3 zaručené spôsoby, ako ochrániť svoj mobil počas dovolenky

  • Je tu leto, čas, kedy sa väčšina z nás vydáva prežiť aspoň pár dní pri mori, oddýchnuť si od roboty a zabudnúť na šéfov nie vždy príjemný face. Treba ale myslieť na to, že na dovolenke môžeš v konečnom dôsledku nechať oveľa viac, ako len starosti a stres.
collage dov
  • Je tu leto, čas, kedy sa väčšina z nás vydáva prežiť aspoň pár dní pri mori, oddýchnuť si od roboty a zabudnúť na šéfov nie vždy príjemný face. Treba ale myslieť na to, že na dovolenke môžeš v konečnom dôsledku nechať oveľa viac, ako len starosti a stres.

Pre mnohých ľudí je mobil na ceste najlepším kamarátom. Nejde pritom len o to, že na ňom pozerajú videá, sledujú sociálne siete alebo hrajú hry. Keď má totiž človek GPS, mapu, turistického sprievodcu a kameru umiestnenú v jedinej veci, je pre neho viac než dôležité nestratiť ju. Nanešťastie sú ale ročne na dovolenkách ukradnuté tisíce mobilných telefónov – sú totiž pre zlodejov ľahkým cieľom.

Keď si plávaš v mori, niekde ďaleko od brehu, a tvoj mobil zostane na pláži, môže byť magnetom pre zlodejov.

Na to, aby tvoj mobil nezmenil majiteľa, mám pre teba zopár rád:

 

Ochráň si hardware – schovaj si ho!

Beach Vault je projekt, ktorý ešte v roku 2014 zahviezdil na Kickstarteri. Poskytuje chránený úložný priestor pre mobil a všetky tvoje cennosti. Úložisko jednoducho zaskrutkuješ do piesku, schováš pod deku, zakryješ vankúšom a máš vyhraté. Na prvý pohľad zbytočnosť, no toto je vec, ktorá ťa naozaj dokáže zachrániť v už spomínanej situácií, keď si ďaleko od brehu a veci si si nechal na pláži bez dozoru.

Keby tak niečo podobné existovalo už pred desiatimi rokmi – mohol som si užiť viac z rodinných dovoleniek. Nanešťastie sme nič ako Beach Vault nepoznali a tak som musel na brehu vždy strážiť veci, počkať kým ostatní vylezú z vody a až potom sa ísť kúpať – ale sám. Ach, staré dobré Chorvátsko.

Ochráň si software – zamkni si ho!

Jednoduché a pritom účinné – prvý zo spôsobov, ktorými môžeš svoj mobil na dovolenke ochrániť, je najjednoduchší. Mať uzamknutý telefón je vlastne úplný základ, nemyslím tým ale primitívny PIN v tvare: „1111“. Jednou z možností je nastaviť si silný kód pre odomykanie obrazovky resp. dvojfaktorovú autentifikáciu. Ak už nejaký podobný kód na mobile nastavený máš, zmeň si ho pred dovolenkou na silnejší. Pokojne si stiahni na uzamknutie obrazovky nejakú appku, napríklad Alarm Anti Theft Screen Lock, ktorá po neúspešnom zadaní hesla spustí alarm.

Ďalšou možnosťou, ako ochrániť svoj mobil je uzamknúť si ho tak, aby išiel odomknúť len tvojim odtlačkom prsta. Nedôveryhodná metóda? Práve naopak, v tomto článku si prečítaš o tom, čo všetko dokážeš odtlačkom prsta ovládať a koľko výhod ti to ponúkne.

iPhone-5S-hands-on-fingerprint-scanning-2

foto: digitaltrends.com

 

Stačí ti aj antivírus?

To, že si do mobilu stiahneš antivírus, ti môže v konečnom dôsledku pomôcť v množstve iných situácií, nie len vtedy, keď surfuješ po neznámych stránkach a sťahuješ rôzne súbory. Tie najlepšie antivírusové programy ti okrem surfovania umožňujú online bezpečne nakupovať, taktiež ochránia tvoj mobil, keď sa prihlasuješ na verejnú Wi-Fi a pomôžu ti vypátrať telefón, keď sa ti stratí alebo ti ho niekto ukradne.
ESET Mobile Security ti dokonca pomôže nájsť tvoj stratený alebo ukradnutý mobil. A to myslím doslovne – pomocou tehnológie Anti-Theft sa stáva tvojim partnerom, ktorý ti pomáha pátrať

keď tvoj mobil zrazu dostane „nohy“. Ako? Automaticky sa zablokuje a urobí fotografie človeka, ktorý tvoj mobil ukradol alebo našiel. Následne ti ich zašle a ty tak poznáš tvár toho, kto tvoj mobil práve má. Ďalej ti umožní zistiť aktuálnu polohu tvojho mobilu, ako aj napísať naň správu s prosbou či žiadosťou, aby ti ho človek, ktorý ho našiel alebo ukradol, vrátil.

Tak čo, si si istý, že tento rok svoj mobil necháš na dovolenke bez ochrany?

5S_iPhone_on_beach

foto: digitaltrends.com

zdroj titulnej fotografie: pixabay.com/BeachVault

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá