10 vecí, ktoré robíš a čuduješ sa, že tvoja peňaženka zíva prázdnotou

  • Ktoré zvyky ti zabraňujú stať sa bohatým bez toho, aby si si to vôbec uvedomoval?
 srcset
Pexels.com
  • Ktoré zvyky ti zabraňujú stať sa bohatým bez toho, aby si si to vôbec uvedomoval?

Pracuješ ťažko, nie však šikovne

Ťažko odmakané peniaze ti bohatstvo nezaručia. Musíš k tomu pridať šikovné narábanie s týmito peniazmi – napríklad investovanie do akcií alebo fondov tak, aby ti tvoje vlastné peniaze zarábali ďalšie peniaze. Stačí si to naštudovať a vieš to robiť bez veľkého rizika, námahy či straty času. Tipy pôdovne priniesol vo svojom článku portál Business Insider.

Viac sa zameriavaš na šetrenie než na zarábanie

Chudobní sa zameriavajú na šetrenie, bohatí na zarábanie. Na šetrení nie je nič zlé, no ak chceš byť bohatý, musíš sa vzdať strachu, riskovať a zamerať sa na to, ako zarobiť ďalšie peniaze. Ideálne je vyvinúť si niekoľko zdrojov príjmov.

Kupuješ si veci, ktoré si nemôžeš dovoliť

Ak žiješ nad svoje finančné možnosti, nikdy nebudeš bohatý. Taktiež si zvýšenie platu neospravedlňuj ako dôvod pre zvýšenie úrovne svojho životného štýlu. Tí najúspešnejší vždy čakajú, kým si sú istí stabilitou svojich príjmov, až potom si kupujú drahé radosti.

Uspokojíš sa so slušným príjmom

Priemerní ľudia sú platení podľa odpracovaných hodín u svojho zamestnávateľa, bohatí podľa výsledkov, ktoré doručia svojim klientom. Uvedomujú si, že bohatstvo prichádza s podnikaním, kedy sa nesústredia na počet odpracovaných hodín, ale na to, akú hodnotu klientovi prinesú. Priemernosť prichádza so zamestnaním s priemerným platom.

Neinvestuješ

Čím skôr začneš, tým lepšie. Milionári každý rok v priemere investujú až 20 % ich príjmov. Nemusíš ísť na Wall Street, stačí začať s jednoduchými fondami a po čase uvidíš, že aj malé investície ti časom prinesú svoje ovocie.

Pomáhaš plniť sny iných, ale nebojuješ za tie vlastné

Ak chceš byť úspešný, musíš ísť za svojimi snami a vášňami. Ak nasleduješ sny tých ostatných, je oveľa menšia pravdepodobnosť, že budeš v práci šťastný. Taktiež nebudeš finančne spokojný.

Vystúpenie z tvojej komfortnej zóny je pre teba udalosť

Bez toho však úspešný nebudeš. Stredná trieda je typická pre svoje fyzické, psychické a emocionálne pohodlie. Tí úspešní však vedia, že stať sa bohatým nie je ľahké (ak si sa nenarodil v tej správnej rodine) a vedia, že pohodlnosť nejde ruka v ruke s úspechom – dokážu si nájsť pohodlie aj v neistote a premyslenom risku.

Nemáš ciele pre svoje peniaze

V budovaní svojho bohatstva budeš úspešnejší, ak si presne stanovíš, čo chceš dosiahnuť. Chceš si kúpiť vilu, cestovať každý mesiac, alebo si užívať luxusný dôchodok? Vďaka tomuto záväzku si udržíš sústredenie a vynaložíš na to oveľa viac úsilia. Základom je vedieť, čo vlastne chceš.

Najprv minieš, potom niečo odložíš

Prvé, čo väčšina ľudí spraví, je, že zaplatia svoje pohľadávky – nájom, banka, telefón,… Radšej sa nauč každý mesiac najprv ušetriť určitú čiastku, ideálne je prehodiť automatickým platobným príkazom peniaze na sporiaci účet. Nielenže ti budú úspory rásť so železnou pravidelnosťou, ale bude sa ti navyšovať aj úroková sadzba.

Veríš, že stať sa bohatým, je pre teba nemožné

Priemerní ľudia veria, že bohatstvo je privilégium dopriate len šťastlivcom. Pravdou však je, že v modernom svete má každý právo byť bohatým, ak je schopný vytvárať hodnotu pre druhých.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video