10 úžasných lekcií, ktoré získáš vďaka podnikaniu

  • Sedíš v práci, sedíš na tom istom mieste ďalší rok. Svoju prácu robíš dobre. Projekty sú včas dokončené, klienti sú spokojní, spoločnosť rastie a zarába. Napriek tomu sa cítiš nespokojne, neúplne.
my-life-as-a-startup-ceo-1108551-TwoByOne (1)
  • Sedíš v práci, sedíš na tom istom mieste ďalší rok. Svoju prácu robíš dobre. Projekty sú včas dokončené, klienti sú spokojní, spoločnosť rastie a zarába. Napriek tomu sa cítiš nespokojne, neúplne.

Máš skvelé nápady, ktoré boli odignorované a zabudnuté? Máš pocit že nie je využitý tvoj potenciál a tvoje zručnosti? Chýbajú ľuďom, ktorí riadia firmu líderské schopnosti? To pozná asi každý z nás. Ale vďaka tomu môžeš úplne zmeniť svoj život.

  1. Treba jednoducho konať

Každý podnikateľ zažil „a-ha!“ moment, kedy sa idea vykryštalizovala a všetko zrazu dávalo zmysel. Moment, kedy nápadom vyplnil dieru v trhu, vyriešil niekoho problém. Ak však máš hneď niekoľko riešení problému, tým lepšie. Testuj každé jedno riešenie, nájdi to najlepšie a choď do toho so všetkým čo máš.

foto: entrepreneur.com

 

  1. Tvárou v tvár strachu zo zlyhania

V živote je oveľa jednoduchšie nechávať si svoje úspechy a najmä neúspechy len pre seba a nevzbudzovať tým rozpaky alebo posudzovanie okolia. Ako podnikateľ musíš ísť s kožou na trh a pripraviť sa na to že sa o tebe bude hovoriť. Pekne aj nepekne.

Približne 80% podnikov skrachuje do jedného roka a bohužiaľ, niektorí ľudia dúfajú že ty budeš medzi nimi.

Zapamätaj si: Buď pozitívne naladený, ignoruj odporcov a uč sa z vlastných chýb.

 

  1. Vyhľadávaj pomoc

Mať pri sebe niekoho kto ti poradí a pomôže je nesmierne dôležité. Využi príležitosť a vyhľadaj mentora alebo sa zapoj do inkubačného programu. Veľa sa naučíš, a navyše buduješ vzťahy, ktoré ťa budú sprevádzať celou tvojou kariérou.

Zpamätaj si: Každý podnikateľ by mal mať prístup k externým znalostiam a skúsenostiam, ktoré mu pomôžu v raste.

foto: Y combinator

 

  1. Investuj zisky späť

Nastav si nízky plat a zisky investuj naspäť do podniku. Zo začiatku asi bude ťažké presvedčiť samého seba, prečo si nekúpiť nové auto, keď na to máš.

Zapamätaj si: Prechod zo zamestnanca na podnikateľa môže byť lukratívny, ale nebezpečný. Predovšetkým keď sa objaví skorý úspech. Zachovaj si dobrý úsudok a stoj nohami pevne na zemi.

 

  1. Budovanie tímu

Podnikáš v niečom, čo miluješ, v niečom v čom si dobrý a je to tvoja vášeň. Ak tvoja firma rastie, časom zistíš, že sa čoraz menej venuješ veciam, ktoré si robil na začiatku. Viac sa snažíš nájsť ľudí, ktorí sú múdrejši a urobia tie veci lepšie, ako si ich mohol urobiť ty.

Najdôležitejším aspektom práce zakladateľa firmy nie je ani to, že robí veci ktoré miluje, ale o to, že buduje tím. Je dôležité zabezpečiť zamestnancom podporu, školenia a iné nástroje k tomu, aby si svoju prácu robili na jendotku.

Zapamätaj si: Staraj sa o svojich zamestnancov – budú viac spokojní, keď im dáš najavo, že ich práca a nápady sú pre firmu naozaj cenné.

foto: pixabay.com

 

  1. Nie je to len o peniazoch

Chceš veľa peňazí? Vybuduj a predaj firmu. Mal by si sa však zmieriť s tým, že drvivá väčšina podnikateľov bohatne pomaly.

Preto buduj radšej hodnoty. Medzi najcennejšie veci, ktoré budeš mať patria sociálny kapitál a skúsenosti, ktoré počas tejto cesty nadobudneš.

Zapamätaj si: Je možné, že raz budeš zarábať veľa peňazí. Tú cestu si vychutnávaj, všetko, čo ťa postrehne môžeš využiť v osobnom aj pracovnom živote.

 

  1. Nedostatok viery

Prídu časy, kedy nepôjde všetko tak, ako má a budúcnosť nebude ružová. Budeš si predstavovať, ako hádžeš uterák do stredu ringu. To je úplne v poriadku, takých myšlienok môžeš mať koľko len chceš.

Ale pozor, nikdy neverbalizuj svoje pochybnosti. Môžeš tým úplne stratiť dôveru u svojich investorov, partnerov aj zamestnancov.

Zapamätaj si: Áno, transparentnosť je úžasná ale problémy sa dajú komunikovať bez toho aby vyvolávali obavy.

Vo väčšine prípadov však pochybuješ sám o sebe.

foto: goodmenproject.com

 

  1. Chyť svojho jednorožca

Byť netrpezlivý ti môže pomôcť prísť na neobvyklé riešenia, ktoré poháňajú rast podniku.

Nepleť si však činnosť s pokrokom – 99% práce, ktorú ľudia robia je, že sa naháňajú za malými zmenami. Namiesto toho, aby naháňali jednorožca.

Princíp jednorožca vysvetľuje zákon, že 1% je lepšie ako zvyšných 99%. Keď pochopíš, ako to funguje, prestaneš naháňať tie malé veci (99%) a sústredíš sa len na tie veľké.

Zapamätaj si: Aj veľmi málo úsilia môže niečo naozaj zmeniť. Využi svoje dáta, s trochou matematiky a analýzy môžeš urobiť veľké veci.

 

  1. Si (tak trochu) šéf

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo chcú ľudia začať podnikať je, že chcú byť sami sebe šéfom. V skutočnosti to tak celkom nie je.

Tvojím šéfom sa stávajú investori alebo tvoji zákazníci, a tí sú oveľa náročnejší, než tvoj bývalý šéf.

Zapamätaj si: Na začiatku podnikania máš v porovnaní so zamestnaním minimum slobody a maximum zodpovednosti.

foto: entrepreneur.com

 

  1. Dosiahnutie úspechu

Na podnikaní je najkrajšie sledovať to, ako sa sen stáva skutočnosťou. Nedá sa opísať ten pocit radosti z prvej kancelárie, z prvej firmenej párty alebo z ocenenia, či len z vedomia, že tvoji zákazníci sú spokojní.

Zapamätaj si: Dosiahnuť úspech je skvelé, ale neospravedlňuje ťa v tom, aby si prestal robiť úžasné veci. Nestačí len tak plachtiť. Inovuj a dosahuj ďalšie úspechy.

 

Ak uvažuješ o spustení vlastného podnikania, či už ako agentúra, značka alebo výrobca, teraz máš čas popremýšľať.

Budovanie firmy od nuly vyžaduje veľa času, peňazí a úsilia. Byť podnikateľom je zážitok. Musíš byť vytrvalý, prispôsobivý, musíš to robiť s vášňou. V neposlednom rade musíš vedieť poskytnúť svojim zákazníkom niečo fantastické.

Úspešný biznis pravdepodobne nie vždy dopadne tak, ako si očakával, ale to neznamená že to nemôže dopadnúť oveľa lepšie, než si si predstavoval.

foto: blogspot.com

Zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: askmen.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá