10 kníh, ktoré inšpirovali Elona Muska

Alexandra Dulaková / 22. októbra 2015 / Lifehacking

Práve v knihách vraj Musk našiel odpovede na viacero svojich problémov a otázok. Naučil sa vďaka nim stavať rakety, pripomínal si nimi detstvo strávené v Juhoafrickej Republike, a nepochybne v nich hľadal odpovede aj pri rozbiehaní vastného koncernu. Ak mali taký veľký úspech pre Muska, skús sa do nich pozrieť aj ty – ktovie, možno práve v nich sa skrýva recept na svetový úspech a ekologickú revolúciu.

 

1. Pán prsteňov (J.R.R. Tolkien)

Túto knihu azda netreba veľmi predstavovať. Každopádne, Musk so do jej deja utiekal ešte počas detstva, keď sa vraj často cítil osamelo. Nuž, nadpriemerne inteligentné deti so sklonmi ku šprteniu nebývajú v kolektíve vždy obľúbené. Mal rád fantazijné príbehy a imponovalo mu, že hrdinovia podobných príbehov mali vždy za ľubom zachrániť svoj svet. Čosi podobné má zrejme na pláne aj on. 

 

 

2. The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy (Douglas Adams)

Svoju prvú existenciálnu krízu zažil už medzi vekom 12-15 rokov a v tých chvíľach siahal po dielach od Nietzscheho a Schopenhauera, no márne. Splín prebýval. Bežné decko Elon každopádne asi nebol. Zrejme pátral po niečom, čo by mu objasnilo zmysel žitia, no v spomínaných knihách to nenašiel. Úspech mala až sci-fi fikcia s katastrofickými a mimozemskými prvkami.

 

3. Benjamin Franklin: An American Life (Walter Isaacson)

Legendárny americký prezident bol podľa Muska dušou podnikateľom, naviac to z jednoduchých dotiahol skutočne do výšin. Presne tak si svoj osud predstavuje chlapec z malého juhoafrického mesta, ktorý sa neskôr cez Kanadu a Stanford dostal až do vysnívaného cieľa: Silicon Valley.

 

4. Einstein: His Life and Universe (Walter Isaacson)

Nezdá sa ti, že aj tu je istý styčný bod? Minimálne ambicóznemu Elonovi to tak prišlo, pretože biografiu geniálneho vedca, ktorý svojimi výnimočnými poznatkami a pohľadom na vedu zmenil svet, vraj zhltol ako jednohubku. A pritom to ten Einstein tiež zo začiatku nemal ľahké – kopa detí, nešťastné manželstvo, ťažkosti s hľadaním práce… a hľa, dnes o týchto krušných chvíľach snáď ani nikto poriadne nevie – presne tak, ako asi len málo ľudí tuší, že Musk má za sebou pár manželstiev a z nich šesť detí, z čoho jedno dokonca zomrelo.

 

 

5. Structures: Or Why Things Don’t Fall Down (J.E. Gordon)

Britský vedec Muskovi poskytol základné vedomosti ohľadom tajov štruktúr, dizajnu a inžinierstva, ktoré celkom nutne potreboval pri rozbiehaní SpaceX. Aj napriek jeho nepopierateľnému intelektu na svet predsa len neprišiel s vrodenými vedomosťami v technických oblastiach, ktorým sa momentálne venuje, a práve tu našiel tie, na ktorých neskôr staval.

 

6. Ignition!: An Informal History of Liquid Rocket Propellants (John D. Clark)

Vedec, ktorý v odbore pôsobil v 60. a 70. rokoch, svoje poznatky vtipným a entuziastickým spôsobom zachytil práve v tomto diele. Aj vďaka nemu získaval Musk základy raketovej vedy, sprevádzaných opismi rôznych experimentov, politickej klímy danej doby, či kontextu vedeckých krokov a rozhodnutí. Dokonca si ju môžeš prečítať aj online, konkrétne priamo tu

 

7. Superintelligence: Paths, Dangers, Strategies (Nick Bostrom)

Téma umelej inteligencie a jej nebezpečných následkov pre našu rasu je momentálne veľmi akutálna. Aj Musk si uvedomuje jej tienisté stránky, a dokonca tvrdí, že by mohli byť ešte horšie, než tie, ktoré mnohokrát preukázali nukleárne zbrane. Nuž, ak ťa to zaujíma viac, do podrobna sa tomu venuje práve táto kniha.

 

 

8. Zero to One: Notes on Startups, or How to Build the Future (Peter Thiel)

Kedysi, keď Musk rozbiehal svoj startup X.com, dostal sa do priamej konkurencie práve s autorom tejto knihy, ktorý spoluzakladal PayPal. Momentálne je z neho miliardár a štedrý investor, takže jeho poznatky určite nie sú na zahodenie – o to viac, ak s nimi Musk v minulosti urputne súťažil. Sám neváhal a po knihe hneď siahol.

 

9. Howard Hughes: His Life and Madness (Donald L. Barlett a James B. Steele)

Ak si videl oscarový film Letec s Leom DiCapriom v hlavnej úlohe (napočudovanie bez Oscara za herecký výkon), vieš, o kom je reč. Howard Hughes bol letec a filmár, ktorý pokoril mnohé rekordy a na sklonku svojho života trochu stratil zdravý rozum. Muska jeho ambicióznosť a zapálenie pre inovácie nadchli, ako sám tvrdil krátko po prečítaní tejto biografie.

 

10. Merchants of Doubt (Naomi Oreskes a Erik M. Conway)

Dvaja historici vedy sa rozhodli vziať na paškál konšpirátorov, ktorí urputne popierajú mnohé vedecké teórie týkajúce sa verejného zdravia a bezpečia. (Áno, anti-vakcinátori, aj o vás je reč…) Ale reč je aj o klimatickej zmene, globálnom oteplovaní, a tak ďalej. Aj vďaka tejto knihe má Musk jasnejšie v tom, komu a akej teórií veriť, čo nezriedka dáva najavo aj prostredníctvom svojho Twitteru. 

 

Zdroj: Business Insider 

Pridať komentár (0)