10-miliardový klub: Toto je 11 najhodnotnejších startupov sveta!

  • Wall Street Journal zostavil rebríček miliardových startupov.
  • Wall Street Journal zostavil rebríček miliardových startupov.

10/1. WeWork – $10 miliard dolárov

Založený bol v roku 2010, na čele spoločnosti stojí CEO Adam Neuman. WeWork prenajíma co-workingové priestory spoločnostiam ako aj jednotlivcom. Počiatočné investície do spoločnosti činili 1 miliardu.

10/2. DropBox – $10 miliard dolárov

Každému z nás známa služba, ktorá ponúka jednoduchý spôsob na ukladanie a následné zdieľanie súborov na internete. Používa ju už viac ako 200 miliónov zákazníkov. Rozbehnutie si vyžadovalo investície vo výške 1.1 miliardy dolárov, na čele spoločnosti stojí Drew Houston.

 9. Pinterest – $11 miliard dolárov

Pinterest je obľúbená služba na zdieľanie obrazového obsahu online, kde si svoje obľúbené potom používatelia jednoducho „pripnú“ a tak sa ku nim dostanú kedykoľvek znova. CEO spoločnosti, Ben Silverman „vytočil“ z investícií v hodnote 1.32 miliardy až 11 miliárd.

 

 

8. SpaceX – $12 miliard dolárov

Druhé, menej známe dieťa Elona Muska, založil ho v roku 2002, od vtedy zhodnotil z investícií v hodnote 1.2 miliárd dolárov na desaťnásobnú hodnotu. Zaoberá sa vývojom technológií pre dobývanie vesmíru a najnovšie pracujú na úplne novom spôsobe dopravy, pod názvom HyperLoop.

7. Flipkart – $15 miliard dolárov

E-commerce sieť, špecializujúca sa na obsah ako sú elektronika knihy a hudba. CEO Saschin Bansal dokázal zhodnotiť svoju spoločnosť z investícií 3.15 miliardy až na 15 miliárd.

6. Didi Kuaidi – $16 miliard dolárov

Didi Kuaidi vznikla spojením dvoch najväčších čínskych zaoberajúcich sa službami zlepšujúcimi život ľuďom s autami, aj tým bez áut, môžeme ich prirovnať ku Lyftu alebo Uberu. Umožňuje používateľom objednať si odvoz z ich mobilu. Spolu táto spoločnosť zhltla už 4,42 miliárd.

 

 

5. Snapchat – $16 miliard dolárov

Instant messaging aplikácia, extrémne obľúbená medzi teenagermi. Umožňuje posielanie fotiek a videí, ktoré sú po danom čase nenávratne vymazané. Hlava spoločnosti, Evan Spiegel od roku 2012 z celkových investícií 648 miliónov vytiahol svoju firmu na hodnotu 16 miliárd.

4. Palantir – $20 miliard dolárov

Pre mňa celkom neznáma softvérová služba, ktorá má však dokonalý názov (referencia na Pána Prsťeňov). Zaoberá sa analýzou dát. Medzi ich najväčších zákazníkov patria štátne agentúry ako CIA (Sauron) a FBI (Saruman).

3. AirBnB – $25,5 miliard dolárov

Na treťom mieste sa umiestnila služba, ktorú nemusíme zvlášť predstavovať. Je to miesto, kde sa stretajú potenciálny nájomcovia s nájomníkmi. Dostupná už v 190 krajinách sveta. Pod vedením Briana Cheskyho sa z investícií 2,39 miliónov stala úspešná firma s hodnotou 25,5 milárd dolárov.

 

 

2. Xiaomi – $46 miliard dolárov

Čínsky tiger, ktorý na trhu so smartfónmi pôsobí iba päť rokov. Ich zariadenia sa radia medzi TOP triedu telefónov používajúcich Android. Od roku 2010 získali skalných fanúšikov, ktorý na ich výrobky nedajú dopustiť o nič menej ako milovníci Applu. Investície do tejto spoločnosti sa šplhajú na hodnotu 1.4 miliardy, čo je to však oproti dnešnej hodnote firmy, 46 miliárd amerických dolárov ?

1. Uber – $51 miliard dolárov

Na prvom mieste sa umiestnil startup, ktorý nedávno dorazil aj do slovenského hlavného mesta, Bratislavy. Spája ľudí, ktorý sa chcú odviezť autom a tých, ktorý si chcú na svojom aute privyrobiť. V ponuke sú rôzne typy áut, od luxusných „lodí“ až po malé a jednoduché. Uber raisoval peniaze ako o život, medzi najväčších investorov patria zvučné mená ako Benchmark Capital, Menlo Ventures či Google Ventures. Horibilná suma 8,21 miliárd bola zhodnotená na ešte väčšiu, 51 miliárd dolárov.

 

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video