10 rád o peniazoch od ženy, ktorá už v 30-ke zarábala pol milióna ročne

Rudolf Nečas / 19. novembra 2015 / Lifehacking

Podnikateľka Cary Carbonaro, ktorá už v 30-ke zarábala pol milióna dolárov ročne ti teraz poskytne tie najlepšie rady, vďaka ktorým získaš peniaze.

 

Už po absolvovaní vysokej školy jej kariéra rýchlo stúpala po firemnom rebríčku, vrátane ôsmich rokov na Wall Street. Pracovala u JPMorgan Chase, bola viceprezidentkou Citibank, a potom riaditeľkou Lord Abbett Investments na strane e-marketingu a e-obchodu.

 

Cary Carbonaro

 

Každý deň sa nejaká nová spoločnosť odhalila pre verejnosť, a ona žila cez ulicu od New Yorskej burzy. Na ulici sa rozdávali darčeky, pretože tam bolo tak veľa „hlúpych“ peňazí. Čokoľvek s „.com“ dostalo financovanie.

Napríklad Pets.com bolo spustené v roku 1998. V prípade, že nepoznáš ich príbeh, ľudia z Pets.com rozhádzali polovicu hodnoty svojej spoločnosti na reklamy pre Super Bowl a v roku 2000 spoločnosť zanikla.

 

 

Cary už v tridsiatke zarábala 500 000 dolárov ročne, ale cítila sa, ako keby až toľko nezarábala, pretože bola v odvetví bez veľkých akciových opcií. Bolo to konzervatívne a aj ona bola konzervatívna. Rozhodla sa pre zmenu. Odišla z práce a presťahovala sa do centrálnej Floridy kde začala podnikať vo finančnom poradenstve. Všetci si mysleli, že je blázon. Kto by už len odišiel z takej skvelej práce, akú mala?

 

Musela v sebe objaviť podnikateľa. Trvalo dlho, než vybudovala svoju firmu, od klienta ku klientovi, úplne od nuly. Z príjmu 500 000 dolárov ročne padla takmer na nulu, čo bolo skutočne náročné. Bola to osobnostná, profesionálna a emocionálna skúška.

 

 

 

Tu sú niektoré z najlepších rád o peniazoch podľa Cary, ktoré môžeš dostať:

 

1. Daj si pozor na voľné peniaze

Kreditné karty nie sú voľnými peniazmi. Použi ich tak, ako by si použil hotovosť, alebo ich nepoužívaj vôbec. Ak ich vo svojom živote používaš ako improvizovanú náhradu, nikdy nebudeš mať finančné slobody.

 

2. Zjednoduš rozpočtovanie

Je to jednoduché. Musíš vedieť koľko peňazí ti prichádza a koľko odchádza každý mesiac. Ale vieš to? Nezáleží na tom, ak si to počítaš na obrúsok alebo pomocou aplikácie v telefóne. Je to tak jednoduché, a predsa tak dôležité. Toto je základným stavebným kameňom celého finančného plánovania.

 

3. Poznaj svoju cenu

Aktíva (čo vlastníš) mínus záväzky (to, čo dlhuješ) sa rovná čistému imaniu. A tvoje čisté imanie sa nerovná tvojej sebaúcte. To si vždy pamätaj.

 

 

4. Neboj sa

Osobné financie nie sú len o matematike, a nemusíš byť dobrý v matematike aby si sa to naučil. Zjednoduš to, nauč sa základy a jednoducho začni. Nikdy nie je neskoro.

Prvým krokom je poznanie. Nemôžeš opraviť niečo, o čom nemáš ani šajnu. Učenie finančnej gramotnosti je jeden kus vzdelávania, ktoré stojí za tvoj čas.

 

5. Poznaj svoje kreditné skóre

To je dôležité pre celý život v dospelosti, a mať dobré alebo vynikajúce skóre ti môže ušetriť stovky tisíc.

 

6. Nauč svoju rodinu o peniazoch

Finančná gramotnosť je životná lekcia, ktorú by si mal odovzdať aj svojim deťom. Nauč sa, podeľ sa o to a celá tvoj rodina sa bude mať lepšie.

 

7. Inflácia bolí

Aby si predbehol infláciu a tvoje peniaze mohli rásť musíš investovať – inak budeš postupom času strácať peniaze. Takže nehromaď hotovosť a investuj v dlhodobom horizonte, ktorý je viac ako 10 rokov.

 

 

8. Nikdy neklam

Neklam o peniazoch alebo výdavkoch svojim partnerom. Plná finančná informovanosť je kľúčom k zdravému vzťahu.

 

9. Plánuj do budúcnosti

Plánovanie finančnej budúcnosti je oveľa dôležitejšie ako plánovanie dovoleniek, večierkov, atď. Venuješ dosť času svojej finančnej budúcnosti? Jedná sa o strategický rozhovor a možno si budeš musieť najať profesionálneho finančného poradcu.

 

10. Proste začni

Na naučenie sa základov existuje veľa zdrojov, ktoré sú zadarmo. A keď sa situácia stane zložitejšou môžeš si najať finančného poradcu.

 

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)