17 zlých e-mailových návykov, za ktoré ťa budú ľudia nenávidieť

Ľubica Mervová / 27. apríla 2016 / Business

E-mailov všetci denne dostávame a odosielame množstvo. Niekedy si pritom ani neuvedomujeme svoje zlé návyky v rámci e-mailovej komunikácie, ktoré však môžu ostatných odradiť. Platí to hlavne pri oficiálnych e-mailoch, či newslettroch. Pokiaľ sa zbavíš nasledovných návykov, si na dobrej ceste k vyššej čítanosti tvojich správ.

 1. Posielanie urgentných e-mailov, ktoré nie sú urgentné

V predmete – POZOR! Dôležité!, prípadne niečo podobné, čo núti človeka otvoriť e-mail. A v tele správy sa dozvieme, že zase iba predávaš nový produkt, poprípade musíme poslať správu ďalším 10 kamarátkam, lebo inak nás v noci zožerie ružový jednorožec a podobne. Keď neskôr budeš naozaj posielať dôležitú správu, nikto ju už otvárať nebude.

 

 1. Byť príliš ležérny

Tón tvojej správy vypovedá o vzťahu s príjemcom,  keďže sa nevidíte, tón je možné vyčítať z jednotlivých prvkov. Pri veľkej snahe pôsobiť uvoľnene však môžeš prekročiť hranicu a pôsobiť neseriózne. Vyvaruj sa teda výkričníkom, smajlíkom, farebnému písmu a rôznym skratkám. Hlavne pri komunikácii so staršou generáciou. Písať napríklad formálnejší e-mail staršej osobe neodporúčame v štýle: „Zdravím :D, vaša objednávka bola dnes expedovaná a dorazí k vám asap. :P Btw, ak by bol nejaký problém, kľudne sa ozvite!!!“

sunglasses-hand-smartphone-desk

foto: businessinsider.com

 1. Byť príliš strnulý

Na druhej strane nechceš pôsobiť ako robot. Občas je fajn pridať trochu nadšenia do správy a neodpisovať „OK“, „v poriadku“ alebo inak sucho a jednou vetou. Tak isto, keď si vymieňate už piaty e-mail v jeden deň, nie je nutné každý začínať slovami Dobrý deň a končiť S pozdravom. Môže to potom pôsobiť, že tvoje e-maily sú automaticky generované.

 

 1. Odpovedať skupinovo

Ak si dostal skupinový e-mail, napríklad od niekoho kto organizuje nejakú akciu, skús neodpovedať skupinovo všetkým, ale iba samotnému organizátorovi. Nikoho nezaujíma, že sa dostavíš o pol hodinu neskôr, alebo chceš zobrať so sebou aj frajerku, či podobné veci.

000912

foto: abc.net.au

 1. Odosielať kópie bez súhlasu

Kvôli zdieľaniu informácií bez súhlasu autora si môžeš narobiť aj problémy. Ak napríklad prepošleš e-mail s osobnými informáciami od tvojho šéfa svojim kolegom, prípadne e-mail, kde niekto niečo o niekom hovoril a ty to nutne musíš poslať ďalej, lebo bez klebiet nevieš žiť. Nediv sa potom prípadným problémom z oboch strán.

 

 1. Odosielaním skrytej kópie

Ak posielaš hromadný e-mail a odošleš skrytú kópiu niekomu, kto na tvojom zozname oficiálne nemá figurovať, nevzbudzuje to veľkú dôveru. Radšej mu e-mail odošli zvlášť a nebude sa zamýšľať, prečo si ho vyradil z oficiálneho zoznamu.

 

 1. Používať neurčitý predmet správy

Predmet typu „Ahoj“, „To som ja“, „Ozývam sa“ prípadne e-mail bez predmetu nenapovie nič o tom, čo potrebuješ riešiť. O to menej je pravdepodobné, že dostaneš odpoveď. Najmä keď niekto dostáva stovky e-mailov denne a otvára si len tie prioritné. Predmet správy slúži na to, aby si v skratke naznačil o čom píšeš a aby si zaujal príjemcu.

inbox-003-2040.0.0

foto: theverge.com

 1. Posielanie príliš veľa osobných e-mailov

Stále sa nájdu ľudia, ktorí hromadne rozosielajú kolegom a známym vtipy, motivačné obrázky a dojemné príbehy. Dúfame, že ty medzi nich nepatríš. Ak máš potrebu rozosielať tento typ e-mailov, posielaj ho naozaj len blízkym osobám, u ktorých vieš, že padnú na úrodnú pôdu. Pre ostatných to môže byť otravné, hlavne, keď je tých správ denne niekoľko.

 

 1. Byť nepríjemný

Pre niektorých môže byť lákavé takmer anonymne si vyliať zlosť, byť ironický, či arogantný, napríklad, keď čakáš na dôležité informácie, ktoré nechodia, alebo riešiš nejaký problém. Všetko sa vždy dá riešiť aj s trochou diplomacie, hlavne vtedy, ak nevieš s určitosťou povedať, kde nastala chyba. Človeku na druhej strane sa mohlo niečo stať, mohol ochorieť a preto ti neodpovedá. Za chybu mohol byť zodpovedný jeho kolega, nemusíš byť hneď nepríjemný.

outlookwebmailfinal_1020.0

foto: vox-cdn.com

 1. Byť odmeraný

Ak píšeš niekomu koho poznáš, tak sa vyjadruj ako chceš, ale pri oficiálnej komunikácii s kolegami, či klientmi používaj slová ako ďakujem, prosím, prajem pekný deň a podobne. Budeš pôsobiť prívetivejšie.

 

 1. Smiešna e-mailová adresa

Ak používaš e-mail aj na iné veci, než písanie kamarátom či rodine a teda vybavuješ nielen pracovné veci, ale aj súkromné s cudzími ľuďmi, názov adresy typu [email protected] nebude pôsobiť dobre.

 

 1. Početné preklepy

„Odoslané z môjho smartfónu“ neospravedlňuje správu plnú preklepov, na ktoré druhá strana potrebuje trikrát viac času, aby ich rozlúštila a možno ich v konečnom dôsledku aj tak nepochopí. Chápeme, že si nevieš vypnúť autocorrect, aj to, že sa ponáhľaš, ale pokiaľ nepíšeš kamoške, tak si skús správu, predtým než ju odošleš, po sebe aspoň raz prečítať .

17612230684_8b80334288_b
 1. Odosielanie e-mailov o 3:00 v noci

Odosielania e-mailov v noci môže v prijímateľovi vzbudzovať rôzne teórie o tvojej osobnosti. Napríklad, že si workoholik, ktorý nemá život, sociopat, čo funguje iba v noci, aby sa nemusel stretávať s ľuďmi alebo, že si vtieravý. Navyše, ak má niekto zapnuté notifikácie e-mailov na telefóne, môžeš ho zobudiť. Tiež ti určite poďakuje. Ak ťa teda v noci chytí inšpirácia, ulož si ten e-mail do konceptov a pošli ho radšej ráno.

 

 1. Otravná interpunkcia

Výkričníky používaj opatrne, keďže vo väčšej miere môžu byť otravné a môžeš pôsobiť príliš emotívne. Často používané výkričníky sú vraj aj prejavom nevyzretej osobnosti. Takisto tri bodky za každou vetou… Treba si asi osviežiť pamäť a pripomenúť si, čo tri bodky za vetou znamenajú a kedy je vhodné ich používať.

 

 1. Neprofesionálne fonty

Verím, že si veľký estét a chceš, aby aj tvoje e-maily boli krásne. Ružový Comic Sans však nie je to pravé, čím by si ho mal skrášliť. Všeobecne by si mal používať veľkosť písma 10 – 12fonty ako Arial, Calibri, alebo Times New Roman, farbu klasicky čiernu. Ak potrebuješ vyzdvihnúť niektoré informácie, použi bold. Tým nič nepokazíš a nebudeš pôsobiť ako nevyzretá teenka.

b2696cff46c7624074681ec426588886

foto: pinterest.com

 1. Príliš dlhé e-maily

Väčšina ľudí trávi čítaním e-mailu pár sekúnd. Nikomu sa nechce čítať tvoje výlevy na celú A4. Navyše,dlhý ,súvislý text je ťažko čitateľný. Ak nutne musíš napísať dlhý e-mail, skús informácie členiť do odsekov, prípadne do číselného zoznamu, či odrážok a dôležité informácie vyzdvihni boldom alebo kurzívou.

 

 1. Posielanie nevyžiadaných e-mailov

Ak budeš niekomu každý týždeň posielať nevyžiadaný newsletter o úžasnej hydroizolácii, ktorú ponúkaš a budeš mu ho posielať napriek tomu, že sa z newslettra už trikrát odhlásil, jediné čo môžeš očakávať je najbližšia návšteva SOI.

email_spam

foto: mautic.com

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: concourse.io

Pridať komentár (0)