25 kníh od miliardárov, v ktorých s tebou zdieľajú svoje skúsenosti

Simona Hanzelová / 30. novembra 2016 / Lifehacking

Kto ti lepšie poradí ako tí, ktorí dosiahli vrchol profesionálneho a finančného úspechu? Vybrali sme pre teba 25 kníh, ktoré napísali najuznávanejší miliardári.

The Virgin Way – Richard Branson

Hoci Branson priznáva, že nikdy nečítal knihy o vedení spoločností, jeho takmer 50-ročná podnikateľská kariéra ho v tomto smere naučila viac než dosť. Úspešný zakladateľ Virgin Group vo svojej knihe ponúka lekcie manažmentu a podnikania, a úprimne opisuje tak svoje životné úspechy, ako aj neúspechy,

the-virgin-way-by-richard-branson

zdroj: businessinsider.com

Onward – Howard Schultz

Po tom, ako sa v roku 2000 Howard Schultz vzdal pozície výkonného riaditeľa spoločnosti Starbucks, sa do tejto znova funkcie vrátil  v roku 2008, keď sa spoločnosť zmietala vo finančnej kríze. Schultz v tejto knihe opisuje, ako priniesol globálny kávový reťazec naspäť k životu a čitateľovi prezrádza, ako robil ťažké rozhodnutia – napríklad dočasné uzavretie 7 000 amerických prevádzok – aby pomohol spoločnosti v raste bez toho, aby popierala svoje základné hodnoty. Je to úprimná kniha, ktorá určite inšpiruje nielen všetkých podnikateľov.

onward-by-howard-schultz

zdroj: businessinsider.com

How to Win at the Sport of Business – Mark Cuban

Investor Dallas Mavericks vo svojej knihe predstavil to najlepšie zo svojho osobného blogu o podnikaní. Otvorene píše o tom, ako sa z 20-ročného chalana, ktorý prespával na gauči svojich kamarátov, dostal ku vlastnej spoločnosti a stal sa multimiliardárom. V konečnom dôsledku je kniha silný osobný príbeh o odhodlanosti a vytrvalosti.

how-to-win-at-the-sport-of-business-by-mark-cuban

zdroj: businessinsider.com

The Essays of Warren Buffett – by Warren Buffett

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Berkshire Hathaway, Warren Buffett, je považovaný za jedného z najväčších investorov v histórií. Táto kniha je v podstate zbierka listov, ktoré Buffett poslal akcionárom Berkshire Hathaway, v ktorých zachytil svoju investičnú a obchodnú filozofiu. Hoci sú témy zložité, miliardár ich podáva naozaj zrozumiteľné, a často ich vysvetľuje pomocou anekdot.

the-essays-of-warren-buffett-by-warren-buffett

zdroj: businessinsider.com

Business @ the Speed of Thought – Bill Gates

Bill Gates, zakladateľ spoločnosti Microsoft, ktorý je považovaný za najbohatšieho človeka na svete, vo svojej knihe vysvetľuje, že podnikanie a technológie sú neoddeliteľne spojené. Aj keď bola kniha prvýkrát publikovaná v roku 1999, mnoho z Gatesových postrehov zostáva aktuálnych aj dnes.

business-the-speed-of-thought-by-bill-gates-1

zdroj: businessinsider.com

Bloomberg by Bloomberg – Michael Bloomberg

Bloomerg túto knihu publikoval v roku 1997, čiže päť rokov pred tým, ako sa stal starostom New Yorku. Vo svojej autobiografií opisuje, ako vytvoril mediálne impérium a čitateľovi odhaľuje najdôležitejšie momenty svojej kariéry. Kniha je preplnená hodnotnými poznatkami, pri ktorých čerpal z vlastných skúseností.

bloomberg-by-bloomberg-by-michael-bloomberg

zdroj: businessinsider.com

Zero to One – Peter Thiel

Kniha začína Thielovou radou o tom, že rivalita je len pre porazených a podnikatelia by sa mali namiesto toho zamerať na vytváranie monopolov. Peter Thiel, ktorý je zakladateľom spoločnosti PayPal, vo svojej knihe zdôrazňuje, že je dôležité vytvoriť niečo nové a ovládnuť trh, namiesto kopírovania niečoho čo už existuje. Bez ohľadu na to, či čitateľ s jeho filozofiou súhlasí, kniha obsahuje veľa nápadov, ktoré stoja za diskusiu.

zero-to-one-by-peter-thiel

zdroj: businessinsider.com

Call Me Ted – Ted Turner

Aj keď stál Turner na čele niekoľkých podnikov, oveľa viac je známy ako zakladateľ spravodajskej televízie CNN. Vo svojej autobiografií načrtáva svoju netradičnú cestu k úspechu, keďže bol vylúčený z univerzity, neskôr pracoval pre billboardovú spoločnosť svojho otca a napokon sa mu podarilo premeniť malú spravodajskú televíznu stanicu na mediálne impérium. Kniha obsahuje aj jeho osobnú výpoveď o Turnerovom vzťahu s jeho otcom a herečkou Jane Fonda.

call-me-ted-by-ted-turner

zdroj: businessinsider.com

Think Like a Champion – Donald Trump

Novozvolený prezident a realitný magnát Donald Trump v tejto knihe opisuje svoje osobné aj profesionálne úspechy. V knihe čitateľovi ponúka vlastné skúsenosti a inšpiratívne rady o všetkom, čo sa naučil zo svojich chýb, ako aj to, ako bojovať s vlastným strachom.

think-like-a-champion-by-donald-trump

zdroj: businessinsider.com

The First Billion Is the Hardest – T. Boone Pickens

Táto kniha rozpráva príbeh o tom, ako sa predsedovi BP Capital Management podarilo prekonať osobné aj profesionálne výzvy, aby dosiahol obrovský úspech. Každá kapitola začína cennou životnou múdrosťou o živote a podnikaní.

the-first-billion-is-the-hardest-by-t-boone-pickens

zdroj: businessinsider.com

Soros on Soros – George Soros

Zakladateľ a prezident Soros Fund Management, George Soros, vo svojej knihe rozoberá nielen svoje úspechy, ale aj zlyhania. Ide o zaujímavé čítanie, či už sa chcete dozvedieť viac o Sorosovi, alebo o globálnych financiách a politike.

soros-on-soros-by-george-soros

zdroj: businessinsider.com

Direct from Dell – Michael Dell

Michael Dell zo školy odišiel už ako 19-ročný, aby založil PC Limited, terajší Dell Corputer Corp. V roku 2007 mu bol magazínom Fortune spomedzi 500 spoločností udelený titul najmladší CEO. Vo svojej knihe tento úspešný podnikateľ vysvetľuje, ako sa mu podarilo rozbehnúť biznis, a taktiež poskytuje mnohé cenné skúsenosti týkajúce sa vedenia spoločnosti.

direct-from-dell-by-michael-dell

zdroj: businessinsider.com

Built from Scratch – Bernie Marcus and Arthur Blank

Marcus a Blank vo svojej knihe rozprávajú o tom, ako zmenili svoj osud a svoje sny premenili na realitu. Po tom, ako boli v roku 1978 obaja vyhodení z reťazca Handy Dan, sa rozhodli založiť vlastnú spoločnost The Home Depot. V knihe opisujú začiatky a rast svojej spoločnosti, a poskytujú mnohé cenné rady.

built-from-scratch-by-bernie-marcus-and-arthur-blank

zdroj: businessinsider.com

What I Know for Sure – Oprah Winfrey

Kniha je v podstate zbierkou stĺpčekov z The Oprah Magazine, pričom v každom z nich možno nájsť inú životnú lekciu na témy ako radosť, vďačnosť či sila. Hoci sa Oprah Winfrey narodila v chudobe, stala sa z nej mediálna magnátka, herečka a hostiteľka azda svetovo najúspešnejšej talkshow.

what-i-know-for-sure-by-oprah-winfrey

zdroj: businessinsider.com

Ralph Lauren – Ralph Lauren

Módny návrhár Ralph Lauren, vlastným menom Ralph Lipschitz, vyrastal v Bronxe ako syn židovských prisťahovalcov. Myšlienka pre Polo Ralph Lauren sa zrodila, keď sa ako mladý muž zúčastnil pólového turnaja a bol uchvátený štýlom vyššej spoločenskej vrstvy. Vo svojej autobiografií zdieľa svoju históriu, inšpiráciu a krásne fotografie.

ralph-lauren-by-ralph-lauren

zdroj: businessinsider.com

Steering Clear – Peter G. Peterson

V tejto knihe Peterson predkladá svoj názor, že treba prijať okamžité opatrenia na zníženie dlhodobého dlhu. To všetko dotvára kopec tabuliek a grafov, ktoré danú problematiku ilustrujú.  Peterson má za sebou dlhú kariéru, či už ako americký minister obchodu alebo CEO spoločnosti Lehman Brothers a spoluzakladateľ Blackstone Group.

steering-clear-by-peter-g-peterson

zdroj: businessinsider.com

Simply Rich – Richard DeVos

Richard DeVos, multimiliardár a zakladateľ spoločnosti Amway, s čitateľmi vo svojej knihe zdieľa informácie zo svojho profesijného aj osobného života, a zdôrazňuje kresťanskú výchovu a hodnoty, ktoré mu podľa vlastných slov vydláždili cestu k úspechu.

simply-rich-by-richard-devos

zdroj: businessinsider.com

How Did You Do It, Truett? – S. Truett Cathy

Cathy, ktorý vynašiel kurací sendvič a založil fast-foodový reťazec Chick-fil-A, v knihe opisuje svoju cestu k úspechu už od čias, keď pracoval ako radový zamestnanec v istej gastro prevádzke. Síce má kniha len 95 strán, obsahuje množstvo cenných inšpirácií týkajúcich sa podnikania a vedenia spoločnosti, najmä pre začínajúcich podnikateľov.

how-did-you-do-it-truett-by-s-truett-cathy

zdroj: businessinsider.com

Charles Schwab’s New Guide to Financial Independence – Charles Schwab

Podľa zakladateľa Charles Schwab Corp., Charlesa Schwaba, môže byť investorom každý. Všetko, čo na to treba, je naučiť sa základy investovania a aplikovať ich v investičnej stratégií. Schwab v tejto knihe čitateľa naučí, ako si nastaviť investičné ciele či naplánovať odchod do dôchodku. Tvrdí, že pokiaľ ide o investovanie, ničnerobenie je najhoršia vec, ktorú môžeš urobiť. Táto kniha je veľmi užitočná pre začínajúcich investorov.

charles-schwabs-new-guide-to-financial-independence-by-charles-schwab

zdroj: businessinsider.com

Fooling Some of the People All of the Time – David Einhorn

Einhorn, zakladateľ Greenlight Capital, v kniha ponúka náhľad do drámy, ktorá sa často odohráva na Wall Street.

fooling-some-of-the-people-all-of-the-time-by-david-einhorn

zdroj: businessinsider.com

Margin of Safety – Seth Klarman

Klarman, CEO a prezident Baupost Group, čitateľom vo svojej knihe vysvetľuje pravidlá a logiku investovania a obhajuje hodnotové investovanie a metódu vyvinutú Benjaminom Grahamom, ktorá zahŕňa investície do obchodovania s cennými papiermi za cenu nižšiu, ako je ich skutočná hodnota.

margin-of-safety-by-seth-klarman

zdroj: businessinsider.com

Made in America – Sam Walton

Čitatelia majú možnosť prostredníctvom tejto knihy nazrieť do Waltonovej osobnosti a profesijného života.  Kniha je inšpiráciou pre všetkých, ktorí chcú začať podnikať.

made-in-america-by-sam-walton

zdroj: businessinsider.com

Shoe Dog – Phil Knight

Knight, spoluzakladateľ spoločnosti Nike, v tejto knihe rozpráva fascinujúci príbeh o tom, ako sa v 24 rokoch rozhodol pre cestu podnikateľa, a vybudoval najväčšiu atletickú spoločnosť.

shoe-dog-by-phil-knight

zdroj: businessinsider.com

Behind the Cloud – Marc Benioff

Zakladateľ, predseda predstavenstva a CEO cloudovej softvérovej spoločnosti Salesforce v tejto knihe podrobne opisuje svoje podnikateľské začiatky.

behind-the-cloud-by-marc-benioff

zdroj: businessinsider.com

How Google Works – Eric Schmidt and Jonathan Rosenberg

Eric Schmidt, bývalý CEO spoločnosti Google a Jonathan Rosenberg, bývalý senior viceprezident pre produkty, túto knihu publikovali na základe vlastných skúseností pri budovaní spoločnosti.

how-google-works-by-eric-schmidt-and-jonathan-rosenberg

zdroj: businessinsider.com

zdroj článku a titulnej fotografie: businessinsider.com

Pridať komentár (0)