23 kníh, ktoré Mark Zuckerberg prečítal za rok 2015

Filip Mosnár / 11. marca 2016 / Lifehacking

Ak sa chceš presvedčiť, že človek sa učí stále, aj keď ujde zo školy, skontroluj zoznam kníh ktoré Mark zvládol minulý rok. Od humanitárnych vied, ako dejepis a sociológia, cez manažérsku a ekonomickú prax sa dostaneš až k fyzike a chémii. A keďže taký je jeho život, zaradil do zoznamu aj nejaké to sci-fi.

Mark Zuckerberg si na začiatku nového roku nedáva predsavzatia, určí si svoje ciele. Tento rok si okrem 12 kníh naplánoval zostrojiť robota na pomoc v domáconosti, niečo ako J.A.R.V.I.S., ktorého poznáme z Ironmana. Jeho cieľom na rok 2015 bolo, prečítať každé dva týždne jednu knihu, čo pre narodenie svojej dcéry nedodržal úplne presne. Knihy vyberal aj z kategórií: odlišné kultúry, viery, história a technológie. 23 kníh, ktoré Mark prečítal v roku 2015, aj to, prečo by si ich mal prečítať ty, nájdeš v článku.

zuckerberg

foto:mashable.com

The Muqaddimah

Autor: Ibn Khaldun

Kniha napísaná v roku 1377, prekladná ako „Úvod“, nás zavedia na cestu objavovania sociológie ako vedy, ktorá je ešte len v počiatkoch.

Ibn Khaldun je považovaný za otca modernej sociológie a historigrafie, jeho kniha je skutočne úvodom, nie len do sociológie, ale aj do myslenia ľudí v štrnástom storočí, ktoré nie je až tak odlišné od toho nášho. Zuckerberg uviedol, že napriek tomu, koľko sa toho za 700 rokov zmenilo, je zaujímavé vidieť názory na počiatočnú sociológiu.

the-muqaddimah-by-ibn-khaldun

 

The New Jim Crow

Autor: Michelle Alexander

Michelle Alexander učí na Ohio State University a zároveň je aj právničkou v oblasti občianskych práv. Vo svojej knihe pojednáva o „drogovej vojne“, ovplyvňujúcej kultúru, v ktorej nenásilní mladí afroameričania končia vo väzení. Po prepustení s nimi spoločnosť jedná ako s „druhotriednymi občanmi“.

Chvíľku som sa zaujímal o reformu kriminálneho práva, túto knihu mi vrelo odporúčalo niekoľko ľudí, ktorým v tomto dôverujem,“ hovorí Zuckerberg.

the-new-jim-crow-by-michelle-alexander

 

Why Nations Fail

Autor: Daron Acemoglu & James A. Robinson

Kniha je plodom päťnásťročného výskumu ekonomika z MIT Darona Acemoglu a Jamesa Robinsona z Harvardu, ktorý sa zaoberá spoločenskými vedami. Autori poukazujú na rozdiel medzi „extraktívnymi“ vládami, ktoré používajú svoje nástroje, aby umocnili niekoľko vyvolených a „zahrňujúcimi“ vládami, ktoré dovoľujú občanom slobodne investovať a spravovať svoje peniaze. Zuckerbergov záujem o filantropiu rástol spolu s jeho majetkom, ako sám povedal, túto knihu si vybral aby dokázal lepšie pochopiť problém chudoby.

why-nations-fail-by-daron-acemoglu-and-james-a-robinson

 

The Rational Optimist

Autor: Matt Ridley

Pravdepodobne najkontroverznejšiu knihu, ktorú Matt Ridley napísal, môžeme označiť ako pravý opak Why Nations Fall.

Podľa Ridleyho je trhový koncept zdrojom ľudského progresu a akcelerácia tohto progresu sa zvyšuje spolu s voľnosťou trhu.

Evolúcia ľudstva vďaka tomu sama predíde hrozbám, ako napríklad preľudnenie alebo globálne otepľovanie.

„Som zvedavý, koho idea bude presvedčivejšia, každá je úplne odlišná a príde mi dôležité vidieť oba tábory z ich pohľadu.“ Mark Zuckerberg, na otázku prečo si zvolil túto knihu.

the-rational-optimist-by-matt-ridley

 

Portfolios of the Poor

Autor: Daryl Collins, Jonathan Morduch, Stuart Rutherford, Orlanda Ruthven

Autorský tím strávil desať rokov výskumov v najchudobnejších miestach na Zemi, ako Bangladéš, India, Južná Afrika.

Hlavným problémom, na ktorý prišli, bolo zistenie že extrémna chudoba neprekvitá ani tak v oblastiach, kde ľudia žijú „z doláru na dolár“, ale tam kde nemajú prístup k inštitúciám, ktoré by mohli ich peniaze spravovať.

Je to až závratné, keď si uvedomíte, že takmer polovica sveta, to sú tri miliardy ľudí, žijú z 2,5 dolára na deň. Približne jedna miliarda žije z jedného dolára na deň.“ hovorí Zuckerberg a dodáva: „Dúfam, že po prečítaní tejto knihy budú viacerí hľadať spôsoby, ako pomôcť týmto ľuďom.

portfolios-of-the-poor-by-daryl-collins-jonathan-morduch-stuart-rutherford-and-orlanda-ruthven

 

World Order

Autor: Henry Kissinger

Nositeľ Nobelovej ceny za mier, hlavný poradca bezpečnosti USA počas Nixonovej vlády, minister zahraničia USA, autor knihy World Order, to všetko sa skrýva od menom Henry Kissinger. Kniha je Kissingerovou analýzou, ako odlišné časti sveta chápali koncept vládnutia a politickej moci naprieč storočiami, ako aj pojednaním o tom, ako ich moderná globálna ekonomika priviedla k sebe, aj keď niekedy v násilných a napätých smeroch.

Je to o zahraničných vzťahoch, a spôsoboch, ako nadviazať mierové vzťahy, ktoré vytvoria lepší svet pre naše deti.“ uvádza Zuckerberg.

world-order-by-henry-kissinger

The Varieties of Religious Experience

Autor: William James

William James je mnohými považovaný za najvplyvnejšieho amerického filozofa. Jeho dielo je výberom lekcií o objavovaní náboženského vedomia a mechanizmov. Hovorí tiež aj o tom, ako ľudia využívajú vieru ako motiváciu v živote. Kniha ktorú by si mali prečítať ľudia všetkých vierovyznaní, rovnako ako aj ľudia ktorí sa k žiadnej viere nehlásia.

Pri čítaní ‘Sapiens’ som narazil na kapitolu viery vo vývoje ľudstva. Cítil som, že túto časť vývoja by som mal preskúmať v hlbšom zmysle.“ reaguje Mark.

the-varieties-of-religious-experience-by-william-james

 

Creativity Inc

Autor: Ed Catmull

Príbeh Pixaru, písaný jedným zo zakladateľov, Edom Catmullom.

Kniha je súpisom vedomostí Catmulla o manažmente, tvorbe zázemia firmy, ale je aj výkrikom proti obmedzovaniu kreativity pracovníkov ich firmou.

Túto knihu považujem za svoju srdcovku, padne do ruky každému, aj keď práve nezakladáte firmu. Dozviete sa prečo záleží aj na tvare konferenčného stolu v zasadačke, rovnako ako aj to, že zamestnanci Pixaru si môžu svoju kanceláriu zariadiť ako rozprávkový hrad, alebo detskú izbu.

Milujem čítanie kníh z pohľadu prvej osoby o tom, ako ľudia zakladajú skvelé firmy ako Pixar a živia pri tom kreativitu.“ názor Marka Zuckerberga

creativity-inc-by-ed-catmull

 

Sapiens

Autor: Yuval Noah Harari

Medzinárodný bestseller, napísaný Jeruzalemským historikom z Hebrejskej univerzity, sleduje vývoj Homo Sapiens, od lovcov-zberačov až po samozvaných „bohov“ budúcnosti. Spätný pohľad na ľudstvo ako také.

Sapiens, napísaný v roku 2014 rieši veľmi podobné otázky ako Muqaddimah napísaný v 14 storočí, čo mi príde ako nesmierne zaujímavý fakt o ľudstve.“ uviedol Zuckerberg

sapiens-by-yuval-noah-harari

 

The Structure of Scientific Revolutions

Autor: Thomas S. Kuhn

Ak je na svete kniha, ktorú by mal každý fyzik prečítať, toto je ona. Od publikácie v roku 1962, sa táto kniha vďaka pohľadu na evolúciu vedy a efekt, ktorý to má na stav moderného sveta, stala jednou z najcitovaňejších akademických kníh vôbec.

Zuckerberg si myslí, že treba sledovať, vedecké prielomy, ktoré môžu byť akcelerátorom sociálneho progresu, čo môže vytvoriť základy pre dobro v spoločnosti.

the-structure-of-scientific-revolutions-by-thomas-s-kuhn

 

Dealing with China

Autor: Henry M. Paulson

Mark Zuckerberg je už mnoho rokov fascinovaný kultúrou Číny. Jedným z jeho cieľov je aj naučiť sa mandarínsku čínštinu, preto nie je táto voľba až takým prekvapením. Kniha sleduje globálny rast Číny a vplyv tohto rastu na svet.

„Za posledných 35 rokov zaznamenala Čína jeden z najväčších ekonomických a sociálnych rastov v histórii ľudstva. Stovky miliónov ľudí sa dostalo z chudoby, v mnohých meradlách spravila Čína pre ľudí v chudobe viac, ako celý zvyšok sveta dohromady“ hovorí Zuckerberg.

 

dealing-with-china-by-henry-m-paulson-jr

 

The Beginning of Infinity

Autor: David Deutsch

Oxfordský fyzik nám poskytuje obsiahly pohľad na progres ľudstva,začínajúc od vedeckej revolúcie. Dotýka sa každej témy, od umenia a vedy, až po politiku a filozofiu.

Deutsch považuje ľudský potenciál za nekonečný, takže ak sa bojíš začať so svojim startupom, vôbec neváhaj, pretože na to máš nekonečný potenciál.

the-beginning-of-infinity-by-david-deutsch

 

The Better Angels of Our Nature

Autor: Steven Pinker

Zuckerberg uznáva, že táto 800 stranová, na údaje bohatá kniha Harvardského psychológa, môže pôsobiť odstrašujúco. Ale dodáva, že kniha je veľmi dobre napísaná a ľahko sa číta. Pinkerova štúdia sa zameriava na pokles násilia, čo sa však nemusí zdať ako reálne, vďaka dojmu, ktorý je v nás umocnený 24 hodinovým cyklom správ zo sveta, no napriek tomu ti môže zmeniť pohľad na život. Nedá mi nespomenúť, že aj Bill Gates považuje túto knihu za jednu z najdôležitejších v jeho živote.

the-better-angels-of-our-nature-by-steven-pinker

Genome

Autor: Matt Ridley

Ridley je jediným autorom, ktorý sa do Markovho výberu dostal dvakrát, čo samo o sebe vypovedá o kvalitách tohto autora.

Kniha vysvetľuje vývoj génov, rovnako ako vývoj genetiky, takže opäť riešime vývoj a rozvoj ľudstva, aj keď z úplne iného, vedeckého hľadiska.

Táto kniha rozpráva o histórii ľudstva z pohľadu genetiky, čo považujem za vhodné doplnenie k faktom z oblasti sociológie.“ odôvodňuje výber Zuckerberg

genome-by-matt-ridley

 

The End of Power

Autor: Moisés Naím

Kniha napísaná bývalým výkonným prezidentom Svetovej banky, je pohľadom na nakladanie s mocou od autoritatívnych vlád, armád a veľkých korporácii voči jednotlivcom. Toto knižné dielo určite patrí k tým, ktoré menia pohľad na život.

Dávať ľuďom viac moci je jeden z trendov, ktorým najviac dôverujem.“ hovorí Mark.

the-end-of-power-by-moiss-nam

On Immunity 

Autor: Eula Biss

Zuckerberg uvádza že výskum, ktorý urobila Biss ohľadom očkovania je nevyhnutné si prečítať, nakoľko narastajú skupiny odporcov očkovania, najmä v USA, ale aj v niektorých častiach Európy, čo neodpovedá pokrokovému štandardu, ktorý je v týchto rozvinutých krajinách bežným javom.

Veda jednoznačne hovorí o dôležitostí očkovaní, o ich účinnosti a o ich vplyve na zdravie celkovej spoločnosti. Kniha uvádza dôvody, pre ktoré niektorí spochybňujú očkovanie, avšak logickými a rozumnými argumentami a faktami vyvracia akékoľvek pochybnosti.“ vyjadruje svoje stanovisko Zuckerberg.

on-immunity-by-eula-biss

The Idea Factory

Autor: John Gertner

Príbehom knihy je história Bell’s Factory medzi rokmi 1920 a 1980, spolu s objavom tranzistora, ktorý spôsobil technologickú revolúciu a vytvoril aj inovácie podporujúci manažment, riadiaci Sillicon Valley.

Tento výskum, ktorý spravili v Bell’s Factory, vyhral najviac Nobelových cien zo všetkých laboratórií v histórii, keď dostali sedem ocenení za chémiu a jednu za fyziku.

Zuckerberg uviedol, že túto knihu si vybral, pretože ho fascinujú faktory spôsobujúce revolúciu, akí sú to ľudia,  aké sú potrebné podmienky, aké otázky sú potrebné na zrod revolúcie.

the-idea-factory-by-jon-gertner

 

The Three Body Problem

Autor: Cixin Liu

Trochu ľahšie čítanie, avšak jeho kvalitu potvrdzuje aj ocenenie Hugo Award for Best Novel, ktoré kniha v roku 2015 získala.

Sci-fi príbeh začína v období kultúrnej revolúcie Mao Zedonga, spád kniha naberá, keď sa mimozemská rasa rozhodne vtrhnúť na Zem, po tom ako Čínska vláda utajene vysiela signál do vesmíru.

Mark si pochvaľuje túto voľbu ako oddych od ťažkých a náročných tém, ktoré sa v jeho zozname najčastejšie objavujú.

 

the-three-body-problem-by-cixin-liu

 

Gang Leader for a Day 

Autor: Sudhir Venkatesh

Profesor sociológie z Kolumbíjskej univerzity, Sudhir Venkatesh podstúpil radikálny sociálny experiment. Pridal sa ku gangu z Chicaga, v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Čím viac vieme o druhých, čím máme širšiu perspektívu, tým máme viac empatie a rešpektu k druhým.“ vraví Mark a dodáva, že čítanie tohto diela bolo veľmi inšpirujúce z pohľadu prekonania a porozumenia cez ekonomické a sociálne prekážky.

gang-leader-for-a-day-by-sudhir-venkatesh

 

The Player of Games

Autor: Ian M. Banks

Druhá kniha zo série ktorá nesie názov „Culture“, nám objasňuje ako by naša spoločnosť vyzerala, keby bola vytvorená hyper-pokročilá technológia, ktorá by slúžila ľudstvu pre jeho potreby. Táto kniha patrí aj medzi obľúbené knihy Elona Muska, takže „approval stamp“ snáď v tvojom zozname knižka dostala.

the-player-of-games-by-iain-m-banks

Orwell’s Revenge

Autor: Peter Huber

Peter Huber vydal toto neoficiálne pokračovanie Orwellovho 1984 v roku 1994, v dobe keď internet a telekomunikácie otvárali nové spôsoby komunikácie. Je nám predstavený svet, v ktorom sa ľudia snažia použiť technológie ktoré ich zotročili, na svoje oslobodenie.

Pri pohľade na to, ako história nakoniec dopadla, Huberova fikcia poukazuje na to, ako nástroje ako internet pomáhajú meniť spoločnosť k lepšiemu.“ uvádza Zuckerberg.

orwells-revenge-by-peter-huber

Energy: A Beginners Guide

Autor: Vaclav Smil

Jeden z obľúbených autorov Billa Gatesa, profesor Manitobskej univerzity, V. Smil, začína knižku základným objasnením to, čo to vlaste energia je. Ďalej nastáva prechod ku komplexnejším témam.

Objasňuje tu dôležité témy, ako funguje energia, ako sa môže naša produkcia a využitie zmeniť, aj ako to ovplyvňuje klímu našej Zeme.“ povedal o knihe Zuckerberg.

energy-a-beginners-guide-by-vaclav-smil

Rational Ritual 

Autor: Michael Suk-Young Che

Idea knihy síce môže pôsobiť zložito, ale jej podstata je jednoduchá. Ide o pohľad za psychológiu ľudských interakcií s ostatnými v bežných záležitostiach a ako tieto rituály využívajú na vytvorenie vlastných osobností.

Kniha je konceptom ako ľudia chápu svet, nie len vďaka veciam ktoré osobne vieme, ale aj tým, ktoré vieme, že vedia ostatní ľudia a o všeobecne známych veciach, ktoré medzi sebou zdieľame.“ znie Markove zhrnutie a názor na túto knižku.

rational-ritual-by-michael-suk-young-chwe

 

Mark Zuckerberg dokázal toto všetko prečítať za rok. Nie je to ľahký výkon, ale ak zvládneš aspoň dve knihy z Markovho zoznamu, môžeš si spraviť prelomový rok čo sa týka sebarozvoja, naštartovať seba aj svoj biznis, alebo nájsť úplne nový smer, ktorým sa tvoj život bude uberať. 

Baking-Vintage-005

bussinesinsider.com, zdroj fotografií: bussinesinsider.com

Pridať komentár (0)