Katastrofálne výsledky z ISTROCHEMU. Nečakali na nečinné ministerstvo a spravili si vlastný prieskum

  • 10 rokov utajovaná štúdia odhalila ekologickú katastrofu v hlavnom meste Slovenska
  • Atrazín, toluén, arzén, olovo, benzén, PCB. To je príklad látok, ktorými je kontaminovaný areál Istrochemu
  • Odtiaľ sa tieto jedy pôdou a podzemnými vodami šíria ďalej a ohrozujú obývané oblasti a zdroje pitnej vody, zdravie a životy
istrochem
TASR/Martin Baumann
  • 10 rokov utajovaná štúdia odhalila ekologickú katastrofu v hlavnom meste Slovenska
  • Atrazín, toluén, arzén, olovo, benzén, PCB. To je príklad látok, ktorými je kontaminovaný areál Istrochemu
  • Odtiaľ sa tieto jedy pôdou a podzemnými vodami šíria ďalej a ohrozujú obývané oblasti a zdroje pitnej vody, zdravie a životy

Ešte pred mesiacom v strane SPOLU zverejnili utajenú správu o vážnom znečistení z Istrochemu. Odhalila masívnu kontamináciu vody a pôdy kokteilom chemických látok v rozsahu, ktorý nikto nečakal. Odstránenie tejto environmentálnej záťaže by Istrochem stálo 350 000 000 eur.

Ministerstvo životného prostredia obsah správy poznalo už v roku 2010, napriek tomu pre ochranu zdravia občanov a životného prostredia nepodniklo žiadne kroky.

„Kompetentní nekonali ani po našom odhalení, preto sme sa rozhodli nebezpečenstvo hroziace obyvateľom preskúmať sami. V spolupráci s laboratóriom sme odobrali vzorky zo studne na hranici dvoch mestských častí – Nového Mesta a Ružinova. Rozbory preukázali závažné prekročenie limitov pre nebezpečné pesticídy,“ informuje Tamara Stohlová zo strany SPOLU.

Pesticíd Izoproturón prekročil limit 8,5-násobne. Ide pravdepodobne o karcinogén a pôsobí toxicky na reprodukčnú sústavu. Spôsobuje podráždenie pokožky, dýchacích ciest a očí. Pri dlhodobom vystavení poškodzuje vnútorné orgány.

Propazín-2-hydroxy prekročil limit dokonca 154-násobne. Vzniká rozkladom pesticídu Propazín, ktorý je tiež možným karcinogénom. Pôsobí toxicky na pečeň, poškodzuje centrálnu nervovú sústavu, ovplyvňuje zmeny v hormonálnom systéme.

Istrochem má za spôsobenie ekologickej katastrofy odškodniť Slovákov, vznikla jasná výzva

„Odmietame ďalej čakať na nečinné orgány štátnej správy. Okrem rozborov sme preto vypracovali aj odporúčania pre obyvateľov, ako sa chrániť. Zvolali sme tiež stretnutie starostov Nového Mesta, Ružinova, primátora Bratislavy, bratislavskej župy a Ministerstva životného prostredia. Na tomto stretnutí chceme iniciovať napríklad aj pridelenie nádrží na zber dažďovej vody ako alternatívy k zavlažovaniu zo studne. To je riešenie budúcnosti aj z hľadiska klimatickej krízy a sucha,“ objasňuje Stohlová.

Strana SPOLU  tiež podáva trestné oznámenie pre podozrenie z ohrozenia a poškodenia životného prostredia v dôsledku nekonania. V najbližších dňoch tiež podajú sťažnosť na nekonanie štátnych orgánov. 

Závažných environmentálnych záťaží ohrozujúcich ľudí je na Slovensku viac než dosť. Podľa Stohlovej musíme vyslať jasný signál, že doterajší prístup ignorovania je neakceptovateľný. 

Ku ekologickej katastrofe sa vyjadril aj minister Ján Budaj: „Súčasný geologický zákon umožňoval súkromnej firme utajiť výsledky prieskumu. Rezort finalizuje práce na novele geologického zákona. V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť. Konflikt medzi záujmom investorov a právom verejnosti na riadne a včasné informácie o životnom prostredí vyriešime jednoznačne v prospech práva verejnosti na informácie.“

Minister Budaj kritizoval tiež fakt, že súkromný vlastník areálu Istrochem sa usiloval preniesť ťarchu nákladov za odstránenie envirozáťaže na štát, respektíve na mesto, čiže na občanov Slovenskej republiky. Po tejto verejnej kritike majiteľ areálu prisľúbil, že mieni rokovať o svojej spoluúčasti na odstránení envirozáťaže. V prípade Istrochemu by mohlo ísť o sumu až 350 000 000 eur.

Zdroje: Facebook/Tamara Stohlová, MŽPSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá