3 spôsoby, ako si trénovať kreativitu a byť výkonnejší

  • Majú to kreatívni ľudia jednoduchšie? Zrejme áno. Aj kreativita je ako sval, ktorý treba pravidelne precvičovať.
collagegfs
pexels.com
  • Majú to kreatívni ľudia jednoduchšie? Zrejme áno. Aj kreativita je ako sval, ktorý treba pravidelne precvičovať.

Veľa ľudí si myslí, že talent je niečo, s čím sa človek narodí. A ak má niekto talent, ide mu to od ruky. V skutočnosti to však nie je úplná pravda. Niektorí ľudia sú síce v určitých oblastiach talentovanejší než ostatní, a tak by sa mohlo zdať, že na svoj výkon nevynaložili takmer žiadne úsilie. Avšak, existuje zásadný rozdiel medzi talentovaným a skúseným človekom. Hoci má talentovaný človek predpoklady vyniknúť alebo stať sa úspešným v nejakej oblasti, človek, ktorý ma skúsenosti a za sebou kus tvrdej práce oproti talentovanému jedincovi nie je v žiadnej nevýhode. Práve naopak.

Zdroj: pexels.com

Veľký problém nastáva pri mentálnych zručnostiach, ako je napríklad kreativita. Presne tak, aj kreativita je zručnosť. Každý z náš určite pozná niekoho, kto je kreatívny tak nejak sám od seba a nemá problém prísť s novými riešeniami alebo nápadmi. Rozdiel medzi človekom, ktorý kreativitu vníma ako talent a jedincom, ktorý ju vníma ako zručnosť je však zásadný. Zatiaľ čo talentovaní jedinci často žijú v strachu, že ich talent sa jedného dňa opotrebuje, ľudia, ktorí kreativitu precvičujú ako zručnosť, ďalej napredujú a zlepšujú sa. Profesor  psychológie a marketingu na Univerzite v Austine, Art Markman, zostavil tri spôsoby, ktoré ti pomôžu precvičovať tvoju kreativitu a premeniť ju na jednu z tvojich hlavných zručností.

1. Vysvetľuj

Zdroj: pexels.com

Kameňom úrazu našej doby je internet. Síce máme bezprostredný prístup k akýmkoľvek informáciám, málokedy sa obťažujeme s tým, aby sme si niečo zapamätali. Lenže v praxi to potom vyzerá tak, že človek musí svoju prácu niekoľkokrát prerušiť, aby si niečo vygooglil či pozrel na internete. Nemáme teraz na mysli vyhľadávanie nových faktov a informácií, ale opakovanie vedomostí, ktoré si sa už dávno dozvedel. Všetci vieme, ako to potom vyzerá, keď na niečom pracuješ a každú chvíľu musíš svoju prácu prerušovať.

Kreatívni ľudia musia mať dostatok vedomostí a informácií o oblasti, v ktorej sa pohybujú. Príkladom kreatívnych ľudí sú spíkri na konferenciách. Skvelý spíker dokáže 20 minút rozprávať o tom, v čom sa vyzná alebo čo ho zaujíma a vtedy svoju kreativitu využíva ako zručnosť. Pri trénovaní kreativity je dôležité rozprávať o oblasti, o ktorú sa zaujímaš. Ak neustále získavaš nové poznatky a informácie, nájdi si čas, aby sa zastavil a to, čo si sa dozvedel skús vysvetliť sám sebe. Takéto jednoduché cvičenie rýchlo preverí tvoje získané znalosti a tiež tvoju kreativitu.

2.Buď otvorený

Zdroj: pexels.com

Mnohí z nás žijú vo svojej bubline. Zaužívané a osvedčené postupy, cestičky alebo zvyky poskytujú určitý druh komfortu. Takýto komfort však výrazne znižuje motiváciu zaujímať sa a prijať nové koncepty, nápady alebo získať nové zážitky. Ak patríš medzi ľudí, ktorí neradi skúšajú nové veci, neznamená to, že nemôžeš byť kreatívny. Nedôveru voči novým nápadom alebo skúsenostiam môžeš prekonať pomocou tohto jednoduchého cvičenia: Keď narazíš na nejaký nový spôsob alebo koncept, preštuduj si ho a hlavnú myšlienku si zapíš, nesnaž  ju hneď zavrhnúť ani sa s ňou stotožniť.  Vráť sa k nej o pár dní neskôr a sleduj, aký z toho máš pocit. Táto myšlienka už pre teba nebude úplne nová a budeš ju vedieť objektívne posúdiť. Možno si povieš, že je to úplná hlúposť a možno zistíš, že si objavil skvelú vec.

3.Pýtaj sa

Zdroj: pexels.com

Keď je niekto kreatívny, veľakrát sa zdá, že nové nápady dostáva len tak. Faktom však je, že akýkoľvek nový nápad, ktorý máme, pochádza z našej pamäte. Inými slovami, ak máš nejaký skvelý nápad, v skutočnosti si využil informácie alebo skúsenosti, ktoré máš uložené v hlave. Lenže ako zo svojej pamäte len tak vydolovať informáciu, o ktorej ani nevieš, že si ju pamätáš? Jednoducho si klaď otázky, týkajúce sa problému, ktorý chceš vyriešiť. Naša pamäť funguje tak, že ti vybaví skúsenosti a zážitky, ktoré súvisia s tvojim problémom. Týmto spôsobom nie len, že vyriešiš svoj problém alebo získaš nový nápad, zároveň trénuješ aj svoju kreativitu. Kreatívni ľudia sa na problémy vždy pozerajú z viacerých uhľov pohľadu. Kladú si otázky a snažia sa riešiť problém viacerých spôsobmi. Pomôže ti s tým jednoduché cvičenie: spomeň si na problém, ktorý momentálne riešiš. Teraz sa si predstav, ako by tento problém riešil človek z inej krajiny? Ako by ho riešili tvoji kamaráti, známi, alebo ľudia ktorých obdivuješ? Toto cvičenie naštartuje tvoju kreativitu a tak ti umožní získať iný pohľad na problémy, s ktorými sa stretávaš.

Zdrojový článok: fastcompany.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá