Digitálny nomád Aleš: Cestovanie je tá najlepšia škola života

  • Jednoducho miluje nezávislé cestovanie a fotenie nových vzrušujúcich miest. Asi takto by sme v skratke mohli opísať mladého Slováka Aleša Tvrdého, ktorý rodnú krajinu na čas vymenil za ďalekú cudzinu. Okrem toho aj rád píše, preto neváhaj a prečítaj si jeho blog, za ktorý získal dvojnásobné ocenenie Bloger roka 2014 a 2015.
15857668_10207943612044036_1222351924_o
  • Jednoducho miluje nezávislé cestovanie a fotenie nových vzrušujúcich miest. Asi takto by sme v skratke mohli opísať mladého Slováka Aleša Tvrdého, ktorý rodnú krajinu na čas vymenil za ďalekú cudzinu. Okrem toho aj rád píše, preto neváhaj a prečítaj si jeho blog, za ktorý získal dvojnásobné ocenenie Bloger roka 2014 a 2015.

Ahoj Aleš, v ktorej krajine sa momentálne nachádzaš? :-)

Ahoj Marianna, v septembri minulého roka som odišiel na Taiwan. Okrem jedného mesiaca dovolenky na Slovensku počas leta som tu doteraz a netuším, kedy zmením lokalitu opätovne :-).

Spomínaš si vôbec, kedy si s cestovaním po svete a fotografovaním začal?

Práve prednedávnom som sa nad tým zamýšľal. No nie som si celkom istý. Svoju prvú cestu som absolvoval v roku 2005, vtedy som však išiel autobusom do Írska hľadať prácu a nie cestovať. To skutočné dobrodružné cestovanie začalo trochu neskôr. V roku 2008 sme si s kamarátmi a vtedajšími priateľkami kúpili letenky do Paríža. Po návrate sme zistili, aké to bolo jednoduché a odvtedy sa cestovania stále neviem nabažiť. Fotoaparát bol vždy mojím verným spoločníkom na každej jednej ceste, ktorú som absolvoval. Postupom času som však čoraz intenzívnejšie pátral po tom, ako svoje fotografie stále zlepšovať, aby boli krajšie.

alishan-4

Alishan, Taiwan, zdroj fotografií: photoandtraveling.com

Cestuješ aj sám?

Nie vždy, ale občas áno. Väčšinou však idem s niekým, či už to je kamarát, priateľka alebo náhodní cestujúci, ktorých stretnem počas svojho túlania. Niektorí ľudia, ktorí sa ma pýtajú, či sa nebojím ísť sám, majú zbytočné predsudky. Na cestách sa vždy nájde niekto podobný ako ty a je jednoduché dať sa s ním do reči. Ešte si nepamätám, že by som nikoho nestretol. A ak by aj predsa nikde naokolo nebol žiaden cudzinec, tak vždy veľmi rád prehodím zopár viet s domácimi. Tí sa vždy dajú veľmi radi do reči s cudzincom.

Digitálne nomádstvo je dnes obľúbený životný štýl. Dokáže ťa však uživiť? Alebo ti pomáha aj sponzoring?

Je to veľmi podobné tomu, ako keď sa niekto živí sám na seba. To znamená, že musím sám hľadať rôzne pracovné príležitosti, za ktoré mi niekto zaplatí. Spočiatku som som v tom celkom tápal. No postupne som sa naučil hľadať príležitosti aj tam, kde by som ich pred tým nikdy nehľadal. Aby som však prežil v „ďalekom svete“, tak si privyrábam napríklad aj pouličným umením. Čo sa týka sponzorstva, tak to je len veľmi ojedinelé. Skoro vždy to je tak, že ak sa niekto rozhodne mi niečo dať, tak to zadarmo nebude. Vždy pre to tak, že na oplátku niečo urobím aj ja.

taipei-3

Taipei, zdroj fotografií: photoandtraveling.com

Ktoré sú tvoje top 3 krajiny, ktoré si navštívil? 

Hmm, tak to sa musím poriadne zamyslieť. Nepatrím medzi náročných ľudí, čo znamená, že mi stačí málo na to, aby som bol spokojný. To platí aj o krajinách, ktoré som navštívil. Avšak, aby som sa nevyhýbal odpovedi, tak najviac mi v hlave rezonujú krajiny ako Japonsko, Bolívia a Peru.

Japonsko si ma získalo najviac tým, že je to akoby celkom iný svet na našej planéte. Dá sa tu nájsť asi všetko a k tomu tu žije mnoho veľmi milých a priateľských ľudí.

Bolívia mi učarovala najmä kvôli prírode, ktorú je tu možné vidieť. Dajú sa tu podniknúť krásne túry do hôr, k nádherným lagúnam alebo tu majú aj najväčšiu soľnú púšť na svete.

Peru je pre mňa takisto krásne kvôli prírode, no navyše tu je možné vidieť aj kus bohatej histórie. Táto krajina nie je len o Machu Picchu. Je to aj o trekoch do najhlbších kaňonov na svete a únikoch do divokej džungle. Dá sa tu nájsť najväčšia piesková duna alebo kontroverzné čiary v púšti Nazca.

Keď sa občas vrátiš na Slovensko, kam rád chodíš?

Najradšej trávim čas so svojimi priateľmi a rodinou, nech je to kdekoľvek. V auguste sa mi však podarilo urobiť okružnú cesto takmer okolo celej krajiny. Počas tejto cesty som si uvedomil, že Slovensko je nádherné. Toľko krásy, prírodného a kultúrneho dedičstva, ktoré tu máme, nám môže závidieť nejedna zahraničná krajina. Niekedy však akoby sme zabúdali na to, že sa o to všetko musíme aj starať. Máme tento poklad a musíme si ho chrániť, lebo ak nie, tak sa ani nenazdáme a môže sa to zmeniť na minulosť.

strbske-pleso-in-high-tatras

Slovensko, Štrbské pleso, zdroj fotografií: photoandtraveling.com

Cestovanie je najmä o spoznávaní nových ľudí, odlišných kultúr. Ako ťa v tomto smere ovplyvnilo?

S tým súhlasím. Cestovanie je najlepšia škola životom, akú som dostal. Mnohokrát som videl krásy sveta, ktoré som dovtedy mohol sledovať len z dokumentárnych filmov. Avšak cestovanie nie je len o tom peknom. Je to aj o tom, ako spoznať svet tých druhých a spoznať aj seba samého. Ak si niekto myslí, že môj život je len o tom, aby som videl superlatívy planéty, tak ho sklamem. Odvtedy, ako som začal cestovať, som zistil, že mnoho vecí, ktoré boli pre mňa samozrejmosťou, sú pre mnohých ľudí na svete niečo ako malý zázrak. Pre niektorých to sú dokonca veci, ktoré nikdy nezažijú. Preto viem, že voda z vodovodu nie samozrejmosť, strecha nad hlavou môže byť aj z igelitky, hlad je najlepší kuchár a pokory nie je nikdy dosť.

Spomenieš si na niektorý skutočne pozitívny alebo negatívny zážitok z ciest?

Odkedy žijem na Taiwane, tak o tie pozitívne skutočne nie je núdza. Tu sú takmer všetci na seba veľmi milí a priateľskí. Veria totiž, že keď urobia niečo dobré pre druhého, tak sa niečo dobré vráti aj im. Samozrejme to platí aj naopak. Napríklad dnes som bol na káve v jednej z mojich obľúbených kaviarní, kam chodím často. Pri mojom odchode mi predavačka dala plný pohár s ďalšou kávou na domov, lebo vie, že ju mám rád. Zadarmo.

Z tých horších spomienok mi momentálne napadá to, ako nám rebeli v Peru chceli prepadnúť autobus, niekde na ceste uprostred ničoho. Našťastie si šofér zachoval duchaprítomnosť a nenechal sa zastrašiť. Vážnosť situácie som si uvedomil až vtedy, keď do vnútra autobusu preletel cez rozbité sklo prvý kameň. Rýchlo sme sa všetci skrčili do uličky a kryli si hlavy.

81

Vietnam, zdroj fotografií: photoandtraveling.com

Mnohí cestujú málo, pretože vraj na to treba veľa peňazí. Súhlasíš s tým?

Samozrejme to nie je zadarmo, ale nie je to ani také drahé, aby si to nemohli dovoliť obyčajní ľudia, ako napríklad aj ja. Existuje veľa spôsobov, ako ušetriť dosť peňazí, a potom za ne spoznávať svet. Sám to mám odskúšané a ak niekto neverí, tak nech mi pokojne napíše. Veľmi rád mu poradím, ako sa to dá.

Máš nejaké tipy, ako cestovať výhodnejšie? 

Myslím, že každý, kto už absolvoval niekoľko ciest „na vlastnú päsť“, nejaké tie fígle pozná. Napríklad som v jednom mojom článku písal o tom, ako sme strávili Silvester v Karibiku za menej ako 900€ na 14 dní. Letenky vždy pozerám v dostatočnom predstihu pred plánovaným odletom. Je to rozpätie zhruba troch mesiacov. To však ešte negarantuje, že nájdem super akciu. Dôležité je vedieť destináciu a približný dátum. Tieto údaje sú však len orientačné. Dajme tomu, že chcem letieť zo Slovenska do Thajska. Preto hľadám nielen lety z Bratislavy, ale aj z okolitých letísk – Viedeň, Budapešť, Praha, Krakov. Cenu smerom dole stlačia aj prestupy.

Takisto je potrebné kalkulovať aj s cieľovou destináciou. Aj tu treba hľadať viacero možností. Nemusím zháňať priamo letenku na nejaký maličký ostrov, pretože to bude zrejme drahé. Preto si ju kúpim podľa najnižšej ceny (frekventované letiská) a odtiaľ sa po krajine dopravím vnútroštátnym prepravcom. Tento spôsob dokáže ušetriť aj stovky eur. Teraz však existujú aj rôzne web stránky, ktoré to urobia za mňa a ja si len pozerám na mape, kam som ochotný urobiť zachádzku. Ušetriť sa dá aj na bývaní. Keď cestujem s priateľkou, tak spíme zvyčajne v hoteloch alebo penziónoch, no keď som sám alebo s kamarátmi, spíme všade. Na pláži, v lese, v parku, na stanici… :)

alex0250

Taitung County, Taiwan, zdroj fotografií: photoandtraveling.com

Čo nikdy nesmie chýbať v tvojej cestovnej taške? Určite si za ten čas zdokonalil nejaký ultra-ekonomický systém balenia.

Za tých pár rokov som sa už čo to naučil. To, ako sa pobalím, ovplyvňuje veľa okolností. Napríklad sa snažím plánovať výlety tak, aby som nestriedal teplé a studené počasie. Tým eliminujem to, že v batohu nebudem potrebovať oblečenie do tepla aj do zimy. Vždy si na cestu beriem staré veci, ktoré tam buď nechám alebo ich darujem, a keď niečo potrebujem, tak si to kúpim priamo v destinácii, kde sa nachádzam a získam tak aspoň pekný a mnohokrát aj lacný suvenír.

Najnovšie si sa rozhodol vytvárať videá zo svojich ciest. Povedz nám o tom niečo.

Áno presne tak. Plánoval som to už dlhšie, no nemal som kameru, ktorá by dokázala ako tak schopne zaznamenávať momenty na cestách. Video je super a je to celkom iný pohľad na miesto kde som. Fotografiu milujem, ale keďže chcem ľuďom sprostredkovať čo najautentickejší zážitok, tak je video nevyhnutnosťou.

Veľmi sa mi však páčia aj videoprezentácie fotografií, ktoré som tiež začal robiť. Je to taký malý a zrýchlený film o tom, čo sa dá v danom mieste vidieť. Najnovšie môžete sledovať seriál z krajín, ktoré som navštívil. Jeho názov je podľa štátu odkiaľ sú fotografie, doplnený o pozdrav v danom jazyku. Prvý diel sa volá Slovakia – Ahoj.

Alešov blog a ďalšie krásne fotky nájdeš tu.

zdroj fotografií: photoandtraveling.com,zdro titulnej foto: photoandtraveling.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá