15 vecí, ktoré by si mal dosiahnuť do tridsiatky

Lukáš Timko / 30. januára 2016 / Lifehacking

Stráviť deň na nuda pláži, zabávať sa celú noc v zahraničnom meste, vyliezť na najvyšší kopec v krajine – takýchto cieľov a dobrodružstiev nájdeme na takmer všetkých zoznamoch vecí, ktoré by si mal spraviť predtým, ako osláviš tridsať rokov.

Ale čo tvoj profesionálny to-do list?

Prinášame ti 15 vecí, ktoré by mal neohrozený profesionál dosiahnuť do svojej tridsiatky:

 1. Dostať výpoveď

Dostať výpoveď na začiatku tvojej kariéry dokáže byť brutálne silná životná skúsenosť, no môže ťa aj zobudiť a nakopnúť k dôležitej zmene. Výpoveď občas aj napovie, že kariéra, ktorú si si zvolil, nemusí byť tá správna cesta pre teba. Okrem toho, ťa to naučí vždy myslieť aj na zadné vrátka.

tyro_to_the_new_world

 

 1. Skončiť so zlou prácou

Život je príliš krátky na to, aby si robil prácu, ktorú nenávidíš a práve v tvojich dvadsiatych rokoch by si mal toto riziko podstúpiť.  Podľa odborníkov, by si mal vymeniť svoju nikam-nesmerujúcu prácu za menej platený job, ktorý budeš mať rád alebo založiť si vlastný biznis.

Ešte predtým, ako zavrhneš možnosť založiť si svoj vlastný biznis, pamätaj: žijeme v digitálnom veku a ak máš srdce, si aktívny a trpezlivý, tak môžeš vyžiť z práce na internete.

 

 1. Napíš si svoje vízie

Mal by si vedieť, kam chceš ísť. Tvoja vízia nepotrebuje siahodlhé texty a vysvetľovanie. Jednoducho napíš to, čo chceš dosiahnuť. Vo svojej vízii môžeš odpovedať na otázky ako: „Ako sa chcem cítiť v práci?“ „Ako pozitívne ovplyvňuje práca môj život a životy ostatných?“ a „Čo ma na mojej práci uspokojuje?“

 

 1. Nauč sa vlastniť svoj čas

Time management je zručnosť, ktorú by si si mal osvojiť kým dosiahneš tridsiatku. Keď si čerstvý absolvent a začneš pracovať, tak je normálne, že nič nestíhaš a robíš všetko a pre všetkých. No keď vedieš tím, tak nie je v poriadku, keď si nevieš nájsť čas pre seba a svoje nápady.

Čas sú peniaze a žiadna spoločnosť nebude spokojná, keď uvidí ako sa plytvá peniazmi. Naučiť sa do tridsiatky byť efektívnym je dôležité pre tvoj profesionálny rast a zlepšenie efektívnosti ťa zviditeľní v očiach tvojich nadriadených.

ITV STUDIOS PRESENTS MR SELFRIDGE SERIES 4 Pictured: SACHA DHAWAN as Jimmy Dillon. This image is the copyright of ITV and is for one use only in relation to MR SELFRIDGE.

 

 1. Buď pripravený na small-talk

Ak rozumieš svojej vízii, tak by si mal byť schopný vysvetliť ju aj ostatným.

Je fajn, ak ľudom povieš, že si copywriter, alebo že pracuješ ako finančný analytik, no takto nikoho nezaujmeš a nikoho neinšpiruješ k tomu, aby sa ťa pýtal ďalšie otázky.  Ak sa ťa ľudia spýtajú na tvoju prácu, odpovedaj im „čo“, „kto“ a „ako“. Neboj sa prezradiť, čo ťa ženie dopredu, typy ľudí, ktorým pomáhaš a čo pre nich robíš.

 1. Staň sa expertom

Kým dosiahneš krásnych tridsať rokov, dlhuješ sám sebe poznanie svojich schopností. Z profesionálneho uhla pohľadu je veľmi dôležité, aby si bol expertom v konkrétnej oblasti. Nebuď len človekom pre všetko ale staň sa v niečom jedinečný.

 1. Nauč sa vďačne prijať odmietnutie

Odmietnutie nie je príjemné, no je súčasťou tvojho života. Ak sa tak stane, nerob z toho veľkú vec. Nemíňaj svoju energiu alebo sebaúctu na osobu, ktorá si to nezaslúži. Len ťa to bude ešte viac mrzieť a budeš vyzerať ako hlupák.

man-being-interviewed-in-conference-room-1

 

 1. Zriaď si knihu víťazstiev

Toto bude miesto, kde si budeš písať všetky komplimenty, ktoré dostaneš za svoju prácu a svoje víťazstvá a úspechy. Keď to budeš mať na jednom mieste, bude ľahšie pre teba formulovať to, čo vieš robiť dobre a akú pridanú hodnotu dokážeš poskytnúť.

Nabudúce, keď budeš musieť napísať svoje pracovné hodnotenie alebo budeš chcieť napísať motivačný list, vytiahneš svoju knižku a o inšpiráciu nebude núdza.

 1. Pošli email niekomu, koho obdivuješ

Či už osoba, ktorú obdivuješ, napísala tvoju obľúbenú knihu, zmenila podnikovú kultúru alebo spravila dobrý skutok, mal by si jej napísať a poďakovať sa za inšpiráciu. Často ľudia nenapíšu nič, pretože si myslia, že to aj tak nebude čítať. Niekedy sa aj také osobnosti potešia drobnosti akou je obyčajné: „Ďakujem, za inšpiráciu“.

 

 1. Sprav neziskový projekt

Tvoj pracovný sen, môže zmeniť tvoju budúcu kariéru. Navrhni, že chceš naplánovať firemný večierok alebo opraviť škôlku. Takto sa ľahko môžeš dostať k niečomu, čo ťa baví a dokonca si aj na malú chvíľu oddýchneš od práce. Ak si nie si istý, či ti to šéf schváli, tak si priprav vo svojom voľnom čase všetky informácie a potom choď za ním. Okrem toho si to môžeš hodiť aj do životopisu.

 1. Buď otvorený

Namiesto toho, aby si držal svoje nápady v hlave a potom ich potichu povedal šéfovi, povedz ich radšej pred všetkými a na mítingu. Keď sa ti budú spolupracovníci sťažovať na problém, spýtaj sa ich: „Ako ti môžem pomôcť?“. Neboj sa pochváliť svojich kolegov pred svojim šéfom.

Práve toto si budú ľudia na tebe pamätať.

networking
 1. Staň sa skvelým komunikátorom

Je smutné, že sa veľa ľudí nesnaží zlepšiť svoje komunikačné schopnosti a práve z toho dôvodu ich kariéra trpí. Kým dosiahneš tridsať rokov, mal by si byť schopný povedať svoje myšlienky efektívne, presne a jednoducho. Chabé vyjadrovacie schopnosti sú neospravedlniteľne.

Čokoľvek napíšeš alebo povieš reprezentuje tvoju osobu.

 

 1. Nauč sa vytvárať nové kontakty

Možno to nemáš rád, alebo zbieranie kontaktov je jednou z najdôležitejších vecí pri budovaní tvojej profesionálnej kariéry. Výskum dokázal, že existuje priama korelácia medzi strategickým zbieraním kontaktov a raste príjmu.

Aby si sa stal efektívnym vo vytváraní nových kontaktov, musíš vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

 

 1. Kontroluj svoju prítomnosť na sociálnej sieti

Nedovoľ svojmu Facebookovskému profilu povedať veci tvojmu potencionálnemu zamestnávateľovi alebo klientovi. Namiesto Facebooku si radšej založ blog a uprav/aktualizuj si svoj LinkedIn profil.

 

 1. Priprav sa na konflikty

Konflikty sú všade, preto by si sa ich mal naučiť zvládať. Ak chceš byť efektívny, musíš sa naučiť prijať konflikt s pokojom a za každých okolností zachovať chladnú hlavu. Nechceš predsa, aby si ťa ľudia pamätali preto, že si v práci niekomu zlomil nos.

mark-zuckerberg-facebook-f8-753

Zdroj: businessinsider.com

Pridať komentár (0)