10 dôvodov prečo by si mal zmeniť svoje zamestnanie

  • Keď James Altucher - známy žurnalista, opustil školu, cítil sa odtrhnutý od sveta. Nechcel skončiť v zamestnaní kde by sedel od deviatej do piatej, no nechcel si ani zarábať nelegálne a následne skončiť vo väzení. Čo máš robiť, keď si na tom podobne?
original
  • Keď James Altucher - známy žurnalista, opustil školu, cítil sa odtrhnutý od sveta. Nechcel skončiť v zamestnaní kde by sedel od deviatej do piatej, no nechcel si ani zarábať nelegálne a následne skončiť vo väzení. Čo máš robiť, keď si na tom podobne?

„Keď som ešte chodieval do školy, mohol som si robiť čo sa mi len zachcelo. Trávil som všetok čas s kamarátmi, hrával som hry a keď som si zmyslel, mohol som ísť napríklad aj do múzea.“ No v robote je to inak. Musíš podlízať šéfovi, aby ti nedával ťažké zadania, aby ťa nevyhodil, prípadne aby si bol povýšený a zvýšil ti plat.

James sa preto rozhodol, že odíde a tu je 10 dôvodov, prečo by si to mal urobiť aj ty.

James Altucher

James Altucher, foto: chalenejohnson.com

 

  1. Jedno zamestnanie = jeden zdroj príjmov

Podľa štúdií má každý milionár v priemere minimálne 7 príjmov.

Navyše, z každého príjmu musíš platiť dane, lepšie je preto platiť viacero nižších daní ako jednu veľkú.

 

  1. Predstav si, že tvoja práca je tvoj vlastný biznis

Biznismani sa často starajú len o svoje produkty a o príjem.

No ty v zamestnaní tráviš každý týždeň okolo 60 hodín. Plus ďalších 10 hodín presúvania sa Z a DO práce. PLUS každodenný stres a pocit strachu z toho, že ťa toto celé čaká zajtra odznova.

Ak by si sa na to pozrel očami biznismana, určite by si hneď usúdil, že až príliš veľa obetuješ a príliš málo profituješ.

Rutina, rutina, rutina...

foto: cnbc.com

 

  1. Práca je pominuteľná

Je to otázkou len pár rokov, no čochvíľu budú po cestách jazdiť autá bez šoférov a viac ako 90% zamestnancov nahradia stroje.

Steven Kotler (známy spisovateľ ) tvrdí, že nahradení budú dokonca aj terapeuti a právnici. „Už teraz existuje robot, ktorý by dokázal určiť, či má vojak po návrate z akcie len malé depresie, alebo či to je nejaký vážnejší psychický problém.“

Ale kde pojde tých 90% nezamestnaných? Čo budú robiť? Opusti teda svoju prácu skôr, ako ona opustí teba.

 

  1. Nemáš reálnych kamarátov

James vystriedal už niekoľko zamestnaní, no tvrdí, že si nenašiel ani jedného úprimného priateľa. „Väčšina zamestnancov na mňa bola milá, aj to len vďaka tomu, že sme sedeli vedľa seba a počul som celodenne telefonáty o tom, ako prosia svoju priateľku/priateľa, aby im odpustil, prípadne iné súkromné debaty.“
Neskôr sa svoje problémy pokúšali prenášať na ostatných a z toho vznikali len zbytočné intrigy. Každý ohováral každého. A každý z toho bol smutný. Pravdaže existujú výnimky, dobrých kolegov som si našla aj ja.

Ten pocit, keď vieš, že tam nepatríš.

foto: unwritten.digital

 

  1. Platy klesajú

Za posledných 25 rokov klesli platy prudko nadol alebo stagnujú, hlavne pre ľudí vo veku 18 až 35 rokov.

Prečo? Nikto nevie. Nikoho to ani nezaujíma.

Medzitým však všade hovoria, že práve počas týchto rokov by si mal najviac šetriť. Ale ako máš sporiť, keď do banky ti pribúda stále menej a menej peňazí, no náklady na „prežitie“ sú stále vyššie a vyššie?

Nespoliehaj sa preto na výplatu, ktorá bude každým rokom nižšia a nižšia aj kvôli inflácii, ale buď sám sebe pánom a zaobstaraj si svoju vlastnú „výplatu“.

 

  1. Deflácia

Ekonomika sa zmení od základov.

100 rokov sa bojíme inflácie (neustály nárast cien), no opak vyzerá byť pravdou.

Áut na batérie bude stále viac a viac, preto náklady na palivo klesnú. Ceny za elektroniku a hlavne za počítače prudko klesajú už teraz a vďaka 3D tlačiarňam a dronom sa už nebude musieť doplácať suma za dopravu

Je to dobré aj zlé zároveň. Budeme musieť menej platiť, no menej bude platené aj nám.

...

foto: tnwcdn.com

 

  1. K dispozícii máš veľa alternatív

Existuje mnoho ľudí, ktorí majú prebytočné veci – priestory na prenájom. Napríklad nejaké miesto v dome, ktoré nikdy nevyužijú. Alebo voľné sedadlá v aute. Tiež existuje veľa ľudí, ktorí sú ochotní za tieto prebytočné veci zaplatiť.

Ak však nemáš čo prenajať, prenajmi priestor vo svojej hlave. To hlavné je mať dobrý nápad.

 

  1. Tu je niekoľko nápadov pre nový začiatok

Bojíš sa, že keď opustíš školu, nebudeš mať kam ísť? Možností je mnoho. Navštív napríklad kurz programovania a začni programovať a tvoriť webstránky. Prípadne začni písať, čí ilustrovať detské knihy. Vymýšľanie nových aplikácií tiež nie je najhoršie a keď budeš naozaj dobrý, s kusom šťastia sa na tom dá pekne zarobiť.

Programovanie v Startupe

foto: luckyrobot.com

 

  1. Odkiaľ získaš dostatočné vzdelanie?

Lynda.com, Khan Academy, Coursera, Udemy, Codeacademy, Udacity, Skillshare a iné (anglické) stránky, ktoré ti pomôžu rozšíriť tvoje skills. Existuje však mnoho ďaľších zdrojov, z ktorých sa oplatí čerpať.

 

     10. Stabilný plat je tá najhoršia vec

Stabilným platom nezistíš, či si bol tento mesiac dobrý, alebo nie. Stabilný plat ťa núti tvoju prácu odfláknuť a nesústrediť sa na ňu. Tvoja práca ťa absolútne prestane baviť – budeš vedieť, že nech spravíš čokoľvek, odmena bude rovnaká.

Skvelá práca

foto: dare2mension.com

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: i-kinja.img.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá