10 úspešných eko projektov zo Slovenska, ktoré myslia na našu planétu

  • Ekologický prístup k životu dnes nie je móda, ale nutnosť.
  • Pozitívne je, že čoraz viac ľudí si začína uvedomovať prospešnosť iniciatív a projektov, ktoré sa snažia odľahčovať životné prostredie a zároveň skvalitňovať aj náš život.
  • Slovensko nie je výnimkou a aj u nás vznikajú úžasné projekty a značky, ktoré idú zelenou cestou.
Facebook Eco­terra/Ecoheart
  • Ekologický prístup k životu dnes nie je móda, ale nutnosť.
  • Pozitívne je, že čoraz viac ľudí si začína uvedomovať prospešnosť iniciatív a projektov, ktoré sa snažia odľahčovať životné prostredie a zároveň skvalitňovať aj náš život.
  • Slovensko nie je výnimkou a aj u nás vznikajú úžasné projekty a značky, ktoré idú zelenou cestou.

Bez odpadu

Ani si neuvedomujeme, koľko odpadu denne vyhodíme. Väčšinu z neho pritom tvoria obaly od potravín, ktoré sme skonzumovali. Tomu sa snaží predchádzať slovenský online obchod sypaných potravín Bezodpadu.sk, v ktorom nenatrafíš na žiadne zbytočné obaly. Zdravé lokálne potraviny ako suché strukoviny, orechy, obilniny, sušené ovocie a ďalšie, ti doručia v papierovom či látkovom vrecku, sklennom pohári či fľaši alebo obale, ktorý sám poskytneš.

Ridelo

Prvú prenosnú cyklonabíjačku na telefón svete vyrobili dvaja slovenskí stredoškoláci Filip a Adrián, ktorí chceli svetu priniesť niečo revolučné, čo prospeje životnému prostrediu. Id eo skutočne unikátny spôsob, akým nabiť svoj telefón. Technológia funguje na princípe magnetov, je takmer nehlučná a umožní nabiť zariadenie pomocou šliapania do pedálov. Nabíjačka Ridelo je vodeodolná, zahŕňa svetlo a funguje na čistej zelenej energii.

Ecoheart

Pravé slovenské a navyše priateľské k tvojim zubom aj prírode, také sú kefky Ecoheart. Za značkou stojí mladý Slovák a vegetarián Roman Kovacs. Každá kefka má ručne opracované telo z bambusu a je navrhnutá tak, aby padla do tvojej ruky ako uliata. Husté štetiny sú z kvalitného nylonového vlákna a kefky sú dlhodobo udržateľným produktom. Ich kúpou prispeješ na neziskové projekty a pomôž tak k tomu, by bolo naše okolie krajšie a lepšie.

Ponio

Obdobu svetoznámej kozmetiky Lush máme aj na Slovensku. Ponio vyrába prírodné produkty bez akýchkoľvek chemických aditív, aké nájdeš v bežných komerčných produktoch. V portfóliu značky nájdeš prírodné mydlá, šampúchy, kondicionéry, masážne kocky či dezodoranty. Všetky produkty sú vyrábané ručne a za studena s použitím rastlinných a esenciálnych olejov, preto sú bohaté na výživné látky.

Dedoles

Značka, ktorej záleží nielen na kvalite, ale aj na budúcnosti planéty. Dedoles sa snaží priniesť kúsok prírody aj do tvojho šatníka, navyše ho osvieži kreatívnymi zvieracími motívmi. Nie je to len internetový obchod, ale aj komunita milovníkov prírody, ktorí podporujú handmade a ochranu životného prostredia. Každé tričko je unikát a je farbené ručne organickými farbami. Vďaka špeciálnej technológii potlač dlho vydrží. Značke sa podarilo preraziť aj v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Nemecku a Rumunsku.

Nosene

Recyklácia oblečenia je dnes čoraz rozšírenejšou témou a pri kvantite textilnej produkcie je viac než potrebná. Na Slovensku je lídrom v slow fashion a udržateľnej móde jednoznačne kvalitný second-hand Nosene. Založila ho Katha Hutyrová, ktorá sa inšpirovala aj zahraničnými trendami. O oblečenie z druhej ruky má záujem čoraz viac Slovákov a práve tu nájdu kvalitu za prijateľnú cenu a odídu s pocitom, že obohatili svoj šatník a odľahčili životné prostredie.

Ecoterra

Slovenská drogéria s talianskou drogériou Ecoterra má pobočky v Trnave, Malackách a čoskoro znova aj v Bratislave. Nie je to však hociaká drogéria, ale ekologická a bezobalová. Značka sa snaží redukovať spotrebu plastov a stojí na recyklácii. Stačí si priniesť fľašu a načapovať si výrobky podľa potreby. V ponuke sú čistiace a pracie prostriedky, mydlá či šampóny. Navyše si môžeš kúpiť také množstvo, aké dokážeš spotrebovať a neplatíš navyše za obal, etiketu a reklamu.

Flaška

Načo kupovať balenú vodu, keď môžeš byť eko a štýlový zároveň s touto Flaškou z dielne Mišky Letavajovej. Je vyrobená z odolného vibračne ladeného skla a stará sa tak o tvoje zdravie aj naše životné prostredie. Pretože sklo je krehké, je opatrená obalom z neoprénu, silikónu, bavlny či korku, čo sú všetk ekologické materiály. Flašku si môžeš prispôsobiť svojmu štýlu vďaka rôznym farebným prevedeniam a motívom, či možnosti tlače mena, priania či citátu.

Pure Junk

Recyklácia si našla svoje miesto aj v úžitkovom dizajne. Dôkazom je slovenská firma Pure Junk, ktorá vyrába recyklovaný dizajnérsky nábytok a doplnky a venuje sa tiež navrhovaniu interiérov a riešení pre firmy. Víziou značky je redukcia množstva odpadu prostredníctvom spolupráce so zberňami odpadu a stavebnými firmami, ktoré majú takéhoto odpadu nadbytok. Vďaka kreatívnemu prístupu z neho vznikajú krásne nové úžitkové produkty.

White Bikes

Fungujúci bratislavský bikesharing White Bikes zastupuje nečinnú samosprávu, ktorá podobný projekt už roky sľubuje. Biele bicykle nájdeš už v takmer všetkých častiach hlavného mesta a po absolvovaní krátkeho školenia ti nič nebráni zapojiť sa do tohto ekologického zdieľania. Cyklokoalícia, ktorá bicykle prevádzkuje, sa stará aj o to, aby sa cyklistom v Bratislave chodilo lepšie a bezpečnejšie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá