15 dôvodov, prečo nechceš makať vo Facebooku

Lukáš Timko / 12. júla 2015 / Lifehacking

Facebook je často hodnotený ako jedno z najlepších miest na prácu v technologickom priemysle. Koniec koncov, zamestnanci si zarobia fakt slušné peniaze a Facebook je na portáli Glassdoor ohodnotený ako najlepší zamestnávateľ na svete.

 

 

Nie zlé, však?

Omyl. Aspoň podľa viacerých súčasných a bývalých zamestnancov, ktorí na Quore rozprúdili zaujímavú debatu. Údajne nie je všetko tak, ako sa na prvý pohľad zdá.

Samozrejme to, že sa na internete objavilo niekoľko sťažností neznamená, že celý Facebook je zlý. Sú to len názory malej skupiny ľudí a tieto problémy má napokon každá firma na svete.

 

 

Tu je 15 argumentov, prečo by si nemal chcieť pracovať vo Facebooku:

 

6 týždňov v roku v pohotovosti 24/7

Počas pohotovosti na telefóne sú technici zodpovední za správny chod všetkých súčastí. “Musím mať pri sebe telefón nonstop a okamžite reagovať. Hoci spím.” – Keith Adams, Facebook technik.

 

Žiadna profesionalita

“Vo väčšine firiem existuje stena medzi pracovnou osobnosťou a mojou vlastnou osobnosťou,” tvrdí anonym. “Kultúra Facebooku chce, aby sme boli sami sebou, takže firme chýba profesionalita.”

 

Management kašle na tím, všetci idú na seba

Každý vo firme sa stará o osobný úspech, miesto aby makali ako tím. Aspoň tak opisuje situáciu bývalý anonymný zamesnanec. “Schopnosť motivovať masy sa vo Facebooku príliš necení. A nemôžem to povedať len o svojom manažérovi. Väčšina lídrov tam je takých. Sústreďujú sa len na seba.”

 

Organizácia je katastrofálna

Zamestnanci tvrdia, že je ťažké robiť dobré veci, keď ste v tíme so 4 tísic ľuďmi. Určite ťažšie, ako keď je vás 500.

“Strašne rýchlo rastieme a pritom sa nikto nestará o nejakú organizáciu či stabilizáciu.”

 

 

Zamestnanci zažívajú so známymi peklo

Manželka bývalého zamestnanca tvrdí, že jej manžel donekonečna počúval sťažnosti rodiny a známych na Facebook. Len preto, že tam pracoval.

“Aj ja ako manželka som bola donekonečna otravovaná, ako vyriešiť problém s Facebookom. Veď som vydatá za niekoho kto tam pracuje, tak to určite viem.”

 

Keď sa veľká firma snaží hrať na „startup“

Jeden z bývalých zamestnancov tvrdí, že hoci je Facebook obrovská firma, stále sa snaží tváriť ako mladý startup. “Je to ako z toho filmu s Adamom Sandlerom, kde je starý, ale hrá sa na tínedžera. Proste divné.”

 

Nevedia, čo chcú

“Posledný deň mojej stáže rozhodli, že projekt vlastne vôbec netreba prerábať,” tvrdí bývalá stážistka, ktorá počas celej stáže pracovana na redizajne a kódení konkrétneho projektu.

“Ak by mali jasnejšiu víziu, mohla som priniesť firme oveľa viac vylepšení.”

 

Nezarobíš milióny a nevybuduješ si nič vlastné

To len na pripomenutie.

Možno makáš pre brutálnu firmu, no stále makáš pre to, aby si niekomu inému splnil jeho sny.

 

Najhoršia pracovná skúsenosť v živote

“Zaskakoval som za ženu na materskej dovolenke. Nikto mi nepovedal, čo mám robiť, za to som musel pracovať s dvoma najhoršími lídrami, akých som kedy v živote zažil,” anonymne tvrdí bývalý zamestnanec.

 

 

 

Povýšeneckí kolegovia

Bývalý zamestnanec tvrdí, že jeho kolegovia boli všetko len nie príjemná spoločnosť.

“Tón ich hlasu zvykol byť povýšenecký, ako by mali mať vždy pravdu. Ľudia boli snobskí, neprístupní a drzí.”

 

Nezmyselné úlohy

Jeden anonym, ktorý sa predstavil ako bývalý zamestnanec tvrdí, že musel robiť neuveriteľné veci. “Chovali sa ku mne ako k odpadu a nechávali mi robiť úplne nevhodné veci (napríklad som musel šéfovi oddelovať bielizeň, pričom nechýbalo špinavé spodné prádlo jeho ženy).”

 

Nejasné inštrukcie, žiadny feedback

Po tom, čo zamestnanec strávil 10 dní dodržiavaním nejasného, no prísneho plánu, nikto z tímu mu nebol schopný dať feedback.

“Tak som sa rozhodol, že odídem.”

 

Mark a Sheryl majú len dve povinnosti: Sex a kopírovanie

Odkazujúc na zakladateľa a CEO Marka Zuckerberga a COO Sheryl Sandberg, zamestnanec sa sťažuje, že táto svätá dvojica trávi príliš veľa času “mimoškolskými aktivitami” a kopírovaním konkurencie.

 

Kľúčové rozhodnutia bez vedomia tímu

Philip Su, softvérový technik z Facebooku, vypublikoval na svojom blogu post o tom, v čom sa Facebook od iných firiem líši.

“Rozhodnutia robili technici, dizajnéri. Ale aj stážisti. Všetko bez toho, aby o tom povedali manažérom. Každý si robil svoje. Takto korporácie predsa nefungujú!“

 

Obrovské množstvo e-mailov

Bývalý zamestnanec Thomas Moore tvrdí, že denne mu do schránky prišlo aj 1,600 mailov z internej komunikácie.

Moore ďalej dodáva, že nemá rád status pseudocelebrity len preto, že niekto pracuje vo Facebooku. “Chýbajú mi tie dni, keď sa ľudia odpovedali len: Facebook? To je čo?”

 

 

zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)