Talianska firma predstavila tlačiareň, ktorá dokáže vytlačiť obydlia rôznych tvarov

  • Budeme v budúcnosti potrebovať stavbárov? Podľa súčasného vývoja v tejto oblasti možno ani nie
  • Taliansky výrobca 3D tlačiarní spoločnosť WASP totiž predstavila akúsi tlačiareň budov
  • Zariadenie dokáže vytlačiť rôzne tvary obydlí z biologického materiálu
3d
unsplash
  • Budeme v budúcnosti potrebovať stavbárov? Podľa súčasného vývoja v tejto oblasti možno ani nie
  • Taliansky výrobca 3D tlačiarní spoločnosť WASP totiž predstavila akúsi tlačiareň budov
  • Zariadenie dokáže vytlačiť rôzne tvary obydlí z biologického materiálu

Budúcnosť výstavby bude pravdepodobne založená na obrovských 3D tlačiarňach. Ako by to mohlo vyzerať, môžme vidieť už dnes. Talianska spoločnosť WASP, ktorá patrí medzi lídrov v oblasti výroby dnes pomerne populárnych 3D tlačiarní, sa totiž rozhodla vyrobiť obrovskú tlačiareň, ktorá si hravo poradí s tlačením celých budov.

Crane WASP ako obrovskú tlačiareň nazvali, bola vo vývoji celé dva roky. Tlačiareň je modulárna, a tak sa dá jej výsledná podoba meniť. Je možné tlačiť obydlia rôznych veľkostí a tvarov. Okrem toho je tu tiež možnosť spojiť viacero tlačiarní dohromady a vytvoriť tak tlačové pole, ktoré môže naraz tlačiť obrovský objekt alebo viacero objektov naraz. Túto informáciu zverejnil web dezeen.com

;

O steny domu sa treba pravidelne starať

Ako tlačový materiál sa môže použiť tradičný cement alebo bio cement. Prírodný materiál sa použil aj pri tlači vôbec prvej budovy, aby spoločnosť WASP ukázala, že to, čo píše na papieri funguje aj v realite. Na svete je tak obydlie Gaia s rozlohou 30 metrov štvorcových. Dá sa hovoriť o biologickom dome v pravom slova zmysle.

Ako tlačový materiál domu bola totiž použitá obyčajná hlina zmiešaná s vodou, z ktorej sa vytvorila nosná časť v tvare valca. Vnútorné duté časti nosnej konštrukcie boli vyplnené poľnohospodárskym odpadom, ktorý pozostával z posekanej slamy a ryžových šupiek. Táto kombinácia je vynikajúca na udržiavanie tepla vo vnútri domu. Vonkajšie duté časti boli ponechané bez výplne z dôvodu vetrania. Na nosnú časť sa následne umiestnila drevená strecha, ktorá je ešte zvnútra podopieraná drevenými nosníkmi.

Revolučný biologicky odbúrateľný dom uzrel svetlo sveta v októbri minulého roka. Nájdeš ho v regióne Emilia-Romagna na severe Talianska. „Gaia je výsledkom optimalizácie používania poľnohospodárskych zdrojov, ktoré boli za pomoci technológie premenené na komplexné obydlie s minimálnym dopadom na životné prostredie,“ povedal predstaviteľ spoločnosti.

Ceny takýchto domov môžu byť poriadne nízke. Výroba samotného stavebného materiálu, ktorým je obyčajné blato stojí menej ako tisíc libier. Komerčne predávané domy by mohli byť neskutočne lacné, avšak dom treba udržiavať, inak sa po čase môže rozpadnúť. Spoločnosť WASP už dnes verí, že poľnohospodársky odpad sa môže stať jedným z dôležitých zdrojov pre stavebný priemysel budúcnosti.

zdroj: dezeen.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech