VÝSKUM: 2 metre vs. 50cm. Bez rúška si pri zakašlaní alebo kýchaní vystavený viac ako 10-tisíc kvapôčkam vírusu

  • Výskum akademikov z Univerzity v Edinburgu potvrdil, že látkové rúško dokáže zachytiť až 10-tisíc krát viac väčších dychových čiastočiek
  • Stačí, ak stojíš od nakazeného pol metra, účinok je potvrdený
maska
Unsplash.com/Free To Use Sounds
  • Výskum akademikov z Univerzity v Edinburgu potvrdil, že látkové rúško dokáže zachytiť až 10-tisíc krát viac väčších dychových čiastočiek
  • Stačí, ak stojíš od nakazeného pol metra, účinok je potvrdený

Spomaľujú šírenie vírusu a chránia teba aj ostatných. Ochranné rúška sa postupne stávajú súčasťou našich životov. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktorého zriaďovateľom je Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) hovorí, že textilná tvárová maska dokáže vytvoriť ochrannú bariéru pred dychovými kvapôčkami, ktoré sa z iných ľudí šíria vzduchom na ďalších. K prenosu dochádza vtedy, ak osoba kašle, kýcha alebo napríklad len nahlas rozpráva.

O efektivite nepochybuj

Ak sa rúška nosia celoplošne a sú správne nasadené a hygienicky čisté, zachytia až 10-tisíc krát viac týchto kvapôčok, ktorým je vystavený človek bez rúška. Stačí, ak si od nakazeného človeka vzdialený pol metra.

Používanie tvárových masiek je obzvlášť dôležité v prostredí, kde je výskyt ľudí intenzívny. Ich nosenie odporúča WHO na základe výskumov a početných laboratórnych štúdií, ktoré potvrdili šírenie ochorenia COVID-19 práve na základe respiračných kvapôčok. 

Univerzitné tímy robili výskumy na reálnych ľuďoch aj na figurínach, ktoré napojili na zariadenie, ktoré následne simulovalo ľudskú reč aj kašeľ. Informácie podal Daily Mail. Experiment spočíval v porovnávaní reakcie dychových kvapôčok, ktoré dopadli na povrch pred osobu s rúškom a bez. 

Výsledky ukázali, že osoba vzdialená v tomto prípade 2 metre od človeka, ktorý kašle a nemá pri tom nasadenú ochrannú tvárovú masku, je vystavená 10-tisíc krát väčšiemu náporu dychových častíc a osoba, ktorá rúško má a stoji pol metra od kašľajúcej osoby.

Textilná maska je podľa odborníkov účinná a prejde cez ňu len minimálny počet takýchto častíc.

zdroj: daily mail/screenshot

Na začiatku pandémie sa hovorilo o rôznej účinnosti rôznych typov masiek a respirátorov. Dnes je však potvrdené, že textilná maska ochráni dostatočne.

Keď sme sa osobitne pozreli na tie väčšie dychové kvapôčky, ktoré sa považujú za najnebezpečnejšie, zistili sme, že aj najjednoduchšia doma vyrobená jednorazová bavlnená maska je nesmierne účinná,“ vyhlásila pre Daily Mail. lekárka Ignazio Maria z Edingurskej univerzity.

Aerosóly sú komplikovanejšie

Zatiaľ čo väčšie čiastočky sa na rúšku zachytia, menšie, ktoré sú známe ako aerosóly dokážu vo vzduchu či na povrchoch zotrvať celé hodiny. 

Pred tými by však mali bezpečne chrániť práve respirátory. 

Pred niekoľkými dňami vyvrátilo MZ SR na svojom Facebooku dezinformácie o tom, že nosenie rúška spôsobuje viac neduhov ako pozitívnych zdravotných účinkov. 

Tvárové rúško nespôsobuje vdychovanie vysokej koncentrácie oxidu uhličitého a nemá dopad na zdravie osoby. Vzhľadom na to, že bežne používané rúška nepriliehajú k tvári nepriedušne, nevzniká v oblasti zakrytej rúškom vysoká koncentrácia CO2, ktorá by mohla mať negatívny dopad na zdravie,“ napísali na margo rôznych špekulácií a dohadov.

Zároveň upozornili, že každé rúško je potrebné vymieňať za nové. Na druhej strane jednorazové rúška nie sú určené na opätovné používanie.

Samozrejme, nie je vylúčené, že sa na svete nachádza človek, ktorý môže byť alergický na materiál, z ktorého je rúško vyrobené a jeho nosenie tak môže spustiť alergickú, napríklad kožnú, reakciu,“ upresnili v príspevku s tým, že ide o veľmi individuálne prípady, na ktoré šíritelia hoaxov o rúškach v skutočnosti nepoukazujú – šíria nepravdivé informácie vo všeobecnosti.

Zdroje: cdc.gov, facebook.com, dailymail.co.uk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá