10 vyná­le­zov, kto­ré v nasle­du­jú­ci­ch roko­ch spô­so­bia revo­lú­ciu v medi­cí­ne

Alexandra Dulaková / 2. októbra 2015 / Business

Len málo vedec­ký­ch oblas­tí napre­du­je takou vyso­kou rých­los­ťou ako medi­cí­na. Moti­vu­jú nás nie­len fas­ci­nu­jú­ce nové metó­dy a šted­ré dotá­cie, kto­ré máme k dis­po­zí­cií, ale aj fakt, že tie­to ino­vá­cie bytost­ne potre­bu­je­me. Čo sa má udiať v nasle­du­jú­ci­ch roko­ch je ešte revo­luč­nej­šie a ohro­mu­jú­cej­šie.

 

Prirodzene, nemôžeme počítať so stopercentnou úspešnosťou všetkých rozbehnutých projektov. Ale aj napriek tomu majú nasledujúci vedci, spoločnosti a patenty potenciál vylepšiť kvalitu našich životov o poriadny kus. 

 

Môžeme vyliečiť hepatitídu druhu C

Choroba, ktorá agresívne napáda pečeň a môže svojim obetiam spôsobiť celoživotné trápenie, má už od roku 2013 zásadného protivníka. Nový liek zaberá až v 95 percentách prípadov a liečba ním trvá len 12 týždňov. Dokonca sa vedcom podarilo eliminovať aj drvivú väčšinu vedľajších účinkov, ktoré spôsobovali predošlé liečby. Liek sa volá Sovaldi a vyrába ho spoločnosť Gilead Sciences, ktorá na jeho vývoj získala už vyše 10 miliárd dolárov. Odhaduje sa, že liek počas nasledujúcich desiatich rokov zásadne zmení podobu liečby hepatitídy druhu C. A keďže sa spoločnosti tak darí, má záujem pokúsiť sa vynájsť liek aj na HIV a hepatitídu druhu B. Na tieto choroby zatiaľ žiaľ ešte žiadne efektívne druhy liečby neexistujú. 

 

 

Lieky budeme tlačiť pomocou 3D tlačiarní

Môžeme nimi tlačiť šaty a dokonca aj celé domy, tak prečo nie lieky? 3D tlač predchádza snáď všetky očakávania a neustále nás neprestáva ohromovať. Spoločnosť Aprecia Pharmaceuticals dostala povolenie na výrobu liekov len tento mesiac. Má v pláne distribuovať lieky proti epilepsii, ktoré nesú názov Spritam. Tabletku získajú z práškovej formy, ktorú tlačiareň spracuje takým efektívnym spôsobom, že jej účinky nastupujú ešte rýchlejšie než pri bežných tabletkách, keďže sa v tele vďaka práškovej konzistencii veľmi ľahko rozpúšťajú. Je to veľkou výhodou aj pre tých pacientov, ktorí majú ťažkosti s prehĺtaním bežných tabletiek. My, obyčajní smrteľníci, si ale vlastné lieky (našťastie) len tak doma tlačiť nebudeme. 

 

 

Máme sľubného kandidáta na vyliečenie Alzheimerovej choroby

Alzheimer je pre ľudstvo stále veľkou záhadou. Nielenže nemáme veľa možností liečby - keďže momentálne je až 99 percentná šanca, že existujúca liečba nezaberie - my ešte ani poriadne nevieme, čo chorobu spôsobuje. V takom stave sa zázraky robia len ťažko, no zdá sa, že možno svitá na lepšie časy. Spoločnosť Axovant, ktorú len pred rokom založil Vivek Ramaswamy, prednedávnom kúpila liek od inej spoločnosti za 5 miliónov dolárov. Hodnota Axovantu je vďaka tomu dnes až trojmiliardová. A ten zázračný liek už čaká len jedno kolo klinických testov - ak uspeje a naozaj bude taký efektívny, potom sa skutočne máme na čo tešiť.  

 

 

Vďaka génovej terapii budeme môcť navrátiť sluch

Vyše 90 percent prípadov ohluchnutia nastáva až počas života, napríklad kvôli zraneniam, chorobám, alebo nezvratnému stárnutiu. To znamená, že máme obrovské množstvo ľudí, s ktorými sa v tomto smere dá pracovať. Konkrétne spoločnosť Novartis vyvinula druh vírusu, ktorý nesie dobré gény schopné v uchu napraviť škody pomocou simulácie rastu špeciálnych chlpov, vďaka ktorým vlastne počujeme. Vírus teda musia vložiť do vnútorného ucha a potom už len sledovať zázraky - ak teda budú s liečbou úspešní. Aj keď sa im už podarilo jedného človeka vyliečiť, oficiálne výsledky väčšej skupiny budú k dispozícií až v roku 2017

 

 

Génmi budeme môcť manipulovať tak, aby sme eliminovali choroby

Nie je tajomstvom, že v našom genetickom materiáli sa nachádza pôvod veľa dedičných aj chronických ochorení. Práve manipuláciou s týmito problematickými úsekmi by sme mohli choroby jednoducho vymazať a zbaviť sa ich. Editas Medicine, do ktorých už štedro investoval aj Bill Gates, vyvíjajú technológiu s názvom CRISPR-Cas9, vďaka ktorej by sa v rámci liečebnej terapie dalo narábať s problematickými génmi. 

 

 

Budeme mať k dispozícii účinnejšiu a dostupnejšiu liečbu

Opäť sme vo vodách genetiky. Spoločnosť 23andMe má v pláne ponoriť sa do hlbín genetických tajov a liečby a vynoriť sa s účinnejšími metódami diagnostiky, ako aj kľúčovej liečby. Už pár mesiacov ponúka genetické testy za 99 dolárov, čo pritiahlo až milión ochotných ľudí, ktorí takto ponúkli svoje gény na vedecký výskum. Práve vďaka veľkej databáze, ktorú touto cestou získali, majú jedinečnú príležitosť pomocou skúmania odhaliť markery zodpovedné za špecifické ochorenia a neskôr na ne nájsť aj liek. Majú podporu mnohých ďalších veľkých firiem a osobností.

 

 

 

Rakovine budeme predchádzať očkovaním

Aj keď sa v poslednej dobe rozširuje trend ľudí proti očkovaniu, skutoční znalci a lekárski odborníci dobre vedia, aké nepopierateľné pokroky v medicíne majú na svedomí práve vakcíny. Dokonca už jeden druh vakcíny proti rakovinu máme, konkrétne na liečbu rakoviny krčka maternice, no aj tá je efektívna len pri niektorých druhoch ochorenia. Spoločnosť Inovio by chcela vyvinúť vakcíny, ktoré by telu a jeho zdravým bunkám poskytli schopnosť rozpoznávať tie škodlivé a včas ich aj eliminovať. Tým by sa pripravili na prípadnú inváziu zhubných buniek, ktorá by v tele mohla nastať. Miliónové investície sa len tak hrnú, ostáva teda len dúfať, že prispejú k pozitívnemu výsledku. 

 

 

Imunoterapia bude schopná poraziť aj rakovinu

Imunoterapia dokáže okrem iného náš imunitný systém vytrénovať tak, aby reagoval na špecifické druhy ochorení a už v zárodku ich ničil. V tomto prípade by išlo o karcinogénne bunky, ktoré spúšťajú rast zhubných nádorov. Už dnes je táto metóda využívaná napríklad pri liečbe reumatitídy alebo hepatitídy druhu C, no Juno Therapeutics majú ešte väčšie ambície. Spolu so spoločnosťou Celgene, ktorá im na tento účel venovala miliardu dolárov, budú počas nasledujúcich desiatich rokov skúmať možnosti imunoterapie pri liečbe leukémie a rakoviny lymfatického systému.

 

 

Budeme mať antibiotiká, ktoré odolajú väčšine baktérií

Náš hlavný problém s antibiotikami je ten, že baktérie, proti ktorým majú antibiotiká bojovať, sa časom stávajú odolnými a liečba tak prestáva zaberať. Vedci musia preto neustále vyvíjať nové a nové druhy antibiotík, aby stíhali s tempom rezistentných baktérií. Dokonca existujú aj tzv. "superbugs", ktoré sú odolné proti všetkým známym druhom antibiotík. Už desaťročia sa v tomto smere neudialo nič revolučné, preto sú všetci nadšení projektom iChip, ktorý by to mohol zmeniť. Novobiotic Pharmaceuticals sa pomocou tejto technológie snažia objaviť antibiotiká, proti ktorým by baktérie nemali žiadnu šancu. Jeden už dokonca pomocou iChipu našli. Tzv. teixobactin porazil zatiaľ všetky baktérie, no je ešte len v predklinickom štádiu vývoja. 

 

 

Budeme toho vedieť oveľa viac o startnutí

O startnutí sa hovorí aj ako o najsmrteľnejšej chorobe ľudstva. Ani jeden sa jej nevyhneme a pritom o nej ešte nevieme tak veľa, ako by sme chceli. Calico, vedecká odnož Googlu, nemá zatiaľ úplne konkrétny cieľ, ale vágne by sa ich výskum dal opísať aj otázkou - "Prečo a ako starneme?" Vďaka spolupráci s geneologickou spoločnosťou Ancestry sa dostali k miliónovej databáze ľudskej DNA. Pomocou nej budú môcť skúmať choroby ako Alzheimer, Parkinson, či ALS (ak si nie si istý, čo je ALS zač, spomeň si na minuloročný Ice Bucket Challenge a Stephena Hawkinga). Za tých desať rokov snáď budú mať konkrétne nálezy a výsledky, ktorými zlepšia kvalitu ľudského života.

 

Zdroj: Business Insider   

Pridať komentár (0)