11 najlepších vychytávok, ktoré iOS9 prináša pre iPhone

Rudolf Nečas / 17. septembra 2015 / Biznis

Apple práve vydalo novú verziu operačného systému pre iPhone a iPad nazvanú iOS 9. Tento update prináša pár malých ale užitočných vylepšení pre iPhone, ktorých úlohou je ušetriť ti čas a zlepšiť chod tvojho zariadenia.

 

Poďme sa pozrieť na najlepšie nové vychytávky, ktoré sú dostupné pre iPhone. Nie je to kompletný zoznam, ale prinášame ti tie, o ktorých si myslíme, že budú najužitočnejšie.

 

1. Siri návrhy

Jedným z najväčších vylepšení, ktoré prináša iOS 9 sú Siri návrhy. Tu ti Siri poskytne vlastné návrhy miest, ktoré by si mohol navštíviť, aplikácií, ktoré sa ti možno budú páčiť a viac. Padne to vhod, ak sa chceš rýchlo dostať k aplikáciám, ktoré často používaš.

Čím viac budeš Siri návrhy používať, tým lepšie ťa spozná a postupom času budeš dostávať lepšie výsledky. Je priskoro na hodnotenie, či to bude rovnako užitočné ako Google Now, ale je to dobrý začiatok.

 

 

2. Inštrukcie pre verejnú dopravu v Apple Maps 

Apple Maps konečne získava veľmi potrebný prídavok: navigáciu pre verejnú dopravu. Apple konkurenciu dobieha, ale aj predbieha. Ostatné prepravné aplikácie ako Google Maps majú túto funkciu už roky, ale to, čo robí Apple odlišným je, že ti dokáže presne povedať, ktorý východ použiť keď vychádzaš zo stanice metra alebo vlaku.

Ak to bude fungovať ako má, táto funkcia by mohla byť užitočná vo veľkých mestách, kde majú veľké stanice metra aj niekoľko východov.

 

3. Dlhšia výdrž batérie 

iOS 9 prichádza s novým módom šetrenia batérie, ktorý vraj predĺži výdrž batérie v iPhone o tri hodiny. Keďže väčšina z nás sa od telefónu neodlepí ako je deň dlhý, hocijaké vylepšenie výdrže batérie je vítané. Je príliš skoro na posúdenie ako dobre to funguje, ale prvé recenzie iOS 9 naznačujú, že výdrž batérie sa pri zapnutom móde šetrenia predlžuje.

 

4. Predpovedanie aplikácie, ktorú chceš použiť 

Menej propagované vylepšenie debutujúce na iPhone sa volá „triggers“. Toto je podobne ako Siri návrhy – technológia predpovedania, ktorej zmyslom je ľahší prístup k často používaným aplikáciám. Triggers dovoľujú Tvojmu iPhonu podľa vykonávanej akcie predvídať, ktoré aplikácie chceš použiť. Napríklad, ak si pripojíš slúchadlá každý deň ráno v približne rovnakom čase, Tvoj iPhone usúdi, že chceš počúvať hudbu a automaticky spustí Apple Music alebo Spotify.

 

 

5. Odhalenie neznámeho volajúceho 

Ďalšia malá, ale užitočná vychytávka, ktorá prichádza s iOS 9 je schopnosť navrhnúť meno volajúceho, ktoré nemáš v kontaktoch. Nebude to síce fungovať, ak ti volá niekto úplne cudzí, ale ak je to niekto, s kým si si posielal maily, iPhone zobrazí jeho meno. Napríklad ak má niekto svoje telefónne číslo spojené s emailovou adresou a ten dotyčný ti volá, jeho meno sa zobrazí aj vtedy keď ho nemáš v kontaktoch.

 

6. Siri dokáže vyhľadávať fotky na základe lokality a času

Siri je vďaka iOS 9 oveľa múdrejšia a netýka sa to len jej nových schopností, ako sú návrhy aplikácií, ktoré možno chceš použiť, ľudí, ktorým sa chceš ozvať a miest kam možno chceš ísť. Teraz môžeš Siri použiť aj na vyhľadávanie fotiek podľa miesta a času.

Stačí keď povieš napríklad niečo ako „Ukáž mi fotky z výletu v Tatrách v roku 2013“ a mali by sa ti zobraziť presne tie fotky. Ušetrí ti to čas, ktorý by si strávil hľadaním v albume.

 

7. Nové vyhľadávanie v Nastaveniach 

Unavuje ťa blúdenie v nastaveniach iPhonu, keď niečo hľadáš? Tak tomu je s iOS 9 koniec. V nastaveniach pribudlo nové vyhľadávacie pole, ktoré ti umožní rýchly a jednoduchý prístup k jednotlivým položkám. Ak vôbec netušíš kde nastaviť napríklad niečo ako Assistive Touch stačí napísať „Assistive Touch“ do vyhľadávania a tak sa nemusíš hrabať v každom submenu.

 

 

8. Lepšie Poznámky, ktoré ti umožnia pridať checklisty, fotky a skice 

Aplikácia poznámok od Apple je užitočná pre ukladanie rýchlych nápadov, ale zaostáva za aplikáciami tretích strán, ako je napríklad Evernote, ktorá umožňuje uložiť hlasové nahrávky, pridať fotky k poznámkam atď. Apple s novou aktualizáciou pridal pár užitočných funkcií do poznámok, vďaka ktorým sa táto aplikácia stáva lepším konkurentom pre Evernote. Teraz môžeš v poznámkach kresliť, pridať do nich fotku z galérie a pridávať prepojenia na stránky v Safari.

Navyše ponúkajú aj nové možnosti formátovania, ktoré ti vďaka zoznamom s odrážkami uľahčia organizáciu poznámok.

 

9. Vylepšené vyhľadávanie 

Nový vyhľadávací nástroj umožňuje jednoduchšie nájsť informácie. Vyhľadávač nehľadá len veci v telefóne alebo na webe pomocou Bingu, ale dokáže hľadanú informáciu vytiahnuť hneď. Takže ak napíšeš názov tvojho obľúbeného futbalového tímu, zobrazí sa ti skóre z poslednej hry. tiež môžeš volať a písať ľuďom priamo z vyhľadávača. A jednou z najlepších nových možností je vyhľadávanie v aplikáciách.

Napríklad ak chceš nájsť recept, ktorý si videl predvčerom, ale nepamätáš si, v ktorej to bolo appke, môžeš to napísať do vyhľadávača, aby si to našiel. Toto však funguje len pri niektorých aplikáciách.

 

 

10. V jednom maily môžeš odoslať viac ako 5 fotiek 

Toto je ďalšie z malých, ale užitočných vylepšení, ktoré ti ušetrí čas. Už viac nie si limitovaný počtom päť fotiek na jeden mail cez aplikáciu Apple Mail. Takže keď budeš chcieť poslať veľa fotiek naraz, nemusíš to deliť do kopy mailov.

 

11. Ľahšie zistíš, či máš zapnutý Caps Lock 

Je to drobný, ale rozšírený problém v radoch majiteľov iPhonov. Rozpoznať, či máš alebo nemáš zapnuté veľké písmená môžeš v iOS 8 len tak, že klávesa Shift zmení farbu. Na rozdiel od toho sa v iOS 9 zmení celá klávesnica na veľké písmená a tak vieš, že píšeš veľkým.

 

12. BONUS: Multitasking na iPade

Nie je to síce záležitosť iPhonu, ale stále užitočná vec, ak vlastníš iPad Air 2. Na ňom si odteraz budeš môcť zobraziť viac appiek pekne vedľa seba na jednej obrazovke. Takže pokiaľ si budeš chcieť zapisovať poznámky počas čítania mailov alebo pozerať Facebook počas písania mailu, zvládneš to na jednej obrazovke a nemusíš sa vracať na domovskú obrazovku, aby si prepol medzi aplikáciami.

 

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)