25 najbohatších, najzdravších, najšťastnejších a najvyspelejších krajín sveta

Simona Hanzelová / 7. novembra 2016 / Zaujímavosti

Pozri sa, v ktorých krajinách sa ľuďom žije najlepšie. U nás sa ešte musíme posnažiť, pretože Slovensko sa do tohto rebríčka zatiaľ neprebojovalo.

Legatum Institute, výskumný ústav v Londýne, zverejnil svoj výročný Index Prosperity – obrovský prieskum najviac prosperujúcich krajín sveta. Dôležitým faktorom, z ktorého pri vytvorení rebríčka vychádzali, však nebolo iba bohatstvo krajiny, ale aj počet ľudí pracujúcich na plný úväzok, hrubý domáci produkt v prepočte na jedného obyvateľa, či počet zabezpečených internetových serverov.

Kvalita života v jednotlivých krajinách sa hodnotila na základe týchto ukazovateľov: ekonomická kvalita, podnikateľské prostredie, vláda, školstvo, zdravotníctvo, bezpečnosť, osobná sloboda, sociálny kapitál a životné prostredie.

Prieskum si zobral na mušku 149 krajín sveta, ktoré mali najdostupnejšie údaje. Hoci v posledných 7 rokoch bolo najviac prosperujúcou krajinou Nórsko, tento rok sa karty trocha zamiešali. Prečítaj si, ako to teda dopadlo:

25. Portugalsko: Portugalsko najviac skórovalo najmä v kategórií osobná sloboda, kde obsadilo desiatu priečku.

portugal

24. Malta: Tento malý ostrovný národ v Stredoeurópskom mori si najlepšie počínal pokiaľ išlo o sociálny kapitál. Skončili na ôsmom mieste.

malta

23. Hong Kong: Hoci OSN neuznala Hong Kong ako nezávislú krajinu, napriek tomu ho do prieskumu zaradili. Bodoval najmä v kategórií podnikateľské prostredie.

hong

22. Japonsko: Krajina vychádzajúceho slnka možno bojuje s ekonomickou stagnáciou, no aj tak patrí medzi najviac prosperujúce krajiny sveta. Japonci si najlepšie viedli v kategóriách bezpečnosť a zdravotníctvo.

japan

21. Španielsko: Politické problémy síce v posledných rokoch vrhli na Španielsko zlé svetlo, ale vďaka dobrému umiestneniu v kategórií životné prostredie a bezpečnosť si vybojovalo svoje miesto v tejto priečke.

spain

20. Slovinsko: Aj Slovinci sa dostali medzi najprosperujúcejšie národy sveta. V kategórií životné prostredie sa dokonca stali absolútnou jednotkou.

slovinsko

19. Singapur: Toto dôležité finančné centrum sa stalo jednotkou, pokiaľ ide o bezpečnosť. Dobre si viedlo aj v kategórií zdravotníctvo, kde sa umiestnilo na druhej priečke.

singapur

18. Francúzsko: Do tohto rebríčka sa dostali aj Francúzi, ktorým sa najlepšie darilo v kategórií životné prostredie, kde skončili štvrtí.

france

17. Spojené štáty americké: Američania si v tomto rebríčku oproti minulému roku, kedy skončili na jedenástom mieste, trochu pohoršili. Žeby za to mohli blížiace sa prezidentské voľby? Každopádne, USA je absolútnou jednotkou, najmä ak ide o podnikateľské prostredie.

usa

16. Belgicko: Hoci sa Belgicko v poslednej dobe stalo známe ako domov mnohých teroristických útočníkov, do tohto rebríčka sa dostalo. V kategórií osobná sloboda a školstvo sa dokonca dostali do top desiatky.

belgium

15. Rakúsko: Do rebríčka sa dostali aj naši západní susedia, vynikali najmä v bezpečnosti, kde obsadili deviate miesto.

austria

14. Island: Aj keď má tento ostrovný štát len okolo 300 000 obyvateľov, pokiaľ ide o životný štandard, Islanďania si vedú pomerne dobre, a to hlavne o otázke bezpečnosti, osobnej slobody a sociálneho kapitálu.

island

13. Írsko: Zelený ostrov najlepšie skóroval v osobnej slobode, kde skončil piaty, a taktiež v školstve, kde sa umiestnil na siedmom mieste.

irsko

12. Luxembursko: Podľa prieskumu sa najmenšia krajina Beneluxu najlepšie umiestnila v oblasti osobnej slobody a zdravotníctva.

lux

11. Nemecko: Nemci si výborne viedli vo všetkých kategóriách, no najlepšie hodnotenie získalo za ekonomickú kvalitu.

11-germany-the-eurozones-economic-powerhouse-finished-in-the-top-10-for-all-but-three-of-the-prosperity-indexs-categories-its-best-ranking-was-for-economic-quality-where-it-came-in-5th

10. Veľká Británia: Briti si oproti minulému roku značne polepšili a z pätnástej priečky skočili až na desiatu, najmä vďaka dobrému hodnoteniu v kategórií podnikateľské prostredie.

10-united-kingdom-despite-brexit-britain-has-jumped-in-this-years-prosperity-index-climbing-from-15th-britains-best-was-for-business-environment-where-it-was-5th

9. Dánsko: Škandinávia je vysokou kvalitou života už známa. Dánsko sa síce z tohto regiónu umiestnilo na najhoršej priečke, no môže sa pochváliť tým, že patrí medzi päť najbezpečnejších krajín sveta.

9-denmark-scandinavia-has-famously-high-standards-of-living-and-coming-in-in-9th-place-denmark-is-actually-the-least-prosperous-nation-in-the-region-its-top-score-was-5th-for-safety-and-security

8. Švédsko: Švédi sa umiestnili na treťom mieste v ekonomickej kvalite, no v celkovom hodnotení sa v porovnaní s rokom 2015 prepadli až o tri priečky.

8-sweden-just-above-its-neighbour-denmark-sweden-ranked-3rd-in-the-economic-quality-sub-index-and-5th-for-governance-but-still-fell-to-8th-overall-from-5th-in-2015

7. Holandsko: Holanďania dosiahli svoj najlepší výsledok najmä vo vzdelávaní v ekonomickej kvalite.

7-netherlands-punching-well-above-its-weight-the-netherlands-ranks-2nd-in-both-education-and-economic-quality-and-in-the-top-5-of-two-other-sub-indexes

6. Austrália: Ani protinožci, známi svojím uvoľneným životným štýlom a slnečným počasím, sa nemajú za čo hanbiť. Niet divu, že v kategórií sociálny kapitál skončili druhí.

6-australia-famous-for-its-laid-back-lifestyle-and-good-weather-it-is-no-wonder-australia-came-second-overall-in-the-social-capital-sub-index-helping-it-climb-one-place-overall-from-7th-in-2015

5. Kanada: O Kanade už všetci vieme, že patrí medzi krajiny s najvyššou životnou úrovňou. Darilo sa im hlavne kategórií osobná sloboda, kde skončili zo všetkých krajín druhí.

5-canada-americas-neighbour-to-the-north-is-substantially-more-prosperous-according-to-the-legatum-institute-finishing-3rd-for-social-capital-and-business-environment-and-2nd-for-personal-freedom

4. Švajčiarsko: Švajčiari sa tak, ako aj po minulé roky, dostali medzi prvé priečky. Štvrté miesto si zaslúžili najmä vďaka špičkovej úrovni školstva a zdravotnej starostlivosti.

4-switzerland-switzerland-frequently-features-at-the-top-of-lists-like-the-prosperity-index-thanks-to-fantastic-education-1st-overall-and-great-healthcare-it-was-3rd-in-the-health-sub-index

3. Fínsko: Podľa tohto prieskumu majú Fíni bezkonkurenčne najlepšiu vládu na svete, a aj preto si v tomto rebríčku zaslúžili tretie miesto.

finland

2. Nórsko: Síce prišli Nóri po siedmych rokoch o svoje prvenstvo, ale ani druhé miesto nie je zlé. Podľa prieskumu majú tretiu najlepšiu vládu sveta.

norwaz

1. Nový Zéland: Tento ostrovný štát nie je iba jednou z turisticky najatraktívnejších destinácií, ale aj najprosperujúcejšou krajinou sveta. Prvenstvo si Nový Zéland zaslúžil oprávnene – najviac bodoval v kategóriách sociálny kapitál, ekonomická kvalita, podnikateľské prostredie a vláda.

new-zealand

zdroj článku a fotografií: uk.businessinsider.com

Pridať komentár (0)