12 úžasných miest sveta, ktoré nechcú, aby si ich navštívil

Ľudovít Nastišin / 15. novembra 2016 / Lifehacking

Na mnohých turistických miestach je vidieť, akú spúšť tam dokážu zanechať turisti. A práve to je jeden z hlavných dôvodov, prečo niektoré z najzázračnejších destinácií sveta uprednostňujú, aby si im nevenoval až toľko pozornosti.

class=“slide-title“>Cinque Terre, Taliansko

cinque-terre-italy

Jedna z nedávnych turistických atrakcií, ktorá obmedzila počet turistov, ktorým umožní vstup. V tomto prípade to je len 1 a pol milióna za rok. Dedinka nemá infraštruktúru na to, aby toho zvládla viac. Pedometre snímajú množstvo turistov, ktoré keď prekročí spomínanú hranicu, prístupové cesty sa zatvoria.

 

Santorini, Grécko

santorini

Realita je taká, že tento grécky ostrov je už preplnený turistami. Preto pristúpili k ohraničeniu na 8000 turistov denne. Týmto znížením chcú dosiahnuť spätné zvýšenie kvality služieb.

Benátky, Taliansko

benátky

Benátky sa potápajú a hordy turistov tomu vôbec nepomáhajú. Počas niektorých dní sa po kanáloch premáva až 80000 ľudí. Benátky ešte nepristúpili k žiadnemu limitu, no kolektívny názor je jasný.

Barcelona, Španielsko

barcelona

Najnavštevovanejšie mesto Španielska už dlho hovorí o odčlenení sa od zbytku národa. Vedenie mesta sa rozhodlo pozastaviť nové licencovanie ubytovacích zariadení, dokým sa nerozhodnú, ako zvládnu následky obrovského nárastu turistov. Turizmus je však pre Barcelonu ako automobilový priemysel pre Nemecko, a tak ho nemôžu len tak ohraničiť, no každé leto sa o situácií vedú búrlivé debaty.

Bhutan

bhutan

Malá himalájska krajina sa rozhodla, že uprednostní kvalitu pred kvantitou. Minimálny turistický poplatok je tam 200 dolárov na deň, výnimku majú turisti z Indie, Bangladéša či Maledív. Všetky výlety musia byť vopred rezervované cez miestneho operátora, či medzinárodného partnera.

Island

island

Ako v mnohých iných prípadoch je aj na Islande ročný počet turistov obrovský vo vzťahu k ich populácii. Za posledné roky sa ich počet takmer strojnásobil vďaka nízko nákladovým aerolinkám. Najväčšou obavou je ubytovanie. Rozhodli sa tak, že bude múdre obmedzovať ich počet dokým nedostavajú potrebnú infraštruktúru.

Mogao Grottoes, Čína

cina

Známe miesto v severnej Číne obmedzuje denný počet turistov na 6000 a počas hlavnej sezóny na 10000 s tým, že na vstup potrebuješ lístok zakúpený vopred.

Skelling Michael, Írsko

irsko

Filmová scenéria z poslednej scény Star Wars: The Force Awakens limituje denný počet turistov len na 180, pričom je dostupná len loďou od mája do septembra.

Lord Howe Island, Austrália

australia

Nachádza sa medzi Brisbane a Sydney. Denný limit turistov je 400. Preto je silno odporúčané rezervovať si ubytovanie veľmi skoro vopred. Okrem toho si treba prenajať aj loď aby si sa tam dostal, inak je to možné len letecky.

Antarktída

antarktída

Všetky turistické spoločnosti musia mať povolenie aby mohli ponúkať zájazdy na tento kontinent. Na jednej lodi môže byť maximálne 100 pasažierov naraz a lode s viac ako 500 pasažiermi sú automaticky stopnuté.

Machu Picchu, Peru

machu

V tomto slávnom meste je denný limit 2500 ľudí a taktiež si to vyžaduje mať vstupenku vopred, najmä počas hlavnej sezóny. Budeš potrebovať číslo pasu, aby si si ho mohol kúpiť.

Galapágy, Ekvádor

gala

Sú zaradené ako ohrozené svetové dedičstvo UNESCO od roku 2007, takže sú tam značné turistické obmedzenia. Návštevníci ľubovoľnej z chránených oblastí musía mať licencovaný sprievod.

Zdroj, obrázky: businessinsider

Pridať komentár (0)