14 znakov, ktoré odhalia, že sa tvoji zamestnanci chystajú dať výpoveď

  • Súčasná doba priam nahráva striedaniu rôznych zamestnaní. Nie je výnimkou, keď človek vystrieda niekoľko pracovných pozícií v priebehu pár rokov
  • Je však iné, keď odíde bežný zamestnanec, ktorý chodí do práce, len aby zarobil peniaze a iné keď sa jedná o dôležitého pracovníka
  • Preto si treba všímať podozrivé zmeny v správaní takýchto zamestnancov, aby zamestnávateľ predišiel nepríjemnému prekvapeniu v podobe výpovede
výpoveď
flickr
  • Súčasná doba priam nahráva striedaniu rôznych zamestnaní. Nie je výnimkou, keď človek vystrieda niekoľko pracovných pozícií v priebehu pár rokov
  • Je však iné, keď odíde bežný zamestnanec, ktorý chodí do práce, len aby zarobil peniaze a iné keď sa jedná o dôležitého pracovníka
  • Preto si treba všímať podozrivé zmeny v správaní takýchto zamestnancov, aby zamestnávateľ predišiel nepríjemnému prekvapeniu v podobe výpovede

Dobrú spoločnosť držia nad vodou zamestnanci. Každá firma ich má dva druhy. Jedna skupina chodí do práce iba preto, aby zarábala peniaze. V skutočnosti ich tu však okrem toho nič nedrží. Druhá skupina je tvorená ľuďmi, ktorých práca naozaj baví a sú ochotní veľa obetovať.

Ktorá z týchto skupín má väčší podiel na úspechu spoločnosti? Samozrejme, tá druhá. Ak opustí firmu pár špičkových zamestnancov, pocíti to. Ak odíde priemerný zamestnanec, nič sa nezmení. Ako sa vyhnúť rizikám, že tvoju firmu nečakane opustia kvalitní zamestnanci? Pozoruj ich správanie. Práve na základe toho sa dá odhadnúť, či sa máš pripraviť na najhoršie. Všímaj si hlavne nasledovné zmeny.

Menia imidž

Nárazová zmena imidžu k lepšiemu môže byť spájaná s tým, že dotyčný zamestnanec navštevuje pohovory u konkurencie pred alebo po pracovnej dobe.

Začnú si brávať viac voľna

Ak si tvoj zamestnanec začne brať viac voľna ako predtým, je tu podozrenie, že si môže hľadať inú prácu. Nejedná sa o voľno, ktoré trvá dva týždne v kuse, ale o nárazové voľné dni.

zamestnanci

Upadá ich záujem o prácu

Ak si všimneš, že niektorí aktívni pracovníci sa zrazu začali správať inak a ich záujem poklesol, môže to byť ukazovateľ, že ich práca prestáva baviť.

Chýba im zmysel pre humor

Na mnohých pracoviskách, kde je dobrý kolektív častokrát panuje hravá a humorná atmosféra. Ak sa zrazu nejaký jedinec začne správať úplne inak ako sa správal predtým, nemal by si to brať na ľahkú váhu.

zamestnanec

Majú v sebe pocit viny

To, že niečo nie je v poriadku, ľahko odhalíš na základe reči tela a výrazu tváre. Pracovník môže mať pocit viny práve vtedy, ak sa chystá zmeniť svoje zamestnanie.

Pôsobia, ako keby mali stále zlý deň

Títo zamestnanci sú neustále vo „vážnom stave“. Keď sa s nimi rozprávaš, počúvaš iba to, aký majú zlý deň. Ak je človek negatívne naladený, môže to znamenať, že ho nebaví ani práca, a keby mohol, tak tam radšej ani nechodí.

kancelária

Začnú sa správať podozrivo

Ak sa začnú zamestnanci správať z ničoho nič úplne inak ako predtým, môže to značiť, že majú plány opustiť svojich chlebodarcov. Pre príklad, ak sa začne stretávať skupina zamestnancov, ktorí si v minulosti nemali čo povedať, maj oči na stopkách.

Prežívajú nečakanú zmenu v súkromnom živote

Ak životnú cestu zamestnancov preruší nejaká nečakaná skutočnosť, je tu možnosť, že budú hľadať inú prácu. Môže sa napríklad jednať o nutnosť sťahovania alebo o kúpu novej nehnuteľnosti, na ktorú potrebujú vyšší obnos peňazí.

práca

Ich pracovný výkon klesá rapídnym tempom

Ak sa príkladný pracovník začne správať inak a jeho pracovný výkon začne klesať, niečo sa určite deje. Je možné, že zamestnanec je prepracovaný a vyhorel. V tom prípade by si možno zaslúžil dlhodobé voľno. Je však možné, že už pozerá po inej alternatíve.

Správajú sa inak počas konfliktných situácií

Ak zamestnanec predtým riešil konfliktné situácie tak, že bol ticho a teraz je ako neriadená strela, je tu pravdepodobnosť, že mu na dobrých vzťahoch už veľmi nezáleží a je na odchode.

práca

Neradi hovoria o vzdialených cieľoch firmy

Pri otázke na to, aký majú názor na dlhodobé ciele firmy sa začnú správať vyhýbavo a nevedia dať jasné stanovisko. Pravdepodobne sa tak už o pár mesiacov vidia v inej práci.

Firmou sa o nich šíria rôzne fámy

Ak tvoji zamestnanci prídu za tebou s tým, že majú podozrenie, že sa niečo zmenilo s ich kolegom alebo skupinou ľudí, môže na tom naozaj niečo byť. Neber preto tieto informácie na ľahkú váhu.

Ich pracovná komunikácia je chabá

Vyzerá, že majú svoj svet a vôbec nekomunikujú s okolím pomocou e-mailov alebo telefónu. Možno chcú čoskoro zmiznúť ako para nad hrncom.

Neustále menia svoj pracovný rozvrh

Ak z ničoho nič zmenia svoj prístup a pracovný rozvrh, tak sa môže niečo diať. Napríklad začnú chodiť do práce neskôr a pracujú až do večera, prípadne naopak. Môže to znamenať, že chodia na pohovory ku konkurencii, pričom nechcú znížiť svoj pracovný výkon.

zdroj: businessinsider.com

Najnovšie video