20 originálnych stavieb a len jeden jediný architekt. Frank Gehry je legenda

  • Kanadský architekt Frank Gehry sa stal vo svete architektúry obrovskou legendou
  • V mnohých krajinách sveta sa nachádzajú stavby, ktoré nesú jeho typický rukopis
  • My sa pozrieme na dvadsiatku najznámejších
  • Jedna zo stavieb sa dokonca nachádza v stovežatej Prahe
budova
flickr/Oscar Photo
  • Kanadský architekt Frank Gehry sa stal vo svete architektúry obrovskou legendou
  • V mnohých krajinách sveta sa nachádzajú stavby, ktoré nesú jeho typický rukopis
  • My sa pozrieme na dvadsiatku najznámejších
  • Jedna zo stavieb sa dokonca nachádza v stovežatej Prahe

Fred And Ginger/Praha

Je jednou z najkontroverznejších stavieb slávneho architekta. Prečo? Pretože je kombináciou dvoch rozdielnych objektov, ktoré na prvý pohľad vôbec nepredstavujú vzájomný súlad. Tanečné centrum sa však aj napriek tomu stalo ikonickým objektom metropoly našich susedov.

Museum Of Pop Culture/Seattle

Táto trojfarebná budova z kovu bola inšpirovaná rockovou hudbou a jej energiou. Gehry sa pri návrhu dokonca inšpiroval časťami gitary, ktoré skladal do rôznych tvarov.

Marqués De Riscal Hotel/Elciego

Malé španielske mesto Elciego skrýva hotový poklad. Je to luxusný hotel, ktorý hrá všetkými farbami a pôsobí ako vlajky vlajúce vo vetre.

Stata Center/Cambridge

Mesto Cambridge v americkom štáte Massachusetts ukrýva túto zaujímavú stavbu. Jedná sa o Technologický inštitút. Dnes je táto budova legendou.

Lou Ruvo Center/Las Vegas

Táto pokrútená budova nie je žiadne zábavné centrum, jedná sa centrum zamerané na zdravie nášho mozgu. Stavbu si vyžiadal biznismen Lou Ruvo, ktorému zomrel otec na Alzheimera.

Walt Disney Concert Hall/Los Angeles

Koncertná hala bola dokončená v roku 2003 a stála 274 miliónov dolárov. Stavala sa pritom 15 rokov. Čakanie sa však naozaj vyplatilo, budova ponúka vynikajúcu akustiku a zapadá do koloritu mesta anjelov úplne dokonale.

Vitra Design Museum/Weil Am Rhein

Jedná sa o vôbec prvú Gehryho stavbu na území Európy. V múzeu sa vystavujú rôzne riešenia interiérového dizajnu a nábytok.

Guggenheim Bilbao/Bilbao

Táto budova je múzeum moderného umenia. Mnoho expertov nazvalo túto stavbu ako jedno z najdôležitejších architektonických diel za posledných niekoľko desiatok rokov. Múzeum je hojne navštevované turistami.

Biomuseo/Panama City

Ide o múzeum ekológie a Gehryho prvý projekt v Latinskej Amerike. Cieľom tejto stavby bolo pritiahnutie turistov a investícií. Pestré farby symbolizujú prírodu Panamy.

Dr. Chau Chak Wing Building/Sydney

Gehryho umenie preniklo aj do Austrálie. Ide o budovu, ktorá patrí pod Technologickú univerzitu. Učí sa tu umenie obchodu. Na stavbu bolo využitých 320 000 kusov tehál rôznych tvarov.

Art Gallery Of Ontario/Toronto

Jednalo sa o prvé dielo Gehryho na území Kanady a dokonca v meste, kde sa narodil. Úprava pôvodnej budovy bola dokončená v roku 2008.

Fondation Louis Vuitton/Paríž

Je to múzeum a kultúrne centrum, ktoré sa nachádza v Paríži. Stavbu tvorí prevažne sklo a použilo sa na ňu 3 600 sklenených panelov. Múzeum bolo otvorené v roku 2014.

Marta Herford/Herford

Bývalá fabrika na výrobu textilu sa pod rukou Gehryho premenila na múzeum moderného umenia. Nájdeš ju v nemeckom meste Herford.

Weisman Art Museum/Minneapolis

Jedná sa o jedinečnú stavbu, ktorá stojí na území miestnej univerzity. Zaujímavosťou je, že bola vybudovaná ešte predtým, než sa v oblasti architektúry rozšírilo využívanie počítačov.

The Fish/Barcelona

Nejedná sa o budovu v pravom slova zmysle. V skutočnosti je to socha ryby, ktorú odhalili v roku 1992 počas príprav na Olympijské hry v Barcelone.

The Iac Building/New York

Táto stavba je ochudobnená o množstvo kovu, ktorými sa vyznačujú diela známeho architekta. Prevažuje tu sklo. Budova pripomína ľadovec plávajúci na hladine.

Binoculars Building/Los Angeles

Čo je na tejto budove také zaujímavé? No predsa to, že je obohatená o obrovský ďalekohľad pre obra. Pôvodne mala názov Chiat/Day, avšak ľudia ju začali prezývať ďalekohľad.

Peter B. Lewis Building/Cleveland

Budova nesie meno po známom filantropovi a šéfovi poisťovne Petrovi B. Lewisovi. V budove sú učebne pre Školu manažmentu Weatherhead.

Richard B. Fisher Center/Annandale-On-Hudson

Jedná sa o najlepšiu malú koncertnú halu na území Ameriky. Takto bola stavba prezentovaná verejnosti. Nachádza sa v štáte New York. Aj napriek veľkosti sa tu nachádzajú dve divadlá a viacero štúdií. Otvorili ju v roku 2003.

The Cinémathèque Française/Paríž

Je to múzeum, kde nájdeš jeden z najväčších archívov filmových dokumentov a vecí súvisiacich s filmom na svete.

zdroj: boredpanda.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK