TreeWiFi – inteligentná vtáčia búdka

  • Startup, ktorý vznikol v Amsterdame s názvom TreeWiFi, vynašiel vtáčie domčeky, ktoré merajú znečistenie ovzdušia a miery jeho znečistenia oznamujú prostredníctvom LED indikátora.
TreeWifi-706×369
  • Startup, ktorý vznikol v Amsterdame s názvom TreeWiFi, vynašiel vtáčie domčeky, ktoré merajú znečistenie ovzdušia a miery jeho znečistenia oznamujú prostredníctvom LED indikátora.

Holandský startup TreeWiFi vynašiel spôsob, ako zvýšiť informovanosť mešťanov o kvalite ovzdušia. Vyvinuli vtáčie búdky, ktoré merajú atmosférické plyny – odmenou za kvalitný vzduch je pritom internet pre okoloidúcich.

16 Aug 2010, Amsterdam, Netherlands --- Canal at night in Amsterdam --- Image by © Jean-Pierre Lescourret/Corbis

foto: awesomefoundation.org

budka 2foto: damessential.com

Dáta kvality vzduchu sú odosielané na server, kde sú analyzované. Keď server detekuje priaznivé hodnoty, vtáčia búdka sa premení na wifi router. LED pásy zabudované v streche búdky indukujú kvalitu vzduchu. Strieška mení farby – keď je zelená, vzduch je „čerstvý“ a zapne sa wifi. Používatelia sa po prihlásení na sieť dozvedia tipy a triky, ako zlepšiť kvalitu ovzdušia, ešte predtým ako sa pripoja.

Wifi je iba bonusom tohto projektu. Predovšetkým ide o to, predstaviť ľuďom problematiku kvality vzduchu, ktorý dýchame. Tieto meracie jednotky sú v porovnaní s vládnymi meracími stanicami veľmi lacné.

Vládne stanice okrem toho nevyhodnocujú dáta v reálnom čase a kvôli ich veľkosti je ich počet v meste nízky. TreeWifi môžu osadiť na tisíce miest a vďaka tomu zozbierať množstvo kvalitných dát o mestskom prostredí.

making of

foto: damessential.com

Nápad prišiel od zakladateľa a dizajnéra TreeWiFi Jorisa Lama, ktorý sa čudoval, prečo sa ľudia správajú pasívne ku kvalite ovzdušia a celkovo k životnému prostrediu. Skúmal, či je možné merať pevné častice a plyny a poskytnúť konečné informácie obyvateľom mesta tak, aby to pre nich bolo jednoduché a zrozumiteľné.

Projekt sa spustil vďaka grantu od nadácie Awesome Amsterdam v marci tohto roka. Za takú krátku dobu sa Jorisov tím, rozšíril celkovo na 5 ľudí. Momentálne sa snažia získať 6 500€ na podporu vývoja prototypov, ktoré budú umiestnené na ďalších piatich miestach v Amsterdame. Cena jedného domčeka pre vtáčiky sa pohybuje na 500€.

award

foto: damessential.com

Reakcie na vtáčie búdky sú veľmi pozitívne. Avšak, ak sa na ne pozrieme zvnútra, vtáčiky si v nich svoj domov nenájdu. Preto majú v pláne naďalej rozvíjať prototypy a v blízkej budúcnosti rozmiestniť 500 meracích jednotiek po celom meste či iných európskch mestách, ktoré o ne prejavia záujem.

Momentálne spolupracujú s Národným inštitútom pre verejné zdravie a životné prostredie (RIVM) a s organizáciou Waag Society, ktoré sa venujú výskumom ovzdušia. Prvé búdky by mali nájsť svoje domovy už v septembri tohto roka. Ak by si chcel byť súčasťou startupu alebo máš chuť podporiť tento environmentálny projekt, klikni sem.

Imagine-if-trees-gave-off-wifi-signals-We-would-be

foto: boldomatic.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: facebook.com/TreeWiFi

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá