10 vecí, ktoré sa naučíš za 10 minúť a dokážu ti zmeniť život

Dominika Kováčová / 29. februára 2016 / Lifehacking

Je možné, že na prečítanie tohto článku nemáš dosť času a ani sa ti nedivím. Život dnes plynie veľmi rýchlo. Zdá sa nám nemožné držať krok so stovkami úloh, ktoré nám v práci krížia cestu každý jeden deň.

Podľa Cornerstone’s 2014 State of Workplace Productivity Report viac ako dve tretiny zamestnancov vykazuje pocit preťaženia pri práci a 84% si myslí, že toto prepracovanie nebude poľavovať v dohľadnej dobe a že je na skôr na vzostupe.

foto: wikimedia.org

S ohľadom na túto skutočnosť budeš pravdepodobne hľadať najlepšie triky, ako byť produktívnejším, ale nebudeš mať dostatok času, aby si ich aplikoval.

Ponúkame ti riešenie: Nauč sa jednu z týchto 10 vecí v najbližších 10 minútach, a budeš produktívnejší po zvyšok svojho života.

1. Pomodoro technika

Manažovanie si času je obrovským krokom vpred pre zvýšenie produktivity. Zistilo sa, že Pomodoro technika je jedna z najúčinnejších. Vyžaduje si iba navrhnúť svoje každodenné úlohy v 25 minútových intervaloch, v ktorých si maximálne sústredený na prácu, a zaradiť krátke asi 5 minútové pauzy.

2. Ako zlepšiť svoj priemer

Nájdi si 5 minút na vyhľadanie filozofie doktora Stana Beechama o elitných mysliach – Elite minds. Zostávajúcich 5 minút sa zaviaž k zlepšeniu svojho priemeru. Máme tendenciu sústrediť všetok náš čas na zlepšenie nášho špičkového výkonu, ale až zvýšenie nášho priemerného výkonu bude mať oveľa dramatickejší vplyv na celkový pokrok.

Pomodoro

foto: kinja-img.com

 

3. Ako  plánovať dopredu?

Plánuj si každý týždeň vopred a stanov si čas, kedy sa budeš venovať len sebe samému. V tomto čase si prejdeš svoje ciele, to ti pomôže v ich dosahovaní. Často sa stáva, že si vyrušený potrebami iných a preto ti táto metóda umožní sústrediť sa na svoje vlastné projekty.

4. Meditácia

Meditácia pomáha upokojiť myseľ, zmierňuje stres a prináša ľahkosť do každodenného života. Tvoja produktivita sa meditáciou bude zvyšovať, keď začneš meditovať pravidelne. Ak nevieš ako začať  odporúčame pozrieť si videá na YouTube alebo si prečítať literatúru venovanú meditáciám. Je to naozaj ľahké, stačí 10 minút denne.

Meditácia

foto: simplifity.com

 

5. Pamäťové techniky

Ak by sme o našej pamäti uvažovali ako o súboroch v počítači, tak by sme mohli vyvodiť názor, že zabúdanie je nemožné. Ak niečo zabudneš, je to buď tým, že to nebolo uložené hneď na začiatku  alebo si informáciu dal na miesto, odkiaľ ju je ťažké získať. Naše spomienky sa utvárajú koncentráciou a ich opakovaním. Jednou z techník je, že si napíšeš ceruzkou text, ktorý sa chceš naučiť, sústredíš sa naň, text zmažeš a pokúsiš sa naň spomenúť a napísať ho znova. Koľko si si skutočne zapamätal? Takéto testovanie ti pomôže k zlepšeniu pamäťovej kapacity, spoznáš svoje schopnosti a naučíš sa ich vylepšovať.

6. Ako strojnásobiť rýchlosť čítania?

Začni počúvať audioknihy, majú funkciu, ktorá zabezpečí vypočutie knihy za trojnásobok normálnej rýchlosti. Ďalšou výhodou audiokníh je, že ich môžeš počúvať napríklad pri šoférovaní alebo ak máš unavené oči po celodennej práci na počítači.

Čítanie

foto: elite-daily.com

 

7. Ako prevziať zodpovednosť?

Ľudia sa často snažia prísť s dôvodmi, prečo niečo nemôžu urobiť, prečo je tento projekt príliš drahý alebo ako došlo k danému problému v práci? Ak prevezmeš zodpovednosť za svoje činy, tvoje podnikanie bude oveľa jednoduchšie. Je oveľa jednoduchšie vyriešiť problém, ako sa zbytočne dostávať ku koreňu veci. Ak si neuspel, vstaň, zanalyzuj situáciu, a vyrieš ju, neotáčaj sa vzad, posuň sa o krok vpred.

8. Ako organizovať kritické a dôležité úlohy?

Hromadiť povinnosti vo svojom TO DO liste je síce produktívne, ale nakoniec zistíš, že zoznam je preplnený a ty prestaneš byť motivovaný, pretože nemáš dostatok času a energie ich všetky splniť.  Vtedy je jednoduché rozdeliť si úlohy na kritické, to sú také, ktoré musíš urobiť ihneď na zlepšenie aby si svoje podnikanie posunul vpred a na veci dôležité, ktoré môžeš urobiť kedykoľvek.

Organizácia

foto: flowathens.com

 

9. Strečing chrbta a rúk

Dlhé hodiny strávené sedením za stolom a písaním môžu viesť ku zdravotným problémom, ak sa nenaučíš jednoduché a rýchle cviky na vyrovnávanie napätia. Jednoduché cvičenia zabránia vzniku bolestivého syndrómu karpálneho tunela. Len 5 a ž 10 minút denne ti zabezpečí zvýšenie produktivity behom dňa a čo je dôležité, ušetrí ti stovky hodín práce v budúcnosti, ktoré by si mohol stratiť pre horší zdravotný stav.

10. Plánovanie časových blokov

Pri práci sa často rozptyľujeme maličkosťami a podstatné veci si odkladáme na zajtra. Rozplánovanie si časových blokov by mala byť podstatná časť dňa, ktorá ťa bude usmerňovať na správnej ceste k svojmu cieľu. Plánovanie je vhodné urobiť večer a stanoviť si najpodstatnejšie veci dňa ako prvé, ak musíš odpisovať na emaily, vybav to v dobe, kým čakáš na stretnutie. Najmenej podstatné veci rieš koncom dňa.

Stretching

foto: entrepreneur.com

Zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: elitedaily.com

Pridať komentár (0)