Čo si musíš skontrolovať predtým, ako si kúpiš balenú vodu

  • Čo vieš o rizikách spojených s nákupom rôznych druhov plastových fliaš? Je pravdepodobné, že ti nikto nikdy nepovedal všetky detaily, ktoré potrebuješ vedieť, aby si sa postaral o svoje zdravie.
600
  • Čo vieš o rizikách spojených s nákupom rôznych druhov plastových fliaš? Je pravdepodobné, že ti nikto nikdy nepovedal všetky detaily, ktoré potrebuješ vedieť, aby si sa postaral o svoje zdravie.

Na každej fľaši by malo byť presne uvedené, z akého druhu plastu je vyrobená. Táto informácia je veľmi dôležitá, pretože každý druh plastu obsahuje chemikálie, ktoré môžu spôsobiť rôzne stupne poškodenia ľudského tela. Druh plastu je uvedený v podobe písmen a číslic, ako je znázornené na obrázku:

330755-R3L8T8D-650-1033-11

foto: brightside.me

A toto znamenajú:

PET alebo PETE

PET je jedným z najčastejšie používaných plastov v spotrebnom tovare, nachádza sa vo väčšine fliaš na vodu a nealkoholické nápoje a v niektorých obaloch. Je určený na jedno použitie. Opakované použitie zvyšuje riziko vylučovania a množenia baktérií. Tieto fľaše môžu uvoľňovať ťažké kovy a chemikálie, ktoré majú vplyv na hormonálnu rovnováhu. PET plast je ťažké dekontaminovať a riadne čistenie vyžaduje škodlivé chemikálie.

 

HDP alebo HDPE

HDPE je tuhý plast používaný na výrobu fliaš, na saponáty a olej, výrobu hračiek a niektorých plastových vriec. Tento druh plastu neuvoľňuje prakticky žiadne chemikálie. Odborníci odporúčajú výber takýchto fliaš pri nákupe balenej vody, pretože sú pravdepodobne najbezpečnejšie (a teda obsahujú najčistejšiu vodu) spomedzi ostatných na trhu.

A woman buys bottled water imported from France at a convenience store in central Tokyo March 23, 2011. Japanese authorities advised against allowing infants to drink tap water in Tokyo due to raised radiation levels and the United States became the first nation to block some food imports from Japan. The crisis at the tsunami-smashed nuclear power plant, 250 km (150 miles) north of the Japanese capital, appeared far from over with workers attempting to gain control ordered to leave the site after black smoke began rising from one of its six reactors. The plant was crippled by a 9.0 magnitude earthquake and tsunami on March 11. REUTERS/Lee Jae-Won (JAPAN - Tags: DISASTER ENVIRONMENT HEALTH)

foto: nbcnews.com

PVC alebo 3V

PVC je mäkký, pružný plast používaný na výrobu čírych obalov na potraviny, fliaš na olej na varenie, hračiek pre deti a domácich miláčikov a blistrových obalov pre nespočetné množstvo spotrebných výrobkov. Uvoľňuje dve toxické chemikálie, ktoré ovplyvňujú hormóny v tele. Odborníci odporúčajú kupovať alternatívu, ak je to možné.

 

LDPE

Tento plast nie je možné použiť pri výrobe fliaš, aj keď neuvoľňuje žiadne chemické látky do vody. Napriek tomu však nie je dobrý nápad kupovať v obchodoch jedlo, ktoré používa tento obal. Nakoniec zješ to, za čo si zaplatíš, ale aj niektoré vysoko nebezpečné chemikálie.

 

PP

Ďalší biely alebo čiastočne priehľadný plast, ktorý sa používa ako balenie pre sirupy a na jogurtové kelímky. Polypropylénový plast je pevný a ľahký a má vynikajúcu tepelnú odolnosť. Pri zahriatí sa netaví. Je teda relatívne bezpečný. Tiež slúži ako dobrá bariéra proti vlhkosti, mastnote a chemikáliám.

BN-HK626_cwater_J_20150316072200

foto: wsj.com

PS

Polystyrén je lacný, ľahký plast s širokou škálou použitia. Najčastejšie sa používa na výrobu jednorázových obalov na hotové jedlá, kartónov na vajcia a piknikových príborov. Pri zahrievaní uvoľňuje niektoré karcinogénne látky. Je absolútne nevhodný pre dlhodobé použitie pre nádoby na potraviny alebo nápoje.

 

PC alebo neoznačený plast

Často sa používa pri výrobe športových fliaš a nádob na potraviny a je to najnebezpečnejší plast, s ktorým sa stretneš. Táto kategória bola navrhnutá ako spoločný názov pre polykarbonát (PC) a iné plasty, takže protokoly na opätovné použitie a recykláciu pre túto kategóriu nie sú štandardizované. Prvoradým znepokojením pri týchto plastických hmotách je ich potenciál pre uvoľňovanie chemikálií do potravín alebo nápojov balených v polykarbonátových nádobách vyrobených s použitím BPA (bisfenolu A).

bottle-water

foto: nationofchange.org

zdroj: brightside.me, zdroj titulnej fotografie: youtube.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá