13 fak­tov o Coca-Cole, kto­ré si neve­del

Martin Bohunický / 29. septembra 2015 / Lifehacking

Coca-Cola je pros­te vša­de. Iko­nic­ká Ame­ric­ká znač­ka je zná­ma na celom sve­te a pre­dá­va vo viac ako 200 kra­ji­ná­ch. Kaž­dú sekun­du je prie­mer­ne kon­zu­mo­va­ný­ch 10,000 nápo­jov od tej­to spo­loč­nos­ti. Urči­te vieš, že pod Coca-Colu pat­rí naprí­klad Spri­te, či Fan­ta — no tu je pár fak­tov, o kto­rý­ch si prav­de­po­dob­ne dote­raz nepo­čul.

 

1. Coca-Colu vynašiel v Atlante lekárnik John S.Pemberton v roku 1886. Meno firmy však vymyslel jeho pomocník Frank Robinson, ktorý bol zároveň veľmi šikovný s perom. Práve on nakreslil ikonický nápis, ktorý sa používa dodnes.

 

2. Coca-Cola vznikla ako nervové tonikum, ktoré údajne “zmierňuje vyčerpanie.”

 

 

3. O tomto si možno počul, no je to naozaj pravda. Prvé produkty obsahovali kokaín - približne 9 miligramov na pohár. Droga pôsobila ako náhrada za alkohol a mala pozitívne prospievať pri liečbe zo závislosti na ópiu. Kokaín z nápoja zmizol v roku 1903.

 

4. Sú len dve krajiny na svete, kde sa Coca-Cola nepredáva: Kuba a Severná Kórea.

 

 

5. Cola má také množstvo produktov, že keby každý deň vyskúšaš iný, trvá ti to deväť rokov. Je ich viac ako 3,500 pod 500 rôznymi značkami.

 

6. Keby všetky fľašky vyprodukovanej Coca-Coly zlepíš, dosiahol by si nimi až na mesiac. Aj späť. Vlastne rovno dvetisíc krát.

 

7. Coca-Cola má 20 značiek, ktorých ročné predaje presahujú miliardu dolárov.

 

 

8. Značka Coca-Cola má hodnotu 83.8 miliardy. To je viac ako Budweiser, Pepsi, Subway a KFC dokopy.

 

9. Coca-Cola tvrdí, že jej meno je druhým najuniverzálnejším slovom na svete. Prvé je “OK”.

 

10. Najväčší konzumenti Coca Coly sú v Mexiku. Priemerný Mexičan ročne vypije 745 nápojov.

 

 

11. Coca-Cola tvrdí, že vymyslela kupóny. S prvými prišla už v roku 1886 a takmer 30 rokov si mal každú desiatu Colu zadarmo.

 

12. Coca-Cola vymyslela imidž Santa Clausa. Dovtedy to skúšala s rôznymi farbami a vzhľadmi, no až ten z roku 1931 sa stal skutočne populárnym. Santa Clausovia predtým sa vyznačovali napríklad zelenou a hnedou farbou.

 

13. Podľa firmy je dokonalá teplota na konzumáciu Coca Coly 1 až 3 stupne celzia.

 

zdroj: businessinsider.com

 

 

Pridať komentár (0)