10 najhorších hoaxov, vďaka ktorým teraz máme druhú vlnu korony

  • Keby sa Slováci viac držali odporúčaní lekárov a vedcov, mali by sme dnes lepšie výsledky
  • Vysoký počet chorých predstavuje nápor na zdravotníctvo, ktorý nemusíme zvládnuť
  • Pozrieme sa na najhoršie výmysly, ktorým ľudia uverili
koronavírus, rúško
FOTO: TASR/AFP - Angela Weiss
  • Keby sa Slováci viac držali odporúčaní lekárov a vedcov, mali by sme dnes lepšie výsledky
  • Vysoký počet chorých predstavuje nápor na zdravotníctvo, ktorý nemusíme zvládnuť
  • Pozrieme sa na najhoršie výmysly, ktorým ľudia uverili

Rúško, odstup, ruky. Ministerstvo zdravotníctva dokola opakuje tri zásady pre zníženie rizika prenosu koronavírusu. Niektorí Slováci však nie sú schopní dodržať ani to. Radšej uveria výmyslom na internete a potom to tak aj vyzerá. 

Kým lekári, ministerstvo aj hygienici už mesiace nezmenili svoje odporúčania, kreativita konšpirátorov a množiteľov hoaxov nemá hranice. Vymyslieť fámu je oveľa jednoduchšie, ako obhajovať vedecké fakty. A porozumieť jednoducho podanej lži je veľmi pohodlné. Nie každý má totiž energiu na to, aby si informácie dopodrobna overoval.

Tak sa tu vyrojili popierači pandémie, odporcovia rúšok, očkovania, aj konšpirátori, ktorí za všetkým vidia židojašterov, nech už je to čokoľvek. Hoaxov je mnoho, my sme sa pozreli na tie najhnusnejšie, ktoré opakovanie vyvrátilo ministerstvo zdravotníctva spolu s políciou.

Falošné výsledky

Hoax, ktorý hovoril o pozitívnych výsledkoch osôb, ktoré ani na testoch neboli, sa polícii podarilo objasniť a vyvrátiť. Jeho šíriteľka sa dokonca ospravedlnila a príspevok zmazala. Škody však už napáchal, jej fotka mala viac ako 9 000 zdieľaní. Príspevok mal vyvolať dojem, že počty nakazených na Slovensku sú falošné a nikomu nič nehrozí.

Rovnaký cieľ mala aj dezinformácia o samotestovaní na koronavírus, ktorá mala ukázať pozitívne výsledky nepoužitých testov. Fejk o údajnom testovaní doma má dne 3 500 zdieľaní.

Bezrúškovce v škole

Dve deti v škole v Piešťanoch údajne odpadli v škole a prišla po ne sanitka, lebo sa dusili rúškami. Samozrejme, nič také sa nikdy nestalo. Tisícky rodičov, ku ktorým sa tento hoax dostal, však mohol vystrašiť. Rúška v školách sú pritom jednoduchým a účinným opatrením a žiadne dieťa sa ním nikdy nezadusilo. Odmietanie ochrany tváre môže spôsobiť epidémiu medzi školákmi a ich rodičmi.

Na koronu nikto nezomrel

Nerobte paniku, všetko je v poriadku, pandémia je vymyslená. O tomto sa ľudí snaží presvedčiť hoax, ktorý sa odvoláva na vymyslenú asociáciu svetových patológov. Na koronavírus údajne nikto nezomrel. Hoax ťa má presvedčiť, že žiadna pandémia vlastne neexistuje, všetko je vymyslené a rúškami a umývaním rúk ťa židojašteri manipulujú. Ostražitosť ide bokom a naplno sa zapína rebélia voči systému. Keď sa však pravda ukáže, bude už aj pre týchto veriacich neskoro.

Falšovanie štatistík

Lekári vraj do štatistík úmrtí na koronavírus zahŕňajú aj ľudí, ktorí žiadny koronavírus nemali. Celé to má navodiť dojem, že koronavírus je jedno veľké klamstvo. Uverilo mu viac ako 2 000 ľudí, ktorí príspevok zdieľali.

V skutočnosti však nemocnice veľmi prísne posudzujú príčinu smrti. Ako dnes uviedlo ministerstvo zdravotníctva, do dnešného dňa Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil celkovo 247 pitiev pre podozrenia z úmrtia v súvislosti s infekciou spôsobenou novým koronavírusom. Oficiálnych úmrtí je 44.

Policajti na škole

Nasadiť si rúško a robiť úplne všetko, čo sme mohli robiť vždy, je očividne pre niektorých ľudí rúšková tyrania, policajná brutalita, fašizmus, porušovanie ľudských práv a vesmírneho poriadku. Tak sa potom šíria takéto hoaxy. Na jednu zo základných škôl mali prísť policajti kontrolovať, či deti nosia rúška. Nič také sa však nikdy nestalo.

Čo Slovák, to ústavný právnik

Kto chce psa biť, palicu si nájde. Kto chce rúško nenosiť, hoax si už vymyslí. Ako tento šíriteľ, ktorý ponúka papier na vytlačenie a ukázanie príslušníkom Policajného zboru, keď vás budú chcieť „buzerovať“ za to, že nemáte rúška. Autor hoaxu síce používa citácie zo zákona, to však tento blud nerobí o nič pravdivejším. Nosenie rúšok je nariadenie hlavného hygienika SR. Nie je to síce zákon, ale jeho dodržiavanie možno vynútiť. 

Prečo je tento hoax nebezpečný? Ľudia majú zrazu pocit, že sa môžu vzoprieť autoritám a „rúškovému fašizmu“ a obísť nariadenie hygienika, ktoré je v platnosti práve pre ich vlastnú bezpečnosť. Hygiena aj minister zdravotníctva opakovane upozorňuje, že rúško je jedným z najúčinnejších opatrení vôbec. Le pre zaujímavosť, príspevok má viac ako 3 500 zdieľaní.

Tehotná žena v rúšku

Hoax začal ako príspevok údajnej pôrodnej sestry či asistentky. Na diagnostickom prístroji mala vidieť, že plod nemá dostatok kyslíka. Okamžite teda dala tehotnej žene dole rúško a ako zázrakom sa všetky hodnoty dali do normálu. Tisícky zdieľaní vystrašili tisícky žien (a otcov).

Lekár Jozef Záhumenský sa podujal na vysvetlenie, prečo má plod vždy dostatok kyslíka, či už má jeho matka na sebe rúško, alebo nie. Komplikované, aj keď rozumné vysvetlenie však nenazbieralo toľko reakcií a zdieľaní, ako blud o dusenom plode. Výsledkom sú stovky, možno tisícky vystrašených matiek, ktoré sa boja o život svojich nenarodených detí a radšej odmietajú rúška. 

Smrtiace testy

PCR testy vraj vychádzajú pozitívne aj v prípade, že testovaný žiadny koronavírus nemá. Má to byť preto, lebo test vyhodnotí prítomnosť ľudskej DNA ako RNA vírusu.

Nie je pravda, že vyšetrenie PCR na COVID-19 stanoví aj prítomnosť ľudskej DNA, keďže oba vyšetrované gény sa nevyskytujú u človeka, ani sa na žiadne ľudské gény nepodobajú. Metóda PCR je navrhnutá tak, aby reťazce ktoré sa pri nej používajú presne zapadli len a len do RNA vírusu SARS-CoV-2. Ak by bolo pravdou, že PCR vyšetruje aj prítomnosť ľudskej DNA, bolo by pozitívne u každého človeka, čomu protirečí tisícky negatívnych vyšetrení každý deň,“ uviedol pre ministerstvo zdravotníctva lekár Peter Sabaka.

Cieľ? Vystrašiť ľudí pred testovaním, aby radšej tajili, že sú chorí. Vírus sa tak môže nerušene šíriť.

Smrtiace rúško, diel nekonečno

Časy, kedy sme rúško po pár hodinách vyvarili a vyžehlili sú asi preč a na hygienu rúšok už možno nedávame až taký pozor. Stále to však nepredstavuje fatálne riziko pre našu krásnu pleť. Hoax tvrdil, že pod rúškom sa mimoriadne rýchlo a efektívne množia roztoče, čo spôsobuje dermatitídy. Ďalší dôvod, ako sa vzoprieť diktatúre a roznášať svoje bacily voľne po priestore. Tento roztoč síce vyzerá strašidelne, ale máme ho na tvári tak či tak, s rúškom či bez.

Zdravotná výnimka na rúško

Nič také neexistuje. „Povinnosť nosenia rúšok je riadne kontrolovaná a nie je možné ju obísť,“ uvádza polícia. „V prípade, ak sa budete riadiť „radami“ z uvedeného statusu a vďaka nim budete nevedome šíriť COVID-19, budete sa zodpovedať v trestnoprávnej rovine rovnako ako „Purlantov“ (trestný čin šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby).

Neexistuje výskum, ktorý by dokazoval, že nosenie rúška spôsobuje nedostatok kyslíka, alebo vdychovanie CO2, alebo akékoľvek iné komplikácie. Naopak, opakovane sa objavujú štúdie, ktoré tieto tvrdenia vyvracajú. Pokiaľ neexistuje žiadny závažný dôvod, prečo by človek nemal mať nasadené rúško (napr. porucha autistického spektra), musí ho mať na verejnom uzatvorenom priestore každý.

Zdroj: PolíciaSR-HoaxyApodvody

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá