18 trikov na šikovné používanie Facebooku

Alexandra Dulaková / 20. novembra 2015 / Lifehacking

Využívanie najväčšej sociálnej siete na svete asi nikto z nás nepovažuje za umenie, ale stále existuje veľa malých pomôcok a vymožeností, o ktorých nevie úplne každý a ktoré ti používanie Facebooku môžu zásadne spríjemniť a zjednodušiť. Ak patríš medzi tých, ktorí chcú mať z užívania maximum a zároveň si chcú ako-tak ustrážiť súkromie, nasledovné rady ti určite padnú vhod.

 

Či už používaš Facebook radšej ako mobilnú aplikáciu, alebo ako webovú stránku, tieto veci sa ti môžu zísť.

 

1. Ulož si zaujímavé správy z news feed-u na neskôr

Tak ako mnohé iné sociálne siete, aj Facebook ponúka možnosť pre tých, ktorých niečo zaujme, no nemajú na to aktuálne čas. Môžeš si takto na neskôr uložiť fotky, videá, články, odkazy, miesta, a mnohé iné. Vo svojom profile ich potom nájdeš pod označením „saved„. Ak sa ti naopak nejaký post nepáči, či už ho vyprodukovala like-nutá stránka alebo jeden z priateľov, pod tou istou ikonkou môžeš vybrať možnosť „I don’t like this post„. Podľa týchto informácii bude Facebook lepšie vedieť, aké odkazy a články ti nabudúce zverejniť na news feed. 

 

 

2. Navždy odmietni ponuky na hranie Candy Crush

Všetci vieme, ako veľmi otravné dokážu byť tieto pozvania. Nie, nechcem ti pomôcť sadením mrkvy vo Farmville a nechcem ani si zahrať hrať žiadnu inú hru. (Chcem radšej stalkovať bývalú spolužiačku/spolužiaka zo strednej.) Nie je problém, dá sa to vybaviť. More > settings > account settings > notifications. V notofikáciach si vyber zložku „mobile“ a následne odškrtni to osudné „application invites“. A máš naveky pokoj.

 

3. Namiesto profilovky GIF, namiestno obyčajnej fotky filter

V mobilnej aplikácii, ktorá má priamy prístup na funkciu fotoaparátu, klikni na vlastnú profilovku a následne vyber možnosť „take a new profile video„. Priebeh je veľmi jednoduchý a výsledok síce asi novú pracovnú ponuku nepriláka, ale aspoň vyzerá zaujímavo. Čo si budeme klamať, vytvárať vlastné GIF-ky je proste super. A ak zverejňuješ fotku, ktorá ti príde fádna, môžeš ju ozvláštniť filtrom. Keď ju zverejňuješ, prejdi po nej prstom doprava alebo doľava a filtre podobné tým instagramovským sú na svete. Podobne ako na Snapchate, aj tu môžeš fotky ozdobovať rôznymi emojis. 

 

 

4. Sleduj, čo patrí na Facebooku medzi najsledovanejšie správy

Ak chceš vždy vedieť, na čo sa sústredí väčšina sociálne sktívnych ľudí sveta a dostať sa tak najrýchlejšie k novým správam a udalostiam, je to veľmi jednoduché. Tzv. „trending“ news nájdeš keď do vyhľadávača na mobile napíšeš jednoducho „trending“ a na webe kliknutím na šípku hneď vedľa ikonky „news feed“. Budeš vedieť, o čom sa hovorí a budeš to mať hneď z prvej ruky, keďže sociálne média dnes hrajú v šírení správ kľúčovú rolu. 

 

 

5. Vyberaj si články a odkazy, ktoré sa načítajú rýchlejšie 

Ak máš slabý internet, takmer vyčerpané mobilné dáta, alebo ak sa ti jednoducho nechce preklikávať cez hordy reklám, všímaj si, či majú odkazy v pravom hornom rohu odkazu malú ikonku blesku. Ak sa tam nachádza, znamená to, že sa jedná o tzv. „instant article“. Tieto odkazy s načítavajú priamo v aplikácii Facebook bez toho, aby ťa presmerovali napr. do Safari alebo Google chrome. Ich načítavanie je celkovo desať krát rýchlejšie než pri iných odkazoch.

 

 

6. Vypni si automatické spúšťanie videí v news feed-e

Okrem toho, že to samozrejme tiež žerie baterku aj internet, môže byť táto funkcia nanajvýš otravná, najmä ak na video omylom klikneš a v nevhodnej situácii sa rovno spustí zvuk. Ak ti táto predstava nie je po vôli, zamier do nastavení > videos and photos > autoplay. Tam si môžeš vybrať presne za akých okolností chceš, aby sa videá spúšťali. 

 

7. Zaspomínaj si za udalosťami, ktoré sa odohrali presne v tento deň

Nemusíš ich hneď zverejňovať, ale možno ti občas tento spôsob nostalgie príde vhod. Stačí zájsť na facebook.com/onthisday, kde si môžeš rovno nastaviť aj to, ak niektorých ľudí v starých spomienkach nechceš vidieť. Napríklad nemilovaného ex, starých kamarátov z ktorých sa vykľuli patriotickí neonacisti, a podobne. 

 

8. Nájdi všetky posty, ktoré si v minulosti like-ol, share-ol, alebo okomentoval

Niekedy hľadáš starý článok, link, rozhovor, ale na news feede ani na profile už nie je. V tom prípade ho nájdeš pod tzv. „activity log“, kde sa ukladajú všetky tvoje kroky na sociálnej sieti.

 

9. Vyselektuj si ľudí a stránky, od ktorých nechceš prepásť ani jednu novinku

Či už ide o obľúbené médium, alebo o známeho človeka, chceš ohľadom neho vedieť všetko. To sa dá ľahko dosiahnuť: settings > more > news feed preferences. Ľudí a stránky, ktoré chceš mať pod drobnohľadom, označíš malou modrou hviezdou. Ak chceš zájsť ešte ďalej a byť vždy informovaný, keď tvoj obľúbenec niečo zverejní, stačí navštíviť jeho profil a pod kolonkou „friends“ kliknúť na „get notifications“. Poprípade ak chceš vidieť nielen to, čo títo ľudia zverejňujú, ale aj to, čo lajkujú a komentujú, do vyhľadávača stačí napísať „posts liked by/commented by XY“. Posledná funkcia však platí iba pre tvojich kamarátov. 

 

 

10. Rozlišuj medzi priateľmi a tými, čo len sledujú

Zatiaľ čo priateľmi na Facebooku sa ľudia stávajú až vtedy, keď je potvrdený friend request, sledovať druhých sa dá aj bez ich potvrdenia žiadosti. V takom prípade uvidia sledujúci len aktivity, o ktoré sa delíš s celou šírou verejnosťou, no ak je ti to aj tak proti srsti, funkcia sledovania sa dá úplne zablokovať. Account settings > follower settings. 

 

 

11. Skontroluj si, ako tvoj profil vidia cudzí ľudia

Je to funkcia dosť užitočná, či už z bezpečnostného hľadiska, alebo z profesionálnych dôvodov. Nie všetci by mali mať prístup ku všetkému. Aby sa ti tvoj profil zobrazil tak ako ho vidia ľudia, s ktorými na facebooku nie si priateľ, otvor si svoj profil a klikni v pravom spodnom rohu cover fotky na tri bodky vedľa „view activity log“ > „view as…“. Následne sa nežiadúcich informácii môžeš v nastaveniach zbaviť.

 

12. Vyber si ľudí, s ktorými sa o vlastné posty chceš deliť

Pri vytváraní nového statusu, zverejňovaní fotky, videa, alebo delenia sa o odkaz máš vždy na výber, s kým presne sa o tieto veci chceš podeliť. Príslušné menu nájdeš napravo dole v okne, do ktorého píšeš statusy a v mobilnej aplikácii to spravíš pod „edit privacy“. Dokonca dokážeš posty skryť pred konkrétnymi ľuďmi, tým že na využiješ okienko „custom privacy“ a v mobile „friends except“.

 

 

13. Skry si zoznam priateľov aj informácie o tvojom statuse

Ak nechceš, aby verejnosť videla, s kým sa kamarátiš, choď do friends listu a klikni na ikonku pera, kde môžeš následne všetko skryť. V „edit privacy“ si tieto informácie môžeš skryť aj pred priateľmi. Čo sa týka statusu, ak nechceš aby ľudia vedeli o tvojich romantických avantúrach, v sekcii „family and relationships“ si nastav možnosť videnia zmien a stavu na „only me“. Takto sa nielenže ľudia nedostanú k informáciam, ale ani sa im prípadné zmeny neobjavia na news feed-e. Všetci vieme, aké nepríjemné to môže byť.

 

14. Predstav sa ľuďom 

Na vlastnom profile máš možnosť vytvorenia krátkej biografie, ktorú môžeš editovať pod „my profile“ hneď vedľa základných informácii o mieste, z ktorého pochádzaš, kde pracuješ a kam chodíš do školy. Ďalej, ak si hrdým vlastníkom krkolomného mena, poprípade len mena, ktoré v zahraničí nevedia vysloviť, môžeš jeho správnu výslovnosť zverejniť. Túto možnosť nájdeš pri upravovaní profilu pod „details about you“. Ak chceš, môžeš k menu pridať prezývku, poprípade meno za slobodna. 

 

 

15. Urob si z Facebooku Google

V vyhľadávači nemusíš pátrať len po ľuďoch, stránkach a podujatiach – nájdeš v ňom všetko, čo kto kedy na tejto sociálnej stránke zverejnil – samozrejme, len ak zverejnil pre všetkých. Môžeš teda vyhľadávať aj slovné spojenia a zobrazovať sa ti budú rôzne druhy správ a postov.

 

16. Zbav sa postov od otravných ľudí

Ak ťa naozaj, ale naozaj otravujú fotky, statusy a odkazy zdieľané konkrétnymi ľuďmi, ale zároveň si ich z rôznych dôvodov nechceš/nemôžeš vymazať z priateľov, stačí, ak ich prestaneš sledovať. Pri ich profile si vyber možnosť „unfollow“ a už nikdy od nich neuvidíš nič, čo by ti zrýchlilo tep. 

 

17. Odbremeň sa od neustálych notifikácii o poste, ktorý si raz lajkol alebo okomentoval

Poznáme to snáď všetci – v dobrej viere sme niečo lajkli alebo rovno vyjadrili názor, no to sme ešte netušili, že sa tam následne rozprúdi živá a nekonečná diskusia, o ktorej samozrejme budeme podrobne informovaní. Je to jednoducho otravné. Vyriešiť sa to dá tak, že pri notofikácii o danej téme jednoducho klikneš na krížik „turn off“. A je po probléme.

 

 

18. Ak sa s Facebookom lúčiš, pre istotu si ulož dáta svojho profilu

 

Zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)