3 jednoduché tipy, ako zo seba spraviť ekologického Slováka

  • Naša krajina potrebuje viac ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí.
telecom-cover
  • Naša krajina potrebuje viac ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí.

Dnešný svet sa veľmi mení – popri všetkých ranách pod pás, ktoré ľudstvo darovalo našej planéte a životnému prostrediu, sa totiž začínajú diať aj prospešné veci. Stoja za nimi krajiny, ktoré pracujú na zlepšeniach, ako napríklad Kostarika, ktorá po novom funguje len na obnoviteľných zdrojoch, Čína, ktorá zalesňuje obrovskú časť svojho územia či Nórsko, ktoré sa naopak zásadne postavilo proti odlesňovaniu. Zmenu chcú priniesť aj inovatívne projekty, ako napríklad The Ocean Cleanup alebo Minesto, ktoré už získali svojich investorov a chcú bojovať za záchranu oceánov, zvierat a životného prostredia.

A nakoniec sú to aj jednotlivci, celkom obyčajní ľudia, ktorí chcú zmeniť veci k lepšiemu svojimi projektmi, ako Lauren Singer, slovenský podnikateľ Drahoš Šišovič alebo napríklad aj tieto české študentky. Čoraz viac ľudí si teda uvedomuje, že každý z nás dokáže veci ovpylyvniť. A myslieť by si na to mal aj ty, tvoja firma, tvoj šéf a jeho šéf takisto. Ako dokáže každý z vás svojou troškou prispieť k záchrane životného prostredia?

Recykluj

Pokiaľ si ešte nezačal, vedz jedno: Už včera bolo neskoro. Recyklovať sa oplatí a oplatí sa recyklovať takmer všetko, nie len plasty. Recyklovanie navyše môže byť prospešné aj pre biznis. Tie najväčšie spoločnosti to už pochopili – vedel si, že napríklad taký Apple na recyklácii starých zariadení získal až 838 miliónov? Recyklácia teda vôbec nemusí byť len stratová.

plastic-bottle-village-materials

foto: greenbuildingelements.com

Celkovo ale môžeme povedať, že sú Slováci a Slovensko v porovnaní so západom stále pozadu. Naši ľudia a firmy nejavia o odpad taký záujem, aký by naša planéta potrebovala, vo svete, ale aj tak stále tvoríme len jednu nezodpovednú kvapku v mori. Ako to? Napríklad z celkového množstva plastov na Zemi sa recykluje len 40%, teda ani nie polovica. Chceš proti tomu bojovať? Dobrým krokom by bolo napríklad prestať kupovať vodu v platových obaloch alebo plastové tašky – stačí ubrať z vlastné komfortu a životné prostredie sa ti poďakuje.

 

Auto nechaj v garáži (a ak nemáš garáž, nechaj ho tam, kde je)

Okey, mohol by som na teba teraz vytiahnuť milión čísel a štatistík dokazujúcich, ako veľmi výfukové plyny ničia túto planétu, tebe by sa z toho zatočila hlava a článok by si zavrel. Takže to spravíme radšej inak – pokiaľ ti naozaj záleží na životom prostredí, v ktorom žijeme, polož si prosím každé ráno otázku: Naozaj dnes potrebujem auto?

Bike Commuter in Portland Oregon

foto: chilangabanda.com

 

Ideš do práce alebo do školy? Skús hľadať alternatívne možnosti – sú predsa všade okolo nás. Čo tak sa do auta pridať k niekomu inému a ušetriť tak peniaze aj našu planétu od ďalšieho ničenia? Páči sa ti tento nápad? Tak potom skús carsharing. Chcel by si byť ešte viac ekologický, dať to na hipstera a prísť do práce na bajku, no nemáš vlastný? Tak potom skús bikesharing – existuje už vo viacerých slovenských mestách. Na konci dňa ale nejde o to, aby si svoje auto už nikdy nenaštartoval, skôr o to, aby si ho nepoužíval vždy a na všetko. Nie je to predsa jediný spôsob prepravy a nie je vždy potrebný, tak prečo neskúsiť aj iné?

 

Cloud je eko

V Greenpeace by ti možno povedali, že dátové centrá sú napájané aj nezelenou energiou z neobnoviteľných zdrojov, a preto je cloud neekologický. To je ale pravda len v prípade, ak za rozumnú alternatívu k moderným IT službám pokladáš aj možnosť vypnúť počítače a žiť v jaskyni. Lepší nápad je presťahovať servery do cloudu. Dátové centrá s cloudovými službami totiž minú len zhruba polovicu energie oproti klasickým serverom v serverovniach. A to sa počíta.

 

Ide o to, že väčšina privátnych serverov dnes žerie zbytočne veľa energie, a to aj keď nič nerátajú. Server idúci na polovičný výkon berie trištvrte energie oproti plnému výkonu a aj keď úplne pospáva, stále berie štvrtinu šťavy. Spoločnosť, ktorá ti ponúka cloud, môže vlastniť úplne rovnaké servery, no práve kvôli množstvu používateľov na nich sa nikdy neplytvá energiou. Ďalším dôvodom, prečo by tvoja firma mala prejsť na cloud je, že moderné dátové centrá, v ktorých je cloud hostovaný, sú oveľa efektívnejšie, ako hocičo, čo si postavíte sami, hoci ste aj veľká organizácia.

pr4

Špecialisti Telekomu vypočítali, koľko energie takto ušetrí ich Cloud. Ročne je to ekvivalent 210 ton uhlia. Pre lepšiu predstavu – sú to tri plne naložené vagóny uhlia a do ovzdušia sa presunom do ich cloudu nedostane 49 ton popola, 1,3 tony popolčeka, 5,5 tony SO2, 430 kg NOX a 158 ton CO2. To je už naozaj poriadne znečistenie, ktoré sa ale inak do vzduchu, ktorý všetci dýchame, jednoducho dostane. A požiadavky na výpočtovú kapacitu neustále narastajú.

 

Ak si teda na svoje servery upätý, minimálny eko počin je presunúť ich do moderného dátového centra. Na Slovensku na to azda nebol lepší čas, je ich neúrekom a ceny sú skvelé. Pýtaj sa na PUE.

zdroj titulnej fotografie: flickr/favim

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá