32 ikonických míľnikov spoločnosti Apple

  • Asi každý si pamätá dobu, keď sa Steve Jobs opäť vrátil do Applu a pretransformoval spoločnosť na jednu z najcennejších na svete. Vedeli ste však, čo predchádzalo tomuto legendárnemu vzostupu?
image_1441204865.jpeg
  • Asi každý si pamätá dobu, keď sa Steve Jobs opäť vrátil do Applu a pretransformoval spoločnosť na jednu z najcennejších na svete. Vedeli ste však, čo predchádzalo tomuto legendárnemu vzostupu?

 

Začiatky Applu boli tvrdé. Firmu budovali 3 mladí chalani (Stewe Wozniak,Steve Jobs,Ronald Wayne) v garáži v americkom Los Altos. V tej dobe to bola firma zápasiaca s IBM a raketovým úspechom Microsoftu, ktorý takmer predznamenal ich koniec.

 

Tu je pohľad do histórie Applu od jeho vzniku až po triumfálny návrat Steva Jobsa:

 

1) Spoločnosť Apple bola založená 1. Apríla 1976 Stevom Jobsom a Stevom Wozniakom v kalifornskom Los Altos. 

 

2) Tretím spoluzakladateľom bol Ronald Wayne. Jobs ho priviedol do firmy, aby pomohol dvom mladým podnikateľom s budovaním obchodných vzťahov. Wayne však odchádza zo spoločnosti skôr, ako sa predpokladalo. Za svoj odchod zinkasoval 800 $ šek za predaj jeho akcií v spoločnosti.

 

3) Logo Applu, ktoré ručne navrhol Ronald Wayne. 

 

4) Prvým “Officom“ bola garáž Jobsových rodičov. 

 

 

5) Prvý produkt spoločnosti bol Apple I, ktorý pozostával len zo základnej dosky, procesoru a pamäti. Zákazníci si museli pripojiť svoju vlastnú klávesnicu a monitor. Toto sa predávalo za 666,66 $ – naozaj. 

 

 

6) Apple I bol vynájdený Stevom Wozniakom. Ručne preň kreslil dizajnové diagramy. 

 

7) Medzičasom sa Jobs pokúšal presvedčiť investorov, že trh s osobnými počítačmi čaká obrovský nárast. Nakoniec priviedol Mika Markkula, ktorý urobil kľúčovú  250,000 $ angel investíciu a začal pracovať pre Apple ako zamestnanec s tretinovým podielom v spoločnosti.

 

8) Apple bol oficiálne zapísaný do obchodného registra v roku 1977 a to vďaka Mikeovi Markkulovi. Muž menom Michael Scott bol navrhnutý na post prvého prezidenta a generálneho riaditeľa spoločnosti, keďže Jobs bol príliš mladý a nedisciplinovaný na to, aby sa stal CEO. 

 

9) V roku 1977 začal Wozniak pracovať na druhom produkte s názvom Apple II, ktorý sa mal stať prevratným osobným počítačom.

 

 

10) Tromfom pre Apple bola aplikácia VisiCalc, priekopnícky tabuľkový softvér, ktorý poháňal ich počítač pred lídrov trhu, ako bol Tandy and Commodore. S VisiCalc mohol Apple predávať Apple II firemným zákazníkom.

 

11) V roku 1978, mal už Apple skutočnú kanceláriu so zamestnancami a výrobné linky pre Apple II. Zhruba v tomto čase však začínali byť niektorí z nich unavení z Jobsovej zložitej povahy. 

 

 

12) Xerox PARC laboratórium je svetovo preslávené pre svoje technologické úspechy, ktoré zahŕňajú laserovú tlačiareň alebo myš. V roku 1979 bolo inžinierom Applu umožnené navštíviť PARC areál na tri dni, výmenou za právo kúpiť 100.000 ich akcií za cenu $ 10 za akciu.  

 

13) V roku 1980 Apple predstavil produkt Apple III, počítač určený pre firemných zákazníkov, ktorý mal byť konkurenciou pre narastajúcu hrozbu zo strany IBM a Microsoftu. Apple III bol však len provizórium. 

 

 

14) Xerox PARC bol presvedčený, že budúcnosť výpočtovej techniky je v grafickom užívateľskom rozhraní (GUI) na aké sme zvyknutí dnes. 

 

15) Steve Jobs končí ako vedúci druhého projektu Apple Macintosh.

 

16) Približne v čase uvedenia prvého Macintoshu v roku 1983, sa novým generálnym riaditeľom stáva John Sculley.

 

17) V roku 1984 natočil Apple televíznu reklamu s trefným názvom „1984“ , ktorú režíroval Ridley Scott. Vysielala sa len jediný raz a to počas zápasu Super Bowl XVIII.

 

 

18) Napätie medzi Stevom Jobsom a Billom Gatesom začalo naberať na obrátkach. Microsoft pôvodne pracoval  na softvéry pre Macintosh, ale tieto plány stroskotali v roku 1983, kedy Microsoft ukázal, že tiež pracoval na grafickom užívateľskom rozhraní s názvom Windows.

 

 

19) Macintosh sa predával veľmi dobre, ale nie až tak, aby porazil nadvládu IBM. To viedlo k nezhodám medzi Jobsom, ktorý rád robil veci po svojom a Sculleym, ktorý chcel prísnejší dohľad nad produktami.  

 

20) V roku 1985 sa Jobs neúspešne pokúsil vyhodiť z firmy Sculleyho. Predstavenstvo však vzalo stranu Sculleymu a zbavila Jobsa manažérskej pozície. Nahnevaný Steve opustil firmu a založil novú počítačovú spoločnosť NeXT, kde mal plnú kontrolu. 

 

21) V tom istom období odchádza z firmy aj Wozniak, podľa ktorého sa spoločnosť uberá zlým smerom. Predáva aj väčšinu svojich akcií. 

 

22) S odchodom Jobsa mal Sculley voľnú ruku. Spočiatku sa zdalo, že všetko klape a Apple predstavuje svoj ​​nový PowerBook laptop a operačný systém s názvom Systém 7.

 

 

23) V roku 1990 sa Apple dostáva na množstvo nových trhov, kde ale bohužiaľ nemá úspech. Možno najväčším prepadákom bol  „93 Newton MessagePad“, ktorého vznik mal na starosti John Sculley.

 

 

24) Sculleyho najväčšou chybou bolo, že investoval priveľa času a financií na uvedenie systému 7 do zbrusu nového IBM / Motorola PowerPC mikroprocesora namiesto dominantného procesoru Intel. Väčšina softvéru bola určená pre procesory Intel a navyše boli ešte aj lacnejšie.

 

25) V rovnakej dobe bol vplyv Microsoftu na vzostupe. Mac ponúkal síce vynikajúci softvér, ale vhodný bol najmä pre drahé počítače, zatiaľ čo Microsoft predával Windows 3.0 na lacných  počítačoch.

 

 

26) Potom, čo tržby za prvý štvrťrok roku 1993 výrazne klesli, dostal Sculley “padáka“ . Novým CEO sa stal nemecký imigrant Michael Spindler, ktorý pôsobil v Apple od roku 1980.   

 

27) Spindler sa dostal vďaka predošlým krokom Sculleya do neľahkej situácie. V roku 1994 bol uvedený na trh nový Macintosh bežiaci na PowerPC, ale zisky Applu stále klesali. Po neúspešných akvizičných rozhovoroch s IBM, Sun Microsystems a Philips bol v roku 1996 Michael Spindler nahradený Gilom Ameliom.

 

28) Ameliova sitúcia taktiež nebola veľmi ružová. Pod jeho vedením dosiahli hodnoty akcií 12 – ročné minimum. Amelio sa preto rozhodol pre kúpu Jobsej firmy NeXT za 429.000.000 $, aby priviedol Steva naspäť do Applu. 

 

29) Dňa 4. júla toho istého roku sa Jobsovi podarilo presvedčiť správnu radu, aby ho vymenovala dočasným CEO spoločnosti. Amelio Gil odstupuje zo svojho postu o týždeň neskôr. 

 

30) V roku 1997 spustil Apple svoju slávnu reklamnú kampaň „Think Different“, v ktorej vzdáva hold umelcom, vedcom a hudobníkom.

 

 

31) Pod novým vedením Steva Jobsa investoval Microsoft do Applu zhruba 150 miliónov dolárov. 

 

32) Najväčším víťazstvom pre Apple a pravdepodobne aj pre celý svet technológií bol však rok 2007, keď sa po prvýkrát na trhu objavil iPhone. A zvyšok už je história, ktorú všetci dobre poznáme. 

 

   

 

 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá