12 vecí o manažmente, kariére a biznise

  • Sheryl Sandberg, asi málo kto pozná toto meno. V roku 2012 bola magazínom TIME 100 vybraná medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Vo svojej kariére stihla toho už celkom dosť, keďže najprv pôsobila v Google ako vice prezidentka pre Global Online Sales and Operations a momentálne pôsobí vo Facebooku ako COO.
image_1424512717.jpeg
  • Sheryl Sandberg, asi málo kto pozná toto meno. V roku 2012 bola magazínom TIME 100 vybraná medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Vo svojej kariére stihla toho už celkom dosť, keďže najprv pôsobila v Google ako vice prezidentka pre Global Online Sales and Operations a momentálne pôsobí vo Facebooku ako COO.

 

1. „Sadla som si s Ericom Schmidtom, ktorý sa práve stal CEO v Google, ukázala som mu tabuľku a povedala, že táto práca nespĺňa žiadne z mojich kritérií. On položil ruky na tabuľky, pozrel sa na mňa a povedal – ‚nebuď hlúpa‘. Excelentná kariérna rada. Potom dodal ‚nasadni na raketu. Keď spoločnosti rastú rýchlo a majú veľký dopad, kariéra sa o seba postará sama‘.“

Je dôležité dostať sa do situácií vytvárajúcich pozitívne možnosti. Keď spoločnosť rastie, tak má potrebu robiť nové veci – pracovníci sa stanú manažérmi, ľudia robiaci X sú trénovaní robiť Y a Z, všetci sa učia niečo nové. V rastúcich firmách je väčšia tendencia držať sa príležitostí ako politiky.

 

2. „Dôvod prečo nemám žiadne denné plány je ten, že ak by som ich mala, limitovali by moje možnosti v ten deň.“

Mnoho ľudí má tendenciu striktne sa držať scenára. Na niektoré otázky nemusia existovať (zatiaľ) odpovede, alebo aj len preto, že máte veľký problém, neznamená to, že musíte vždy konať ihneď.  Ihneď nemusí byť vždy ten správny čas.

 

 

 3. „Nie je žiadna rovná čiara z miesta, kde ste dnes, do miesta kam smerujete. A nesnažte sa tu čiaru nakresliť!“

Život nie je lineárny. Príležitosti prichádzajú na zvláštnych a nečakaných miestach. Zvyknú sa aj zakrádať. To znamená, že musíte byť trpezliví a zároveň veľmi agresívni, keď nastane čas.

 

4. „Tradičná kariérna metafora je rebrík, ale ja si už dlhšiu dobu nemyslím, že je tá správna. V dnešnom menej hierarchickom svete to nedáva zmysel. … Budujte svoje zručnosti, nie svoje resumé. Zhodnoťte, čo môžete robiť, nie titule ktoré môžete získať. Robte skutočnú prácu. Neplánujte priveľa a rovnako nečakajte priamy postup hore. Ak by som si svoju kariéru plánovala vtedy, keď som ešte nebola taká známa, pravdepodobne by mi kariéra ušla.“

Sheryl tvrdí, že tradičný kariérny postup je história. Že niekedy sa musíte presunúť aj horizontálne na pozície, kde získate nové skúsenosti k napredovaniu v živote.

 

 5. „Každý z nás, no najmä lídri, potrebujú  hovoriť a počúvať pravdu. Pracovné prostredie je veľmi náročné miesto pre každého, kto hovorí pravdu, pretože bez ohľadu na to aká plochá je štruktúra spoločnosti, vždy v nej existuje istá forma hierarchie. Znamená to, že činy jednej osoby sú posudzované na základe vnímania osoby inej. A to nie je práve nastavenie na otvorenosť.“

Ľudia v senior manažmente zvyknú byť obkolesení ľuďmi, ktorí im hovoria to čo chcú počuť. Je to ako syndróm perzského posla – Peržania skutočne zabíjali poslov, ktorí priniesli zlé správy. Myslíte si že táto praktika vymrela? …

 

6. „Vodcovstvo je o tom robiť ostatných lepšími ako výsledok vášho pôsobenia a o uistení sa, že tento stav ostáva aj vtedy, keď nie ste v miestnosti.“

Efektívny líder musí vedieť artikulovať priority, ktoré umožnia ľuďom samým robiť rozhodnutia v neprítomnosti lídra, čo je dôležité v každom čase. Takýto ľudia vedia posilniť svoj vplyv bez ohľadu na to, či sú prítomní alebo nie.

 

 

7. „Váš život nebude určovaný robením vecí, o ktorých ste si istí, že ich zvládnete. Tie veci sú ľahké. Život bude určený podľa toho, či vyskúšate tie ťažké. Opýtajte sa seba samých – Čo by som robil ak by som nemal z ničoho strach? A potom choďte a urobte to.“

Práve v tých oblastiach, kde väčšina ľudí nehľadá sa skrývajú tie najväčšie často neoceniteľné príležitosti. Cena, ktorú platíte za budovanie kariéry pri snahe kapitalizovať na príležitosti nie sú len peniaze, ale aj čas a energia. Ak čas od času nezlyháte tak sa ani neučíte. Pokúste sa neopakovať rovnaké chyby a namiesto toho robte chyby nové. Dobrý úsudok je často výsledkom progresu, ktorý si vyžadoval aj nejaký ten zlý úsudok.

 

8. „Najdôležitejšia vec, ktorú Vám môžem povedať je aby ste sa otvorili čestnosti. Príliš často je pravda obetovaná na úkor vyhnutiu sa konfliktu.“

Nikto nevníma seba samého z tej správnej perspektívy. Všetci potrebujeme ľudí, ktorí sú schopní nám povedať, že sme zišli z kurzu. Je dôležité vyhnúť sa psychologickému potláčaniu pravdy. Realita je často príliš bolestivá a preto sa ju snažíme prispôsobiť tak, aby bola pre nás únosná. Robíme to všetci a často to spôsobuje vážne problémy.  

 

9. „Google je od základu o algoritmoch a strojovom učení. Už pred časom to bolo dôležité a je tomu tak aj teraz. Robia skvelú prácu. Vo Facebook-u však začíname z úplne inej perspektívy. Začíname od jedinca. Kto si? Vieš, čo chceš robiť? O čo sa chceš podeliť? … Existuje niečo, o čom si myslím, že je pre Facebook veľmi dôležité a to fakt, že sme zameraní na robenie jednej veci neuveriteľne dobre. My naozaj chceme robiť len tú jednu vec.“

Na sústredení záleží. Pre spoločnosť vie byť excelentnosť v jedinom obore veľmi cenná. Je veľmi určujúce, ak má podnik jediný princíp okolo ktorého sa točia všetky rozhodnutia. Umožňuje to ľudom, dokonca aj vo veľkých firmách, aby vedeli optimalizovať svoje denné rozhodnutia. V Goolge všetci vedia, že tá „jediná vec“ je predaj väčšieho objemu cielenej reklamy. Všetko ostatné je optimalizované na dosiahnutie tohto cieľa.  

 

 

10.  „Nikto nemôže mať všetko. Život a podnikanie si vyžadujú kompromisy. Rodina, práca, osobný život, to všetko je potenciálnym zdrojom konfliktov. Niektorí ľudia majú výnimočnú schopnosť harmonizovať veci v živote, ale aj tak nikto nemôže mať všetko. Operačná efektivita je o veciach, pri ktorých by ste sa nemali vôbec rozhodovať. Je to o tom, čo je dobré pre všetkých a o tom, čo by mal každý podnik robiť.“

Kompromisom v práci a v živote sa nevyhnete. Existuje práca, osobný život a rodina. Správny pomer týchto troch vecí nie je ľahké dosiahnuť.

 

11. „Hotové je lepšie ako perfektné.“

Ľudia, ktorí v živote uspejú si tí, čo veci dotiahnu do konca. Nie však hocičo, ale veci, na ktorých záleží. Nevyškrtávajú si každý deň to-do list, vyškrtávajú si to, čo  je dôležité a ostatné ide až po tom. Tu je príklad: Každý týždeň napíšete 5000 slov. Práca nie je perfektná, ale je hotová. Perfektný blog je ten, ktorý ešte nikdy nebol napísaný. Perfektný život je taký, ktorý ešte nikto nežil.

 

12. „Pracuj tvrdo, ostaň pri tom, čo ťa baví a nevzdaj sa toho.“

Vytrvalosť a tvrdá práca často vypláca veľké dividendy, finančné alebo iné. Vytrvanie v naháňaní svojho cieľa a tvrdá práca sú omnoho jednoduchšie a pravdepodobnejšie, ak robíte to, čo vás baví. Tento výrok Sheryl Sandberg nie je vždy pravdivý, pretože život často nie je fér, ale nepracovať tvrdo, robiť to čo neznášate a vzdať sa toho, čo chcete vás takmer určite nedostane nikam. Niekto by mohol namietať, že je to príliš jednoduché a očividné. Aj podnikanie je veľmi komplexné no vo svojej najhlbšej podstate je vždy veľmi jednoduché.

 

Zdroj: 25iq.com

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá