21-ročný Holanďan, ktorý chce moria zbaviť plastov, už má svoj prvý prototyp!

  • Podľa vedeckých odhadov je dnes v oceánoch viac ako 7 miliónov ton plastov. Toľko by vážilo napríklad 1000 Eiffelových veží. Avšak projekt The Ocean Cleanup, ktorý vyhral cenu Katerva Awards, ponúka riešenie, ako oceány zbaviť plastovej invázie. A už má svoj prvý prototyp.
dolph
  • Podľa vedeckých odhadov je dnes v oceánoch viac ako 7 miliónov ton plastov. Toľko by vážilo napríklad 1000 Eiffelových veží. Avšak projekt The Ocean Cleanup, ktorý vyhral cenu Katerva Awards, ponúka riešenie, ako oceány zbaviť plastovej invázie. A už má svoj prvý prototyp.

Minulý týždeň bol v Severnom mori umiestnený doposiaľ najdlhší plávajúci objekt v ľudskej histórií. Dobrovoľníci z iniciatívy The Ocean Cleanup, ktorú založil 21-ročný Holanďan Boyan Slat, vytvorili dvojkilometrovú ukotvovaciu stenu. Tá má jednoducho a efektívne čistiť oceány od plastových odpadkov, ktoré budú následne recyklované a znova využité.

Boyan posledné štyri roky svojho života zasvätil odvážnej, ale inovatívnej myšlienke, ktorá by mohla oceán odbremeniť od plastovej invázie:
„Veľký pacifický odpadový pás dokážeme odstrániť za 10 rokov a to 33-krát lacnejšie a 7900-krát rýchlejšie, než ako by to bolo možné bežným konvečným spôsobom,“ hovorí.

a1
Na nápad raz a navždy vyčistiť oceány prišiel Boyan keď mal len 16 rokov. Počas potápania v Grécku si začal všímať, že častejšie ako na ryby, natrafí na igelitové vrecká. Zaujalo ho, že odpadky pod hladinou nie sú nehybné ale naopak, pohráva a pohybuje nimi morský prúd. Preto nie je vôbec potrebné plaviť sa za nimi na mori a zberať ich kúsok po kúsku. Stačí si po ne prísť tam, kam ich zanesie vietor.

Mladý študent dokázal o pravdivosti svojej myšlienky presvedčiť stovky špičkových vedcov, morských biológov, ale aj odborníkov technického zamerania. Podarilo sa mu zohnať formou verejných darov 2,2 milióna dolárov, ktoré použil na realizáciu svojho smelého plánu. Celý projekt je navyše podporovaný aj Holandskou vládou.

a2
Momentálne je na oceáne umiestnený dvojkilometrový skúšobný prototyp, ktorý sa nepohne ani o meter. Hýbať sa však budú odpadky unášané morským prúdom, ktoré sa zaseknú o bariéru v tvare písmena „V“. Vďaka tomuto tvaru sa budú všetky odpadky koncentrovať v strede zábrany. Potom už stačí len doraziť na miesto a plasty zozbierať.

Pri tomto procese nebude nutná spotrebe energie, keďže odpadky unáša vietor, vlny alebo prúd a všetky prístroje potrebné na zbieranie dát fungujú vďaka solárnym panelom.

a3

Tím z Ocean Cleanup tvrdí, že takáto plávajúca stena nepredstavuje prekážku ani pre morské živočíchy, ktoré zábranu jednoducho podplávajú. Znie to dobre, ale je možné, aby to naozaj aj fungovalo? Doposiaľ vykonané testy a prevedené štúdie dávajú Slatovi za pravdu. Testy s menšou verziou plávajúcej steny, ktoré prebehli medzi Japonskom a Južnou Kóreou dopadli na výbornú.

„Stena Ocean Cleanup je koncipovaná ako prostriedok k vyriešeniu globálneho problému.Stokilometrová stena zvládne to isté, čo jej menšia verzia, ale, pochopiteľne, omnoho rýchlejšie. A čo so zozbieranými plastmi? Je to ako zabiť dve muchy jednou ranou, počítame s ich recykláciou alebo ďalším energetickým zhodnotením,“ popisuje Slat

zdroj:inhabitat.com zdroj obrázkov:inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá