si nemal spohodlnieť a myslieť si, že si v pohode a nič ťa nemôže ohroziť.

Nepýtanie sa

Ak niečo chceš, stačí sa spýtať. Druhý človek pomôže a vysvetlí, čo potrebuješ a staneš sa múdrejším. Ak chceš zbohatnúť, pýtaj sa ľudí, ktorí zbohatli, ako to spravili. Nikto nepríde za tebou s taškou plnú peňazí.

5-stupid-questions-sales-people-should-stop-asking

foto: raymmar.com

Nenasleduješ svoje záujmy

Exitujú 2 druhy ľudí. Jedni ti hovoria, aby si sa držal svojej vášne a druhí, aby si sa jej nedržal. Vtipná vec je, že iba ľudia, ktorí tvrdia, aby si sa nedržal svojej vášne sa jej ani sami nedržia. Chápeš? Prečo by ti niekto hovoril, aby si nenasledoval svoje sny a vášeň, ak by ich on nasledoval.

Nemusím o tom veľa písať, stačí, ak sa zamyslíš nad týmto:

Život nie je nekonečný a niekedy skončí. Chceš ho prežiť strácaním času na blbostiach?

Nepočúvanie ľudí

Môžeš získať akýkoľvek titul a myslieť si, že si veľký pán. Ale ak sa nájde niekto s väčšími skúsenosťami, prečo nebyť pokorný a počúvať ho? Namyslenosť je veľká chyba.

Prax je iná ako knihy a teória. Učíme sa z vlastných chýb, a preto dnes počúvam múdrejších a skúsenejších ľudí bez ohľadu na ich titul, vek alebo výzor. Každý nám vie niečo ponúknuť a každý človek je v niečom lepší ako ty. Treba len zistiť v čom.

Chcieť priveľa a prirýchlo

Napriek tomu, že tvoja kariéra nemá lineárny rast, nemôžeš čakať, že každý deň spravíš obrovský posun. Treba byť trpezlivý a pokrok, posun a úspech sa dostavia.

entrepreneur_breakfast_getty_2

foto: virgin.com

Nepýtanie si pomoci

Možno si myslíš, že si na to príliš hrdý. Alebo, že ťa nepochopia a nebudú ti rozumieť. Alebo najhoršie, ak si myslíš, že ťa budú považovať za hlúpeho. Toto je rovnaké, ako pri pýtaní sa.

Pokiaľ o radu nepožiadaš, tak žiadnu ani nedostaneš. Skoro všade a vždy budeš potrebovať poradiť a pomôcť. Každý príbeh self-made milionára je výmysel. Snáď si si nemyslel, že nikdy o radu nepožiadal a nepotreboval pomôcť. Každý potrebujeme pomáhať a stačí sa riadiť heslom: Koľko dáš, toľko aj dostaneš.

Zdroj článku: medium.com,zdroj titulnej fotografie: forbes.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá