14 zmien, ktoré nasmerujú tvoju životnú cestu k úspechu

Christián Mikláš / 15. apríla 2017 / Lifehacking

zdroj: pexels.com

Zvyk je železná košeľa, no ak sa ti podarí včas urobiť týchto pár zmien vo svojom živote, čakajú ťa lepšie časy.

Nikdy nie je neskoro na úspech. Mnoho známych ľudí sa dostalo k bohatstvu a sláve v pokročilých rokoch svojho života. Najkrajšie roky máš stále pred sebou. Dôležité je, ich nepremrhať. Tu je 14 zmien v životnom štýle, ktoré ti vydláždia cestu za úspechom.

1. Prestaň fajčiť

Ak si začal fajčiť, prestaň s tým. Zdravotný dopad, ktorý malo fajčenie na tvoj organizmus už síce neodčiníš, ale vedci zistili, že ľudia, ktorí s fajčením prestanú pred štyridsiatkou majú o 90% nižšie riziko smrti z následkov fajčenia, ako tí, ktorí pokračujú. Navyše to môže výrazne posilniť tvoju silu vôle.

foto: pexels.com

2. Choď spať a vstávaj v rovnaký čas každý deň.

Možno je lákavé využiť víkend na dospanie. Odporúča sa avšak zaľahnúť a ráno vstávať v približne rovnaký čas každý deň. Ak si pár dní po sebe dlhšie pospíš, riskuješ, že prenastavíš svoje biologické hodiny a neskôr cez deň budeš unavený. Držanie sa spánkovej rutiny ťa môže oslobodiť od mnohých spánkových porúch.

3. Pravidelne cvič

Akokoľvek sa začneš hýbať, akýkoľvek šport si vyberieš, bude to pre tvoje zdravie krok správnym smerom. V tridsiatke ti začne ubúdať svalová hmota. Preto je najmä v tomto období života cvičenie dôležité. To samozrejme neznamená, že inokedy by si sa mal flákať. Snaž sa cvičiť niečo, čo ťa baví. Ak ťa tvoj tréning omrzí hneď v druhý deň, ničomu to nepomôže.

4. Veď si denník

Asi sú situácie, ktoré by si si radšej nechal pre seba, ale aj tieto si skús zapísať do svojho súkromného denníka. Jedného dňa sa na nich určite pobavíš alebo sa z nich poučíš. Zapisovanie myšlienok a pocitov pomáha z dlhodobého hľadiska zvládať stresové situácie.

foto: pexels.com

5. Šetri peniaze

Čím skôr začneš šetriť, tým lepšie. Na jednej strane si vybuduješ zvyk, ktorý ti uľahčí život o pár rokov neskôr. Na druhej strane, čím dlhšie sa budú peniaze úročiť, tým viac na úroku zarobíš.

6. Choď si za svojím snom

Neodkladaj cestu za svojim snom. Snívaš o viacerých veciach? Dôkladne sa zamysli a vyber si z nich jeden. Nakoniec porozmýšľaj, čo môžeš dokonca roka spraviť, aby si sa k svojmu snu priblížil.

7. Nauč sa byť šťastný s tým, čo máš

Šťastie pochádza z vďačnosti. Ak si viac všimneš veci, ktoré máš a ľudí, ktorí ťa obklopujú. Ak ich skutočne oceníš. Pocítiš skutočné šťastie. Niektorí si uvedomia, čo mali, až keď to stratia. Neurob podobnú chybu.

foto: pexels.com

8. Nesnaž sa všetkým vyhovieť

Váž si svoju energiu a nerozdávaj ju len tak hocikomu. Ak si ju človek nezaslúži, jednoducho si ju odlož pre seba alebo pre svojich blízkych. Nauč sa povedať nie. V konečnom dôsledku ti to prinesie značné množstvo slobody.

9. Neporovnávaj sa s ostatnými

Ak je tvoj priateľ, sused alebo súrodenec v niečom lepší, vôbec sa tým netráp. Je pravdepodobné, že v niečom inom za tebou zaostáva. Ľudia sa často snažia pôsobiť navonok úspešnejšie ako v skutočnosti sú. Jediný človek, sktorým má zmysel sa porovnávať je tvoje včerajšie ja.

10. Odpúšťaj si

,,Neplač, že zapadlo slnko, lebo ti slzy zabránia vidieť hviezdy,“ povedal Albert Einstein. Netráp sa svojimi chybami a odpusti si. Ak sa nimi budeš pridlho trápiť, vôbec nebudeš sústredený a narobíš ďalšie chyby. Keď stúpiš v živote vedľa, analyzuj omyl, pouč sa z neho, ale nezabudni sa pohnúť ďalej.

11. Definuj si svoje hodnoty

Ak si presne neurčíš svoje hodnoty, niekto iný ti ich určí za teba. Vyhraď si čas na to, aby si sa mohol zamyslieť nad svojim životom. Urob si zoznam ideálne troch prioritných hodnôt, okolo ktorých chceš, aby sa krútil tvoj život. Následne sa zamysli či skutočne žiješ podľa toho, čo si napísal. Ak nežiješ podľa svojich hodnôt, zamysli sa, ako to čo najskôr napraviť.

foto: pexels.com

12. Každý deň hodinu čítaj

Ak budeš skutočne čítať každý deň počas celého roka, stráviš celých 15 dní za rok pri knihách. To je dosť času, aby si absorboval nejaké vedomosti, ktoré ťa v živote posunú ďalej.

13. Zbav sa zbytočností

Ak si kreatívec, ktorého inšpiruje miestnosť plná neporiadku tento bod pravdepodobne nie je pre teba. V opačnom prípade sa odporúča zbaviť sa všetkých vecí, ktoré nie sú vyslovene praktické alebo v tebe nevyvolávajú radosť. Jednou z výhod je, že prázdnejšie izby sa ľahšie upratujú. Preplnené miestnosti môžu pôsobiť na niektorých jednotlivcov stresujúco.

14. Nesúď ostatných ľudí

Sme ľudia a každý máme svoje chyby. Tým, že budeš ľudí odsudzovať si nepomôžeš. Skús namiesto toho prejaviť trocha empatie a hneď uvidíš, aký bude svet krajší.

 

zdroj:businessinsider.com

Pridať komentár (0)