19 ikonických miest v Silicon Valley

Dárius Polák / 21. júla 2016 / Startupy

Ešte predtým, než nám Silicon Valley prinieslo iPod alebo tlačiareň od HP, bola táto oblasť, medzi San Franciscom a San Jose, ovocný sad. To je však už minulosť a ďalšia generácia technologických spoločností toto miesto úplne ovládla. Ak máš Silicon Valley po ceste, navštív tieto miesta predstavujúce históriu tohto jedinečného miesta.

Múzeum Intel

1

V múzeu nájdeš informácie o Moorovom zákone, prvom mikroprocesore Intelu a ako boli vyrábané silicon chipy (podľa ktorých dostalo Silicon Valley svoj názov). Nie je to síce také veľké historické počítačové múzeum, poskytne ti však solídne informácie o založení, histórii Intelu a Silicon Valley.

Adresa: 2200 Mission College Boulevard, Santa Clara, CA 95054

Web: Intel Museum

Facebook campus

2

Žiaľ, bez kamaráta pracujúceho vo Facebooku nemôžeš navštíviť campus zvnútra. Rovnako si nemôžeš ani zakúpiť nič z Facebook swag shopu, pretože je tiež vo vnútri. Turisti však bežne pózujú pred znakom celý deň.

Adresa: 1 Hacker Way, Menlo Park, CA 94025

Ale pokiaľ si už tam, určite sa pozri, čo je napísané odzadu

3

Facebook sa nasťahoval do starého campusu Sun Microsystems a tým, že ich starý nápis nezmazal, si spoločnosť uctil. Je to dobrá pripomienka kolobehu tech spoločností v Silicon Valley.

Google Campus

4

Jediná tech spoločnosť s kolekciou sladkostí mimo svojich budov. Pri zastávke v Google campuse si určite všimneš všetky Android figuríny (vrátane posledného nougat-u). Žiaľ, obed zdarma si nemôžeš dať, pokiaľ nie si v sprievode zamestnanca.

Adresa: 1600 Amphitheatre Pkwy, Mountain View, CA 94043

Garáž HP

5

Rodné miesto Silicon Valley garáž HP bola domovom v prvých dňoch Hewlett-Packard spoločnosti. Dave Packard a jeho žena Lucille sa presťahovali na prvé poschodie v roku 1938, zatiaľ čo Bill Hewlett býval vzadu v kôlni. Potom, čo sa Hewlett oženil, sa garáž premenila na kanceláriu HP. Ako rodné miesto Silicon Valley bola pokrstená v roku 2007. Garáž a dom sú žiaľ pred návštevníkmi zavreté.

Adresa: 367 Addison Ave, Palo Alto, CA 9430

Webstránka: HP Garage Museum

Garáž Steva Jobsa

6

Veľa spoločností v Silicon Valley začalo v garáži, vrátane Apple. Steve Jobs v začiatkoch Apple býval u svojich rodičov a spolu so spoluzakladateľom Steveom Wozniakom vybudovali prvých 50 počítačov v tejto garáži, hoci Wozniak v poslednej dobe tvrdil, že garáž je „iba mýtus.“ Na tej istej ulici sa nachádza aj The Byte Shop, ktorý odkúpil práve prvých 50 Apple počítačov, každý za $500 dolárov.

Adresa: 2066 Crist Dr, Los Altos, CA 94024

Chef Chu’s

7

Nachádza sa v Los Altos. Tento obchod s cukrovinkami bol počas rokov zastávkou pre mnoho riaditeľov tech spoločností, menovite napr. Stevea Jobsa alebo bývalého CEO Intelu Craiga Barreta. Barret si dokonca ponechal koláčik pre šťastie a často sa odvolával na jeho správu – „Svet bude vždy prijímať talent s otvorenou náručou.“

Adresa: 1067 N San Antonio Rd, Los Altos, CA 94022

Webstránka: http://chefchu.com

Google garáž

8

Zakladatelia Google si v roku 1988 našli správne miesto. Susan Wojcicki, ktorá v tej dobe prenajímala garáž Larrymu Pageovi a Sergeyovi Brinovi, je v súčasnosti CEO Youtube. Spoločnosť si našla nové sídlo až potom, čo prišiel siedmy zamestnanec. Google túto garáž neskôr odkúpil, veľmi ju ale nevyužíva.

Adresa: 232 Santa Margarita Ave, Menlo Park, CA 94025

Historické múzeum počítačov

9

Je málo miest, kde sa dá zahrať originálny Pong, no toto múzeum je jedným z nich. Nachádza sa v strede Silicon Valley a zachytáva históriu od počítačov zaberajúcich celú miestnosť po dnešné smartfóny.

Adresa: 1401 N Shoreline Blvd, Mountain View, CA 94043

Webstránka: Computer History Museum

Buck’s of Woodside

10

Miesto, v ktorom raňajkovalo mnoho osobností tech sveta. Prvé demo PayPalu sa odprezentovalo tu, rovnako ako aj Hotmail. Majiteľ reštaurácie dokonca tvrdí, že prvé Tesla prototypy parkovali pred vchodom a ponúkali návštevníkom podiely v spoločnosti.

Adresa: 3062 Woodside Road, Woodside, CA 94062

Webstránka: Buck’s of Woodside

Sand Hill Road

11

Vyzerá to ako obyčajný komplex budov, je to však niečo viac. Každá tech spoločnosť, vrátane Microsoftu, Amazonu, Facebooku alebo Twitteru dostala investíciu od týchto venture kapitalistov. Reštaurácie sú doteraz dobrým miestom, kde si odchytiť investora. Hotel Rosewood nachádzajúci sa hneď vedľa ponúka turistom historické prehliadky.

Apple Campus Store

12

Nemôžeš vstúpiť do campusu Apple, dovolia ti však navštíviť obchod, ktorý nedávno prešiel redizajnom a má nové produkty (vrátane pera, ktoré nadizajnoval Jony Ive).

Adresa: 1 Infinite Loop, Cupertino, CA 95014

Webstránka: Apple store

Technologické múzeum inovácii

13

Tu sa dá nájsť všetka technológia, ktorú Silicon Valley vyprodukovalo. Môžeš si vyskúšať vytvoriť robota alebo pomocou počítača zmerať svoju náladu a aktivitu. V marci tohto roku otvorilo prvý národný bio-inžiniersky exponát, zameraný na vzdelávanie detí o biológii vďaka komplexu vyučujúceho pomocou blokov a hier.

Adresa: 201 S. Market Street, San Jose, CA 95113-2008

Webstránka: http://www.thetech.org/

Moffett Field a priľahlé výskumné centrum NASA14

Hangar One je jednou z najväčších štruktúr v Silicon Valley, pokrýva 8 akrov zeme. Budova bola taká veľká kvôli vzducholodi USS Macon, ktorá bola o 20 stôp menšia ako Hindenburg. USS Macon bola v roku 1935 zničená, no Moffett pokračovalo ďalej ako vojenské letisko.

Zatiaľ čo oblasť vlastní NASA a prenajíma ju Google, malé múzeum to operuje a predstavuje spomienku na minulosť.

Adresa: Moffett Field, Mountain View, CA 94043

Webstránka: Moffett Historical Society Museum a NASA Ames Research Center

Stanfordova univerzita

15

Univerzita, ktorá vyprodukovala mnoho šéfov a zamestnancov tech spoločností mala veľkú rolu v prvých dňoch Silicon Valley, pretože John Leland Stanford pomohol zaplatiť vývoj centrálnej pacifickej železnice.

Adresa: 450 Serra Mall, Stanford, CA 94305

Webstránka: Cantor Arts Center

Observatórium Lick

16

Cesta zo San Jose na Mount Hamilton ponúka prekrásne pohľady. Na vrchole sa nachádza observatórium, ktoré ponúka návštevníkom možnosť použiť obrovské teleskopy na sledovanie hviezd. Je však len zriedkakedy otvorené, pretože ho astronómovia stále využívajú. V roku 2014 tu bol vybudovaný prvý automatizovaný teleskop na študovanie planét mimo nášho solárneho systému, ktorý už našiel niekoľko planetárnych systémov.

Adresa: 7281 Mt Hamilton Rd, Mt Hamilton, CA 95140

Webstránka: ucolick.org

Coupa Cafe

17

Hneď vedľa Stanfordovej univerzity sa nachádza kaviareň, ktorá je miestom pre zakladateľov a investorov tech spoločností na stretnutia, testovanie, prácu na produktoch a samozrejme uzavretia obchodov.

Adresa: 538 Ramona St, Palo Alto, CA 94301

Webstránka: Coupa Café

165 University Ave

18

Táto kancelária sa považuje za zázračné miesto. Je totižto prvým sídlom Google, PayPal a ešte predtým tu fungoval Logitech. Na prízemí je síce teraz T-Mobile a čajovňa, no na poschodí je stále miesto pre startupy.

Adresa: 165 University Ave. Palo Alto, CA, 94301

Záhadný dom Winchester

19

Puška Winchester zarobila rodine nehorázne peniaze. Dedička Sarah Winchester postavila tento domov v San Jose, tvrdila však, že ju prenasledovali duchovia všetkých ľudí, ktorý boli zastrelení Winchestrovkou.

Konštrukcia tohto domu začala v roku 1884 a pokračovala aj po jej smrti v roku 1922. Počas toho obdobia sa postavilo 500-600 izieb, ostalo však už len iba 160.

Adresa: 525 S Winchester Blvd San Jose, CA 9512

Webstránka: Winchester Mystery House

zdroj: businessinsider.com, zdroj titulnej fotografie: theknot.com, zdroj fotografií: businessinsider.com

Pridať komentár (0)